Helceletka

Fleischnerova 1a
632 00 Brno-Bystrc
bystrouska@helceletka.cz
725 099 802

O pobočce

naše kroužky

naše tábory

chystané akce

výukové programy

Obecné informace k výukovým programům

Programy slouží k rozšíření výuky a navazují na osnovy daného předmětu. Jsou určeny vždy pro jednu třídu (20–30 dětí). Program tvoří dvě části s přestávkou. Kolektiv třídy je rozdělen do dvou skupin, s nimiž pak pracují naši lektoři. Pokud by Vaše třída měla citelně méně dětí (15 a méně), dejte nám to, prosím, vědět několik dní předem (třídu nebudeme půlit a bude se jí věnovat jen jeden pedagog).

Výukových programy obvykle probíhají od 8:30 do 11:00 nebo od 9:00 do 11:30, ale zahájení programu a v menší míře i délku trvání lze přizpůsobit Vašim potřebám.

Výukové programy učíme v pondělí, úterý, středu a pátek. Každý den jeden výukový program. Sváteční výukové programy můžeme nabídnout v pondělky, úterky a pátky dvakrát.

Přihlašování na programy: Přihlášení je možné osobně v kanceláři nebo telefonicky na 775 739 803 (během školního roku se nám nejlépe dovoláte mezi 8:00 a 8:50 a mezi 12:00 a 14:00). Výukové programy lze objednávat od prvního dne školy, ne dříve. V září bereme objednávky jen od škol z Bystrce a Žebětína.

Dále prosíme, abyste nám zhruba 2–3 dny před termínem výukového programu potvrdili, že přijdete (stačí na záznamník).

Cena: Klasický program: 80 Kč/dítě, sváteční program: 100 Kč/dítě

Na programy si noste přezůvky a svačinu.

Klasické výukové programy

Světem zvířat (1. a 2. třída)
Pojďme si povídat o našich i exotických zvířatech. Navštívíme naše terarijní místnosti, prohlédneme a pohladíme si širokou škálu živých zvířat. Zahrajeme si poznávací a opakovací hry.

Lesní království (1. a 2. třída)
Prozkoumejme společně vztahy mezi rostlinami a živočichy, jejichž přirozeným prostředím je les. Ukážeme si les jako skvělé místo pro život, ale i pro poznávání života kolem nás. V rámci programu si děti zahrají také jednoduchou pohádku.

Vodnická pohádka (1. a 2. třída)
Vodníka, který žije u našeho rybníka, se rozhodně nemusíte bát. Místo hrnečků s dušičkami nám vysvětlí, jak je to s vodou v naší přírodě a životem v ní. Má pro nás připraveno mnoho zajímavostí o rybách a živočiších z jeho říše, z rybníka vytáhne i živá zvířátka a nakonec má připravenou i pohádku.

Ferda mravenec (1. a 2. třída) objednávejte nejlépe v pondělky, úterky či pátky
Ferda nás pozve do mraveniště, kde je toho tolik k vidění! Spolu s broukem Pytlíkem přichystají spoustu zajímavých her, povídání o rozmanitosti hmyzu a poznávání jeho života. Mnoho hmyzích kamarádů uvidíme na vlastní oči a čeká nás také pohádka.

Zvířátka na dvorku (1. a 2. třída)
Na dvorku nás čeká celá řada zvířat, o kterých si budeme povídat, a pak se o ně (jako správní hospodáři) postaráme. Mrkneme se, jaká zvířátka bychom mohli najít na dvorcích jinde po světě. Vydáme se prozkoumat život ve včelím úlu. Čas bude určitě také na pohlazení živých zvířátek.

Zachraňme les Řáholec (1. a 2. třída) objednávejte pouze pondělky a úterky
Loupežník Rumcajs potřebuje pomoc s úklidem svého lesa. Jakmile uklidíme a vytřídíme odpadky, překvapí nás vzácné druhy rostlin a živočichů. Díky pohádce zjistíme, čím můžeme zvířatům v lese uškodit. Formou hry promyslíme potravní vztahy v lese.

