Helceletka

Chytni rybu!

Kdo jste byl v poslední době na Sluníčku, určitě jste si všimli, že se nám postupně proměňuje výzdoba na vodní svět plný rybiček. Některé jsou vyrobené z keramiky, jiné jsou vytvořené z papírů technikou kašírování.

I vy si můžete doma vyrobit krásnou rybku jako dekoraci nebo chcete-li, polštářek. Nastartujte šicí stroje! Ano, budeme šít! 🙂

 

Na rybičku budeme potřebovat různě barevné kousky látek, nůžky, špendlíky, výplň do polštářů, lepidlo na látku a šicí stroj (nebo jehlu a niť).

Nejprve si vytvoříme šablonku ryby. Já jsem si ji nakreslila na dva papíry A3, ale můžete zvolit klidně menší velikost.

Tělo ryby jsem rozdělila na 8 kousků, ty jsem vystřihla a obkreslila na vybrané látky. Tyto kousky jsem vystřihla, ale ne podle čáry, nýbrž vždy s 1 cm přesahem z každé strany, abychom měli nějakou rezervu a ryba se nám šitím nezmenšila.

Nastříhané části ryby jsem si sešila na šicím stroji. Poté jsem si nachystala ploutvičky. Využila jsem na ně průsvitné látky (něco jako záclonovina).

Nyní jsem přiložila obě ryby lícem k sobě a sešpendlila je. Do spáry mezi ně jsem vložila a upevnila ploutvičky, tak, aby až se bude ryba obracet, byly na té správné straně. Po pečlivém  sešpendlení jsem přišila obě části ryby k sobě, ale pozor, je potřeba nesešít je hned celé, ale nechat tam otvor (já nechala asi 12 cm), aby se rybička touto dírou mohla obrátit z rubu na líc a také vycpat. 

Při obracení rybky dbejte na to, abyste dobře obrátili ocasní ploutev (je dobré ji ještě před obracením na několika místech, kde jsou obloučky, nastřihnout).

Nyní zbývá rybičku nezašitým okrajem “nadít” náplní do polštářů tak, aby byla vycpaná tak akorát, a tuto díru zašít spojovacím stehem. 

Nakonec rybičce přišijeme nebo přilepíme oči, aby pěkně viděla. A máme hotovo! 🙂

Pokud si na šití rybičky sami netroufáte, nechte to plavat a přihlaste své děti na náš šicí tábor nebo rovnou do kroužku! 

Ráda Vás tam uvidím! 🙂

Maruška