Helceletka

Helceletova 4
Masarykova čtvrť
602 00 Brno-Střed
domecek@helceletka.cz
605 201 463

O pobočce

naše kroužky

naše tábory

chystané akce

Rákosníček

Helceletova 4
Masarykova čtvrť
602 00 Brno-Střed
domecek@helceletka.cz
605 201 463

rákosníček

provozní řád

ceník

O klubu

 • Dne 4. 2. 2022 jsou pololetní prázdniny a klub je mimo provoz.
 •  
 • V klubu jsou na školní rok 2021/2022 ještě volná místa. Přihlášení je možné pouze po předchozí domluvě s vedoucí klubu (telefonicky, e-mailem). Aktuálně řešíme docházku na druhé pololetí, proto případné zájemce prosíme o trpělivost – postupně se vám budeme ozývat.

Rákosníček – klub pro předškolní děti

 • DDM Helceletova nabízí klub pro předškolní dětí od 2 do 5 let s programem v dopoledních i odpoledních hodinách. Nenabízíme jen obyčejné hlídání, ale snažíme se hravou a nenásilnou formou rozvíjet dovednosti dítěte. Pro děti máme nachystaný velmi pestrý program – činnosti výtvarné, dramatické, hudební, sportovní, hrajeme hry na rozvíjení spolupráce a posílení kolektivu. Nabízíme téměř individuální přístup – o děti se starají 3 až 4 lektorky s pedagogickým vzděláním. Pro děti jsou k dispozici dvě místnosti, kapacita každé je max. 13 dětí. Tento malý počet umožňuje, že se o děti můžeme důkladně postarat a pracovat s nimi téměř jednotlivě. Není tedy problém, když se dítě ještě neumí samo najíst, anebo ještě nosí plenku. Jsme také zvyklé s dětmi přecházet z plen na nočník. Slavíme s nimi úspěchy, převlékáme, když nestihnou doběhnout. V průběhu roku pořádáme odpolední akce, které jsou vhodné pro děti, které Rákosníček navštěvují – přehled chystaných akcí snadno naleznete na našich stránkách.
 • Máte-li zájem se do klubu podívat, neváhejte nás kontaktovat. První návštěva je zcela zdarma a rádi vám na ní zodpovíme vaše případné dotazy. 

Kontakt:

 • Mgr. Renata Johnová
  tel.: 605 201 463
  e-mail: domecek@helceletka.cz

Provozní řád

Provozní doba

 • Po – Čt: Od 08:00 do 15:30 hodin
 • Pá: Od 8:00 do 13:00 hodin
Přihlášení dítěte
 
 • Věk dítěte pro přijetí je od 2 do 5 let.
 • Zákonný zástupce je povinen vyplnit elektronickou přihlášku, včetně prohlášení o zdraví dítěte, musí souhlasit s provozním řádem a zaplatit úhradu za hlídání. Nejpozději v den nástupu je potřeba přinést podepsanou vytištěnou přihlášku.
 • Nejpozději v den nástupu je potřeba doložit také dodatek k přihlášce.
 • Do klubu přijímáme pouze děti, které jsou řádně očkované, případně mají individuální očkovací plán. K přihlášce je potřeba doložit potvrzení od praktického lékaře o povinném očkování.
 • Před nástupem do klubu je nutné se s vedoucí klubu domluvit na dnech, kdy bude dítě klub navštěvovat.
Předání dítěte do klubu
 
 • Zákonný zástupce předá dítě osobně lektorce, která má právo nepřijmout nemocné dítě.
 • Zákonný zástupce nahlásí osobu, která bude dítě vyzvedávat, případně aktuální změny.
 • Venkovní oblečení, náhradní oblečení a boty pověsí zákonný zástupce na označený háček.
 • Dítě je možné do klubu přivést nejpozději do 10:00. Přijde-li dítě do klubu bez předchozí domluvy později, započítává se mu docházka již od 10:00.
Pobyt dítěte v klubu
 
 • Dítě si s sebou přinese trvanlivou svačinu a pití, kompletní náhradní oblečení včetně spodního prádla a ponožek, přezůvky, vhodné oblečení na pobyt venku. Doporučujeme vše podepsat.
 • Dítě do klubu nenosí cenné věci, žvýkačky, bonbóny a žádné nebezpečné předměty.
Vyzvednutí dítěte z klubu
 
 • Zákonný zástupce je povinen vyzvednout dítě nejpozději do 13:00, při odpolední docházce do 15:30. Vyzvedne-li dítě později, bude z permanentky dítěte stržena hodina navíc.
Provoz
 
