Helceletova 4
Masarykova čtvrť
602 00 Brno-Střed
domecek@helceletka.cz
605 201 463
O klubu
Pro přihlášení je nutné podat elektronickou přihlášku. Od 1.9.2022 začíná platit nový ceník a provozní řád (níže).
Rákosníček – klub pro předškolní děti
DDM Helceletova nabízí klub pro předškolní dětí od 2 do 5 let s programem v dopoledních i odpoledních hodinách. Nenabízíme jen obyčejné hlídání, ale snažíme se hravou a nenásilnou formou rozvíjet dovednosti dítěte. Pro děti máme nachystaný velmi pestrý program – činnosti výtvarné, dramatické, hudební, sportovní, hrajeme hry na rozvíjení spolupráce a posílení kolektivu. Nabízíme téměř individuální přístup – o děti se starají 3 až 4 lektorky s pedagogickým vzděláním. Pro děti jsou k dispozici dvě místnosti, kapacita každé je max. 13 dětí. Tento malý počet umožňuje, že se o děti můžeme důkladně postarat a pracovat s nimi téměř jednotlivě. Není tedy problém, když se dítě ještě neumí samo najíst, anebo ještě nosí plenku. Jsme také zvyklé s dětmi přecházet z plen na nočník. Slavíme s nimi úspěchy, převlékáme, když nestihnou doběhnout.
Máte-li zájem se do klubu podívat, neváhejte nás kontaktovat. První návštěva je zcela zdarma a rádi vám na ní zodpovíme vaše případné dotazy.
Kontakt:
Mgr. et Bc. Marcela Andrašší
tel.: 605 201 463
e-mail: domecek@helceletka.cz
Provozní řád
Provozní doba
Po – St: Od 08:00 do 13:00 hodin
(příchod do 9:00, vyzvedávání dětí 12:15-13:00)
Přihlášení dítěte
Věk dítěte pro přijetí je od 2 do 5 let.
Zákonný zástupce je povinen vyplnit elektronickou přihlášku, včetně prohlášení o zdraví dítěte, musí souhlasit s provozním řádem a zaplatit úhradu za hlídání. Nejpozději v den nástupu je potřeba přinést podepsanou vytištěnou přihlášku.
Nejpozději v den nástupu je potřeba doložit také dodatek k přihlášce.
Do klubu přijímáme pouze děti, které jsou řádně očkované, případně mají individuální očkovací plán. K přihlášce je potřeba doložit potvrzení od praktického lékaře o povinném očkování.
Před nástupem do klubu je nutné se s vedoucí klubu domluvit na dnech, kdy bude dítě klub navštěvovat.
Předání dítěte do klubu
Zákonný zástupce předá dítě osobně lektorce, která má právo nepřijmout nemocné dítě.
Zákonný zástupce nahlásí osobu, která bude dítě vyzvedávat, případně aktuální změny.
Venkovní oblečení, náhradní oblečení a boty pověsí zákonný zástupce na označený háček.
Dítě je možné do klubu přivést nejpozději do 9:00 (později pouze na základě individuální domluvy).
Pobyt dítěte v klubu
Dítě si s sebou přinese trvanlivou svačinu a pití, kompletní náhradní oblečení včetně spodního prádla a ponožek, přezůvky, vhodné oblečení na pobyt venku. Doporučujeme vše podepsat.
Dítě do klubu nenosí cenné věci, žvýkačky, bonbóny a žádné nebezpečné předměty.
Vyzvednutí dítěte z klubu
Zákonný zástupce je povinen vyzvednout dítě nejpozději do 13:00.
Provoz
Provoz klubu zajišťují tři až čtyři lektorky. Výtvarný blok vede odborná lektorka.
V případě nedomluvené či nepravidelné docházky je nutné si zjistit, zda je v požadovaný den v klubu volné místo. Do klubu nelze přijít bez předchozí domluvy.
Pokud je dítě nemocné, musí ho zákonný zástupce odhlásit, a to nejpozději 24 hodin předem (na všechny dny, kdy bude dítě nepřítomné). V případě neomluvení je stanoven storno poplatek v ceně 1 vstupu podle druhu permanentky.
Zákonný zástupce je povinen hlásit jakoukoli nakažlivou nemoc, kterou má jeho dítě (např. neštovice, spála apod.).
Platba hlídání
Platba se provádí předem převodem na účet (variabilní symbol vám bude přidělen po vyplnění elektronické přihlášky).
Zákonný zástupce předplatí permanentku, z níž se mu odečítají vstupy, kdy dítě do klubu přijde.
Cena permanentky se odvíjí od počtu zakoupených vstupů na dopolední bloky (viz. ceník).
Ceník
Cena hlídání se odvíjí od zakoupené permanentky. Můžete si vybrat jednu ze dvou permanentek podle Vaší potřeby. Permanentky se liší jednak v celkové ceně, ale také v sazbě za den (viz. ceník).
