2. S přespáním nebo bez?
Asi ta nejdůležitější věc. Zvládne vaše dítě celý týden bez rodičů v prostředí cizích lidí na pobytovém táboře? Nejste si jisti? V tom případě máte dvě možnosti. Buď najít nějakého kamaráda, který by jel na tábor s ním, nebo ho poslat na tzv. příměstský tábor. Tedy na tábor, kde je dítě pouze přes den a na noc se vrací zpátky do své postele.
Samozřejmě i na příměstské tábory chodí děti, které by samy zvládly i pobyťák. Proč? Příměstské tábory mají často různá velmi specifická zaměření, která si děti jinde neužijí. Příkladem toho mohou být chovatelské příměstské tábory na Přírodovědné stanici Kamenačky. Převážet varany a kajmany není žádná legrace, proto si za nimi děti musí dojít až do skleníku.
3. Bude tábor vaše dítě bavit?
Pro vedoucí i pro rodiče není nic horšího, než pohled na otrávené dítě, které tábor nebaví. Představte si, že jste vaší dceři vybrali perfektní pobytový tábor, který slibuje jízdu na kajacích, návštěvu horolezecké stěny a velkou noční bojovku. Jenže ona raději kreslí a vyrábí, z výšek má strach a plavání jí taky moc nejde. Je pro ni opravdu takový tábor vhodný? Má cenu, aby se trápila s věcmi, které jsou jí proti strsti, když by přitom mohla na jiném táboře s radostí vyrábět náramky přátelství a modelovat sošky z keramiky?
Také kluka, co rád pracuje a hraje na počítači neuchvátí, když ho pošlete na týdenní putovní tábor. Možná by bylo lepší zkusit Robotický pobytový tábor, na kterém se naučí jak vychytávky v oblasti programování, tak hromadu zábavy a pohybových her s partou kamarádů se stejnými zájmy.
Zvažte proto důkladně všechny zájmy svých dětí a případně se s nimi zkuste i dohodnout, jaký z táborů by jim nejlépe vyhovoval.
4. Kdo jsou vedoucí tábora?
Možná se to někdy nezdá podstatné, ale vedoucí na táboře je alfou a omegou všeho. Dobrý vedoucí dokáže děti nejen zabavit, ale také jim vymyslet smysluplný program. Je na stránkách tábora napsané, kdo ho bude vést? Je to jen praktikant, nebo člověk z dlouholetou praxí?
Školská zařízení mají často pevně stanovené limity, kdo u nich tábory může vést a jaké musí mít vzdělání, naopak soukromé organizace mají pravidla pro lektory na táborech o něco volnější. Ale pozor! Dlouholetý pedagog nemusí být nutně i dobrý táborový vedoucí.
Hledáte tábor a našli jste ten stejný, na kterém bylo vaše dítě minulý rok a každý den se z něj vracelo s úsměvem? Pokud ano, budou tam stejní vedoucí? Když budou, tak neváhejte. Úspěch bude zaručen.
5. Zvládnete to i finančně?
I když si to někdy nechceme připustit, důležitá je i finanční stránka tábora. Vzhledem k tomu, že cena za pobytové tábory zahrnuje i ubytování a je tedy dražší, v případě nižšího rozpočtu je občas nutné sáhnout po táborech příměstských.
Není ale pravidlem, že by příměstské tábory byly vždy levnější volbou. Některé soukromé firmy si často účtují za příměstské tábory skoro tolik, co školská zařízení či neziskovky za tábory pobytové. Je dražší tábor skutečně zárukou vyšší kvality? Ne nutně. Vždy je proto lepší se podívat, zda tábory podobného zaměření nedělá i jiná organizace ve vašem městě a srovnat nejen ceny, ale také služby, které na táboře poskytují.