 • Provoz klubu zajišťují tři až čtyři lektorky. Výtvarný blok vede odborná lektorka.
 • V případě nedomluvené či nepravidelné docházky je nutné si zjistit, zda je v požadovaný den v klubu volné místo.
 • Pokud je dítě nemocné, musí ho zákonný zástupce odhlásit, a to do 20 hodin předchozího dne (na všechny dny, kdy bude dítě nemocné). V případě neomluvení je stanoven storno poplatek v ceně 3 hodin podle druhu permanentky. Nečekaná ranní nevolnost omluvená do 9 hodin ráno je bez storno poplatku.
 • Zákonný zástupce je povinen hlásit jakoukoli nakažlivou nemoc, kterou má jeho dítě (např. neštovice, spála apod.).
Platba hlídání
 
 • Platba se provádí předem.
 • Platbu je možné provést v krajních případech v hotovosti u vedoucí klubu, upřednostňujeme však platbu na účet (variabilní symbol vám bude přidělen po vyplnění elektronické přihlášky).
 • Každý rodič si předplatí permanentku, z níž se mu odečítají hodiny, které dítě v Rákosníčku skutečně stráví.
 • Cena permanentky se odvíjí podle počtu zakoupených hodin (viz. ceník).

Ceník

 • Cena hlídání se odvíjí od zakoupené permanentky. Můžete si vybrat jednu z pěti permanentek podle Vaší potřeby. Permanentky se liší jednak v celkové ceně, ale také v hodinové sazbě (viz. ceník).
 • V Rákosníčku platíte pouze dobu, kterou Vaše dítě u nás skutečně stráví. Poctivě zapisujeme příchod i odchod dítěte a hodiny postupně z permanentky odepisujeme. Stav permanentky si můžete průběžně kontrolovat pod odkazem, který vám po nástupu dítěte do klubu zašleme na e-mail. Jakmile se blíží hodiny na permanentce ke konci, budete upozorněni, že je potřeba zaplatit novou permanentku.
 •  
 • Permanentka platí dva měsíce. Smluvené dny, kdy vaše dítě nemůže přijít, si můžete po domluvě s námi nahradit jiný den. Platnost permanentky se dá prodloužit, ale pouze ze závažných důvodů.
 •  
 • První návštěva je ZDARMA! Teprve až se přesvědčíte, že se Vám u nás líbí a vyzkoušíte u nás chvíli pobýt, koupíte si permanentku.

Ceny permanentek platné od 1. 9. 2019:

Cena permanentky Počet hodin Cena za 1 hod.
900 Kč 10 90 Kč
2 000 Kč 30 67 Kč
3 000 Kč 50 60 Kč
 • Zvýhodněná sourozenecká permanentka: 2 750 Kč na 50 hodin (1 hod/55 Kč). Tato permanentka je pro sourozence, kteří do klubu dochází současně.
 • Zvýhodněná měsíční permanentka: Pokud máte zájem, aby k nám Vaše dítě chodilo 5 dní v týdnu, rezervujte si stabilní místo. Je zvýhodněno i finančně. Za celotýdenní docházku platíte 3500 Kč/měsíc. V této částce je započítána doba 08:00 – 13:00 hod. Pokud máte zájem i o odpolední hlídání, zde se připlácí 55 Kč/hod (jakýkoli čas strávený u nás po 13:00 hod). Těchto míst je omezený počet. V případě nepřítomnosti (způsobené onemocněním nebo jiným závažným problémem) přesahující 70% se započítává pouze 180 Kč/den, kdy bylo dítě přítomno. Tato permanentka se nedá kombinovat s jinými typy permanentek. Zvýhodněných permanentek je omezený počet.
 • Pro školní rok 2020/2021 je kapacita zvýhodněných měsíčních permanentek již vyčerpaná.
 •  
 • Výtvarný materiál a výtvarný kurz,který probíhá každý den (11:00 – 12:00 hod), je zahrnut v ceně. V ceně permanentek není zahrnuta trvanlivá svačina, kterou si děti nosí samy z domu.
 

Tento měsíc

Září – Vítáme Vás v Rákosníčku – začátek a seznámení

Děti si zvykají na nové prostředí, seznamují se s novými věcmi a zjišťují, k čemu co slouží.

Každý se seznámí s lektorkami, s kamarády, hračkami a prostorem – hernou, třídou, šatnou i zahradou.