Poctivě zapisujeme příchody dítěte a postupně Vám je odepisujeme z permanentky. Stav permanentky si můžete průběžně kontrolovat pod odkazem, který vám po nástupu dítěte do klubu zašleme na e-mail. Jakmile se předplacené vstupy na permanentce ke konci, budete upozorněni, že je potřeba zaplatit novou permanentku.
Permanentka platí 3 – 5 měsíců nebo do konce školního roku. Smluvené dny, kdy vaše dítě nemůže přijít, si můžete po domluvě s námi nahradit jiný den, pokud je volná kapacita. Platnost permanentky se dá prodloužit, ale pouze ze závažných důvodů.
První návštěva dítěte v klubu je ZDARMA! Vstupy z permanentky strháváme až při druhém a všech dalších příchodech na dopolední bloky.
Ceny permanentek platné od 1. 9. 2022:
V ceně permanentek není jídlo. Ostatní potřeby, výtvarný materiál a výtvarný kurz, který probíhá každý den (11:00 – 12:00), jsou v ceně.
Cena permanentky | Počet vstupů | Cena za 1 vstup na dopolední bloky | Platnost |
---|---|---|---|
5 000 Kč | 10 vstupů | 500 Kč/vstup | 3 měsíce |
9 000 Kč | 20 vstupů | 450 Kč/vstupppp | 5 měsíců |
Tento měsíc
Září – Vítáme Vás v Rákosníčku – začátek a seznámení
Děti si zvykají na nové prostředí, seznamují se s novými věcmi a zjišťují, k čemu co slouží.
Každý se seznámí s lektorkami, s kamarády, hračkami a prostorem – hernou, třídou, šatnou i zahradou.
Kamarádi – seznamujeme se s jednotlivými kamarády, s tím, co mají rádi, co rádi dělají. Všichni o sobě můžou promlouvat a říct více o své rodině.
Seznámíme se s celkovým chodem Rákosníčka a pravidly, která budeme všichni dodržovat.
Učíme se seznamovací rituál – přivítání s loutkou Rákosníčka + uvítací básničky.
Říjen – podzim
Děti se učí charakteristiku podzimu. Znají jeho znaky, dokáží vyjmenovat, co na podzim dělají lidé, zvířátka, příroda.
Učíme se charakteristické rysy podzimu a uplatňujeme je při výtvarných činnostech – vytváříme: listí, ježky, opadané stromy, pouštíme draky, sbíráme kaštany a pracujeme s nimi atd.
Sledujeme počasí za oknem a bavíme se o něm (déšť, slunce, mlha, sychravo,…).
Děti se učí tematické básničky a cvičící hry k tématu.
Listopad – rodina, kamarádi
Děti mluví o své rodině – znají rodiče, sourozence, prarodiče, popř. bratrance a sestřenice či jiné příbuzné.
Děti znají jména všech členů rodiny, znají adresu svého bydliště. Umí povídat o tom, kde bydlí, jestli mají svůj pokojíček a jaké v něm mají hračky, kdo si s nimi hraje a o činnostech, které s rodinou rádi dělají (výlety, zoo, …)
Děti umí projevit lásku vůči rodině, vědí, co udělá rodičům radost a co je naopak rozzlobí – dokáží sami rozpoznat své úspěchy a rodičům se pochlubit.
V rámci povídání o rodině se s dětmi bavíme i o lidech, které potkáváme mimo rodinu – o kamarádech. Děti vypráví, kam chodí, koho potkávají, jak se jejich kamarádi jmenují a jak si s nimi hrají.
Chápeme podstatu kamarádského vztahu – pomáháme si, půjčujeme si hračky, víme, že ne všichni kamarádi jsou stejně staří, že jim musíme ukazovat věci, kterým ještě nerozumí a že se o ně musíme starat.
Prosinec – Mikuláš a Vánoce
Koncem listopadu se s dětmi začínáme bavit o tom, co přinese následující měsíc. Nejprve bude chodit Mikuláš s čertem a andělem. Postupně se seznámíme se všemi postavami. Děti vykládají, co už vědí. Na obrázcích si ukazujeme, jak vypadají a proč nás vůbec chodí začátkem prosince navštěvovat.
Učíme se básničky a písničky, které děti mohou využít, až k nim trojice přijde. Hodnotíme, jestli byly děti hodné a jestli si zaslouží odměnu.
Děti pomáhají tvořit výzdobu v Rákosníčku.
Povídání o Vánocích. Děti vzpomínají na minulé roky, na to, co už od Ježíška kdy dostaly. Vypráví o rituálech.
Vyprávíme o vánočních tradicích – stromeček, pečení cukroví, vánoční výzdoba, dárečky, koledy, tradice (lití olova, rozkrojení jablíčka).
Píšeme (malujeme) dopis Ježíškovi.
Leden – zima, sníh
Děti se učí charakteristiku zimy jako dalšího ročního období. Znají jeho znaky, dokáží vyjmenovat, co v zimě dělají lidé, zvířátka i příroda.
