Kdy začíná advent?
Letos advent začíná v neděli 28. listopadu, této neděli se říká železná. Následuje neděle bronzová, stříbrná a zlatá, která připadá na 19. prosince. Pokud byste hledali vysvětlení těchto názvů, zřejmě byste neuspěli. Nemají totiž žádný historický podklad, jde o moderní pojmenování.
Adventní tradice
Nejen samotné Vánoce, ale i čas, který jim předchází, je spojen s lidovými tradicemi. Které patří mezi vaše nejoblíbenější? Je to zdobení perníčků, balení dárků, vyrábění adventního věnce nebo vylupování adventního kalendáře?
Adventní věnec
Mezi nejznámější tradice určitě patří zapalování svíček na adventním věnci. Ať už se rozhodnete pro adventní věnec v moderním stylu, pro klasický s mašlemi nebo třeba pro věnec keramický, určitě vám čekání na Ježíška zpříjemní.
Nápad vyrábět si adventní věnce přišel zřejmě z Německa, kde ho vyrobil jeden tatínek pro své děti. Díky tomu se ho nemusely pořád ptá “kdy už budou Vánoce?”.
Větvičky s jehličím na věnci jsou symbolem života a naděje. Věřící prostřednictvím věnce projevují úctu ke Kristovi. Obecně věnec symbolizuje radost a vítězství.
Pečení
Kdy jindy se pustit do pečení perníčků, než během adventu. Voňavé dobroty se do Štědrého dne aspoň krásně odleží. Rodiny se také tradičně scházely u pečení vánočky. Do ní zapékali minci a tomu, kdo ji našel, měla přinést do nového roku bohatství a zdraví. Pokud tuto tradici neznáte, můžete ji letos vyzkoušet.
Říká se, že první adventní týden byste měli upéct zázvorky a perníčky. Právě kvůli odležení.
Druhý týden vanilkové rohlíčky, pracny, linecké nebo kokosky.
Třetí týden se pusťte do zdobení a slepování.
Na konec adventu si nechte nepečené cukroví, jako jsou včelí úly, rumové kuličky a sněhové pusinky.
Barborky
V průběhu adventního času se v minulosti údajně tu a tam objevila nějaká tajemná bytost. A na koho si nevzpomenout než na Barborky? S jejich svátkem, 4. prosince, se pojí tradice řezání větviček třešní nebo jiných kvetoucích stromů, tzv. barborek. Pokud tuto tradici znáte, víte, jaký má význam.
Podle barborek se věštilo, jestli se slečna, která si barborku přinesla domů, vdá. Pokud proutek na Vánoce vykvetl, mohla se těšit na veselku. Aby byla ale věštba věrohodná, musely je dívky uříznout časně ráno a ze stromu staršího než 10 let.
Barborky ale také předpovídaly štěstí. Říkalo se, že kolikátý den vykvete, v takový měsíc následujícího přinese majitele štěstí.
Adventní kalenář
K předvánočnímu času neodmyslitelně patří adventní kalendáře. Mezi tradiční patří kalendáře s čokoládkami, k dostání jsou však také kalendáře s kosmetikou, parfémy, kávou, čaji nebo jinými drobnostmi, které potěší.
První ručně vyrobený adventní kalendář pochází z roku 1851, první tištěný vznikl v roce 1908. Dlouhou dobu byly kalendáře spjaty s křesťanskou tematikou, byly vyráběny v malých dílnách a v každém okýnku byl verš z Bible nebo obrázek.
Běžně se v obchodech začaly kalendáře objevovat v 50. letech minulého století.