Kamarádi – seznamujeme se s jednotlivými kamarády, s tím, co mají rádi, co rádi dělají. Všichni o sobě můžou promlouvat a říct více o své rodině.
Seznámíme se s celkovým chodem Rákosníčka a pravidly, která budeme všichni dodržovat.
Učíme se seznamovací rituál – přivítání s loutkou Rákosníčka + uvítací básničky.
 
Říjen – podzim
 
Děti se učí charakteristiku podzimu. Znají jeho znaky, dokáží vyjmenovat, co na podzim dělají lidé, zvířátka, příroda.
Učíme se charakteristické rysy podzimu a uplatňujeme je při výtvarných činnostech – vytváříme: listí, ježky, opadané stromy, pouštíme draky, sbíráme kaštany a pracujeme s nimi atd.
Sledujeme počasí za oknem a bavíme se o něm (déšť, slunce, mlha, sychravo,…).
Děti se učí tematické básničky a cvičící hry k tématu.
 
Listopad – rodina, kamarádi
 
Děti mluví o své rodině – znají rodiče, sourozence, prarodiče, popř. bratrance a sestřenice či jiné příbuzné.
Děti znají jména všech členů rodiny, znají adresu svého bydliště. Umí povídat o tom, kde bydlí, jestli mají svůj pokojíček a jaké v něm mají hračky, kdo si s nimi hraje a o činnostech, které s rodinou rádi dělají (výlety, zoo, …)
Děti umí projevit lásku vůči rodině, vědí, co udělá rodičům radost a co je naopak rozzlobí – dokáží sami rozpoznat své úspěchy a rodičům se pochlubit.
V rámci povídání o rodině se s dětmi bavíme i o lidech, které potkáváme mimo rodinu – o kamarádech. Děti vypráví, kam chodí, koho potkávají, jak se jejich kamarádi jmenují a jak si s nimi hrají.
Chápeme podstatu kamarádského vztahu – pomáháme si, půjčujeme si hračky, víme, že ne všichni kamarádi jsou stejně staří, že jim musíme ukazovat věci, kterým ještě nerozumí a že se o ně musíme starat.
 
Prosinec – Mikuláš a Vánoce
 
Koncem listopadu se s dětmi začínáme bavit o tom, co přinese následující měsíc. Nejprve bude chodit Mikuláš s čertem a andělem. Postupně se seznámíme se všemi postavami. Děti vykládají, co už vědí. Na obrázcích si ukazujeme, jak vypadají a proč nás vůbec chodí začátkem prosince navštěvovat.
Učíme se básničky a písničky, které děti mohou využít, až k nim trojice přijde. Hodnotíme, jestli byly děti hodné a jestli si zaslouží odměnu.
Děti pomáhají tvořit výzdobu v Rákosníčku.
Povídání o Vánocích. Děti vzpomínají na minulé roky, na to, co už od Ježíška kdy dostaly. Vypráví o rituálech.
Vyprávíme o vánočních tradicích – stromeček, pečení cukroví, vánoční výzdoba, dárečky, koledy, tradice (lití olova, rozkrojení jablíčka).
Píšeme (malujeme) dopis Ježíškovi.
 
Leden – zima, sníh
 
Děti se učí charakteristiku zimy jako dalšího ročního období. Znají jeho znaky, dokáží vyjmenovat, co v zimě dělají lidé, zvířátka i příroda.
Učíme se charakteristické rysy podzimu, sledujeme počasí za oknem a bavíme se o něm (déšť, slunce, mlha, sychravo, sníh).
Děti umí sami vyvodit, co se se sněhem dá dělat – sněhulák, bobování, sáňkování. Dostanou vysvětlení, proč nám sníh padá na zem a proč jej nemáme po celý rok.
Probíráme jiný šatník – čepice, rukavice, šály, teplá bunda i kalhoty. Proč?
 
Únor – zvířata
 
Děti umí poznávat základní zvířata. Naučíme se i cizokrajná a netradiční zvířátka, o každém si něco řekneme.
Děti umí rozlišit, o jakém zvířátku mluvíme. Zvířátka poznají na obrázcích, poznají je podle zvuku, poznají i obrysy.
Dokážeme rozdělit zvířátka do skupin podle toho, kde je můžeme potkat – domácí (na dvorku, na farmě, doma v bytě), zoo, vodní zvířátka, volně žijící zvířata apod.
Některá zvířátka umí děti i nakreslit.
 