Učíme se charakteristické rysy podzimu, sledujeme počasí za oknem a bavíme se o něm (déšť, slunce, mlha, sychravo, sníh).
Děti umí sami vyvodit, co se se sněhem dá dělat – sněhulák, bobování, sáňkování. Dostanou vysvětlení, proč nám sníh padá na zem a proč jej nemáme po celý rok.
Probíráme jiný šatník – čepice, rukavice, šály, teplá bunda i kalhoty. Proč?
Únor – zvířata
Děti umí poznávat základní zvířata. Naučíme se i cizokrajná a netradiční zvířátka, o každém si něco řekneme.
Děti umí rozlišit, o jakém zvířátku mluvíme. Zvířátka poznají na obrázcích, poznají je podle zvuku, poznají i obrysy.
Dokážeme rozdělit zvířátka do skupin podle toho, kde je můžeme potkat – domácí (na dvorku, na farmě, doma v bytě), zoo, vodní zvířátka, volně žijící zvířata apod.
Některá zvířátka umí děti i nakreslit.
Březen – město, vesnice, doprava
Povídání o městě – kde nyní žijeme, je větší než vesnice. Lidé bydlí spíše v panelácích a bytech. Lidé doma nemají moc zvířátek.
Povídání o vesnici – je menší, nejezdí zde MHD, lidé bydlí v domečcích a mají zahrádky – chovají zvířátka (už víme která) a pěstují ovoce a zeleninu.
Povídáme si o tom, jak cestujeme – tramvaj, trolejbus, auto, autobus, vlak, loď, letadlo, kolo, koloběžky, tříkolky apod.
Děti vědí, jak jednotlivé dopravní prostředky vypadají, poznají je na obrázcích, umí je napodobit. Vědí, kde a jak se prostředky pohybují.
Duben – jaro
Příroda se začíná probouzet k životu. Děti popisují, co se okolo nich děje. – rostou květiny, zpívají ptáčci apod.
Sledujeme počasí a všímáme si změn – sluníčko, modrá obloha, jasno, tepleji.
Už nenosíme tak teplé oblečení – proč?
Květen – příroda, zahrada, les, léto
Děti vědí, co je čeká, když půjdou na procházku do lesa i na zahradu. Vyjmenuje rozdíly mezi lesem a zahradou – při hře v lese se můžeme snáz ztratit, někam spadnout, můžeme potkat zvířátko, které tam žije,…
Vědí, jaká zvířátka mohou v lese potkat. Učíme se zásady, jak se v lese chovat – chodíme potichu, dáváme pozor na to, co se kolem nás děje, nešlapeme na nic živého.
V lese může sbírat hřiby – naučíme se nejznámější zástupce, ale i květiny či listy.
Děti si vštěpují základy ekologické výchovy. Snaží se porozumět tomu, že my můžeme přírodě pomáhat – víme, na co jsou odpadkové koše, víme, co přírodě ubližuje apod.
Program dne
Blok „Hrajeme si s Rákosníčkem“
Děti přicházejí, vítáme se, umýváme si ruce a každý si vybírá své místečko. V této době si děti mohou zvolit, jakou formu hry chtějí (plastelína, malování, puzzle, knížky, hračky apod.). Děti se snažíme vést k vlastní kreativní činnosti. Děti se nenásilnou formou učí hrát si pospolu a rozdělovat si jednotlivé role při hře (př. paní doktorka, pacient).
Blok „Cvičíme s Rákosníčkem“
Cvičíme. Děti sedí na koberečcích, kam se za nimi přijde podívat Rákosníček. Každého pozdraví, popovídá si s ním. Společně si řekneme uvítací básničky a protáhneme se. Cvičení je vždy motivované na téma, kterému se v průběhu určité doby věnujeme (viz. ŠVP.)
Blok „Tvoříme s Rákosníčkem“
Děti rozdělíme do dvou skupin. První skupina jde do keramické dílny, kde obstarává program paní učitelka (výtvarnice). Druhá polovina dětí má buď činnost v prostorách Rákosníčku, nebo na zahradě. Buď čteme pohádku, zpíváme, jsme na písku anebo děláme cokoli jiného, co společně vymyslíme.
Blok „ Rákosníček v říši pohádek“
Děti si s lektorkami prohlíží pohádkové knížky, ocitají se v loutkovém divadle jako diváci nebo jsou přímými účastníky některé z pohádek při jejím dramatickém zpracování. Také skládáme puzzle nebo procvičujeme tvary, barvy apod. za pomoci knížek s magnetkami.
Blok „Rozvíjíme dovednosti s Rákosníčkem“- pondělí, středa
Blok je zaměřen na grafomotorická cvičení, procvičování jazýčků pomocí logopedických cvičení a rozvíjení kreativity prostřednictvím rukodělných prací.
Blok „Odpoledne s Rákosníčkem“ – úterý, čtvrtek
V tomto bloku s dětmi tvoříme, hrajeme si nebo s dětmi čteme pohádky. Pokud jsou však děti unavené, můžou si u nás odpočinout.