Krtek a kamarádi (1. a 2. třída) objednávejte nejlépe v pondělky, úterky či pátky
Zavrtejte se spolu s Krtkem do podzemí, poznávejte půdu i nelehký život v ní. Staňte se na chvilku krtkem, který zkoumá svět kolem sebe hmatem a čichem. Mnoho úkolů nás čeká i na povrchu! Podaří se nám uvařit pro myšku čaj z léčivých bylinek? Připravíme narozeninovou hostinu, na které si pochutnají všichni zvířecí hosté? Připravena bude také pohádka.

Vstávej, semínko (1. a 2. třída)
Jaké rostliny potřebuje člověk ke svému životu? Které nejí, ale i tak se bez nich neobejde? Jaká je cesta od semínka po voňavý chleba? Kromě odpovědí na tyto otázky si zkusíme upéct vlastní chlebánek a zasadit pokojovou rostlinu. Křemílek a Vochomůrka v pohádce vysvětlí, že není semínko, jako semínko.

Rok v přírodě (2. a 3. třída)
Sledujme společně změny v přírodě v průběhu roku. Že strom vypadá jinak na jaře a na podzim, to už víme, ale jaké změny čekají na zvířata? Jak se přizpůsobí louka, jak les? Samozřejmě si budeme povídat zvlášť o období, které právě probíhá. Některé věci si ukážeme přímo na živých zvířatech.

Tajemství lesa (3. až 5. třída)
Naučme se společně rozeznávat různé druhy stromů podle jejich kůry, listů a plodů. Poznejme lesní zvířata a potravní vztahy mezi nimi. Budeme přemýšlet o péči člověka o les, ale také o významu lesa pro člověka. A třeba si zajdeme i na houby.

Léčivá síla bylin (3. až 5. třída) duben, květen, červen
Poznejme význam bylin v životě člověka, místo kde rostou i pravidla, jak je sbírat. Prohlédneme si byliny a produkty z nich. Kromě vyprávění o bylinkách, které můžeme používat také my nás čeká také ochutnávka čajů a výroba dárečku s bylinkami.

Bystrc (3. až 5. třída)
Pusťme se společně do bádání v historii a současnosti naší městské části. Poznejme její zajímavá místa, přírodní zajímavosti a nechme se inspirovat k toulkám po okolí. Poslechneme si pověsti a legendy, ale i místní nářečí. Zamyslíme se nad významem Bystrce pro Brno i celý region.

Peří, chlupy, šupiny (3. až 9. třída)
Připravte se na rychlý let, divokou plavbu i ostrý klus světem obratlovců. Připomeneme si jejich hlavní znaky, zblízka si prohlédneme řadu přírodnin – kopyta, rohy, parohy, lebky savců, peří vzácných i méně vzácných ptáků. Navštívíme také naše terarijní místnosti, kde chováme asi 40 druhů živočichů.

Ptáci – život mezi nebem a zemí (3. až 9. třída)
Objevujme společně svět pánů oblohy! Porovnáme přizpůsobení ptáků pro různá životní prostředí, připomeneme si nejznámější ptačí řády, prozkoumáme stavbu vejce i letové siluety ptáků, vyzkoušíme si stavbu hnízda… Program je plný her i zajímavých exponátů.

Plazi – žijící potomci dinosaurů (3. až 9. třída)
Prožijme neobyčejné dopoledne, plné hadů, želv, leguánů, chameleónů, ještěrek, krokodýlů – zkrátka plazů. Poznejme výjimečný život potomků dávných dinosaurů, stavbu jejich těla i chování. Prohlédneme a pohladíme si plazy v našich teráriích.

Jak vyzrát na zimu (4. a 5. třída) do poloviny března
Sledujme důmyslné změny, kterými se příroda chystá na zimu. Ukážeme si různé strategie rostlin a živočichů pro překonání nepříznivých podmínek: zimní spánek, tah ptáků, barevné změny a opadávání listů, fungování zásobních orgánů rostlin.

Cesta do pravěku (4. až 9. třída)
Cestujme společně časem a podívejme se, jak to mohlo být se vznikem Země. Navštívíme prehistorická zvířata od trilobitů přes dinosaury po mamuty. Budeme zkoumat opravdové zkameněliny a přemýšlet o vzniku fosilních paliv. Prohlédneme si živé potomky dinosaurů – plazy v našich teráriích.