Březen – město, vesnice, doprava
 
Povídání o městě – kde nyní žijeme, je větší než vesnice. Lidé bydlí spíše v panelácích a bytech. Lidé doma nemají moc zvířátek.
Povídání o vesnici – je menší, nejezdí zde MHD, lidé bydlí v domečcích a mají zahrádky – chovají zvířátka (už víme která) a pěstují ovoce a zeleninu.
Povídáme si o tom, jak cestujeme – tramvaj, trolejbus, auto, autobus, vlak, loď, letadlo, kolo, koloběžky, tříkolky apod.
Děti vědí, jak jednotlivé dopravní prostředky vypadají, poznají je na obrázcích, umí je napodobit. Vědí, kde a jak se prostředky pohybují.
 
Duben – jaro
 
Příroda se začíná probouzet k životu. Děti popisují, co se okolo nich děje. – rostou květiny, zpívají ptáčci apod.
Sledujeme počasí a všímáme si změn – sluníčko, modrá obloha, jasno, tepleji.
Už nenosíme tak teplé oblečení – proč?
 
Květen – příroda, zahrada, les
 
Děti vědí, co je čeká, když půjdou na procházku do lesa i na zahradu. Vyjmenuje rozdíly mezi lesem a zahradou – při hře v lese se můžeme snáz ztratit, někam spadnout, můžeme potkat zvířátko, které tam žije,…
Vědí, jaká zvířátka mohou v lese potkat. Učíme se zásady, jak se v lese chovat – chodíme potichu, dáváme pozor na to, co se kolem nás děje, nešlapeme na nic živého.
V lese může sbírat hřiby – naučíme se nejznámější zástupce, ale i květiny či listy.
Děti si vštěpují základy ekologické výchovy. Snaží se porozumět tomu, že my můžeme přírodě pomáhat – víme, na co jsou odpadkové koše, víme, co přírodě ubližuje apod.
 
Červen – hurá, jsou tu prázdniny, letní dny, radovánky, i loučení
 
Končí školní rok a některé děti nás opouští a od září nastupují do „velké školky“. Ostatním dětem vysvětlujeme, proč se s dětmi loučíme a co je po prázdninách čeká.

Charakterizujeme blížící se léto, pozorujeme počasí a vidíme citelnou změnu. Přizpůsobujeme se teplu i v oblékání – proč? / co nosíme?

Co znamenají letní radovánky – koupání, bazén, dovolená, tábory, kempování, grilování a opékání párků.

Všechna zvířátka už jsou probuzená a my je můžeme vidět všude kolem nás.

Začínají prázdniny – dětem vysvětlíme, co jsou prázdniny, co se o nich dělá, čeho je to přelom (školního roku) apod.

Program dne

Blok „Hrajeme si s Rákosníčkem“

Děti přicházejí, vítáme se, umýváme si ruce a každý si vybírá své místečko. V této době si děti mohou zvolit, jakou formu hry chtějí (plastelína, malování, puzzle, knížky, hračky apod.). Děti se snažíme vést k vlastní kreativní činnosti. Děti se nenásilnou formou učí hrát si pospolu a rozdělovat si jednotlivé role při hře (př. paní doktorka, pacient).

Blok „Cvičíme s Rákosníčkem“

Cvičíme. Děti sedí na koberečcích, kam se za nimi přijde podívat Rákosníček. Každého pozdraví, popovídá si s ním. Společně si řekneme uvítací básničky a protáhneme se. Cvičení je vždy motivované na téma, kterému se v průběhu určité doby věnujeme (viz. ŠVP.)

Blok „Tvoříme s Rákosníčkem“

Děti rozdělíme do dvou skupin. První skupina jde do keramické dílny, kde obstarává program paní učitelka (výtvarnice). Druhá polovina dětí má buď činnost v prostorách Rákosníčku, nebo na zahradě. Buď čteme pohádku, zpíváme, jsme na písku anebo děláme cokoli jiného, co společně vymyslíme.

Blok „ Rákosníček v říši pohádek“

Děti si s lektorkami prohlíží pohádkové knížky, ocitají se v loutkovém divadle jako diváci nebo jsou přímými účastníky některé z pohádek při jejím dramatickém zpracování. Také skládáme puzzle nebo procvičujeme tvary, barvy apod. za pomoci knížek s magnetkami.

Blok „Rozvíjíme dovednosti s Rákosníčkem“- pondělí, středa

Blok je zaměřen na grafomotorická cvičení, procvičování jazýčků pomocí logopedických cvičení a rozvíjení kreativity prostřednictvím rukodělných prací.

Blok „Odpoledne s Rákosníčkem“ – úterý, čtvrtek

V tomto bloku s dětmi tvoříme, hrajeme si nebo s dětmi čteme pohádky. Pokud jsou však děti unavené, můžou si u nás odpočinout.