Terénní výukové programy

Putování jarním lesem – Žebětín (1. a 2. třída) terénní program, po Velikonocích
Kde jinde se učit o lese, než přímo v lese? Krajinou Podkomorských lesů nás provede milá Helenka. Pomůže nám při poznávání dřevin a bylin, naslouchání lesním zvířatům a také hledání stop života konkrétních zvířat, která náš les obývají.

Za zvířátky na farmu – Bystrc (1. a 2. třída) terénní program, po Velikonocích
Možná tomu nebudete věřit, ale docela malé hospodářství se dá najít i kousek za paneláky v Bystrci. Nezdá se vám to? Vezmeme Vás na malou farmu a seznámíme Vás se s místními zvířaty (poník, ovce, prase, slepice, kočka, pes, ryby). Popovídáme si o chovu hospodářských zvířat a o jejich užitku. Zájemci se svezou na poníkovi.

Hemžení – Žebětínský rybník (3. až 5. třída) terénní program, po Velikonocích
Vyzbrojeni sítky a určovacím klíčem prozkoumáme hemžící se svět pod hladinou Žebětínského rybníka. Prohlédneme si bezobratlé živočichy, pulce, žáby i vodní ptáky. Navštívíme les, abychom poznávali dřeviny podle kůry a prvních listů, budeme se bavit o ochraně přírody a unikátních ekosystémech mokřadů.

Brněnská přehrada (3. až 5. třída) terénní program, po Velikonocích
Pojďme se společně podívat na přehradu netradičním pohledem. Poznejme její historii, ale i současný význam. Zkusme promyslet ekologické problémy, které jsou s ní spojené. Prověříme svou orientaci v mapě, zajímavá bude i návštěva přírodní památky Skalky u přehrady.

Život v oboře – Holedná (3. až 5. třída) terénní program, po Velikonocích
S dalekohledem v ruce budeme na tomto výjimečném místě pozorovat zvěř v oboře a povídat si o jejím životě. V místních rybníčcích nás čeká odchyt bezobratlých živočichů, budeme se věnovat také rozmanitosti lesních rostlin. Své putování z Kohoutovic zakončíme u ohrady s divočáky.

Rybníčky pod Lesnou (3. – 5. třída) terénní program, po Velikonocích
Procházku jarní přírodou spojíme s poznáváním dřevin podle listů, budeme obdivovat i krásu kvetoucích rostlin. Samozřejmě se pustíme i do světa pod hladinou zdejších rybníčků – čeká nás odchyt bezobratlých vodních živočichů a jejich určování, stejně jako pozorování obojživelníků. Ochutnáme místní specialitu – medvědí česnek.

Sváteční výukové programy

Vánoce 1 (1. a 2. třída)
Povídání o Vánocích a starých tradicích. Pečení malých vánoček. Výroba ozdobné větvičky a voskové svíčky. Vánoční příběh, koledy.

Vánoce 2 (2. až 4. třída)
Povídání o Vánocích a starých tradicích. Pečení perníků. Výroba skořápkových lodiček, ozdobné větvičky a ozdob z šustí. Pouštění lodiček, koledy.

Vánoce 3 (3. a 5. třída)
Vánoční zvyky ve světě. Pečení z lineckého těsta. Výroba svícnu z šišky.

Velikonoce 1* (1. a 2. třída)
Povídání o Velikonocích a s nimi spojených tradicích. Pletení pomlázky a ozdobného věnečku. Pečení perníčků. Zdobení vajíček textilními ozdobami. Velikonoční příběh.

Velikonoce 2* (2. až 4. třída)
Povídání o Velikonocích a s nimi spojených tradicích. Pletení pomlázky a proutěné rybky. Pečení jidášů. Zdobení vajíček ubrouskovou technikou. Jarní zvyky.

Velikonoce 3* (4. a 5. třída)
Lidové zvyky v jiných zemích. Pletení pomlázky a proutěného srdíčka, tvoření z marcipánu, malování vajíček akrylovými barvami.

* děvčata by si měla přinést 2 vyfouknutá vajíčka