Helceletka

KERAMIKA PRO SOS VESNIČKY

Nezisková organizace SOS vesničky sídlí v Medlánkách, tedy v našem blízkém sousedství. Prakticky přes pár ulic, od našeho domečku – pobočky Domino v Řečkovicích. Vesničky zvládají mnoho aktivit a připravují pro děti opravdu kvalitní program, kroužky, tábory i víkendové pobyty. 

Pracovníci SOS vesniček se snaží pomáhat dětem, které neměly v životě zrovna štěstí. Zajišťují sociální podporu a poradenství pěstounským rodinám. Dále pomáhají mladým dospělým z Domu na půli cesty, kteří odchází z pěstounské rodiny, či z dětských domovů. SOS Kompas se zase stará o rodiny, kde hrozí odebrání dětí z biologické rodiny.

Byli jsme proto velmi rádi, když nás oslovila sympatická slečna Marie Jelínková, vedoucí dětského kroužku přímo v SOS vesničkách. Společně s dětmi projevili zájem prozkoumat více keramickou hlínu. Vyzkoušet si tvoření z této doslova klasické, přírodní a nepřekonatelné výtvarné hmoty. Děti společně se svou vedoucí se čas od času účastní našich keramických programů. Společně se zamýšlíme nad náplní každé lekce, tak aby to zvládly děti ve věkovém rozpětí od tříletých kutilů po školáky. Skupinka je komorní a děti velmi šikovné a samostatné.

Začínáme samozřejmě jednoduššími postupy a přístup je velmi individuální. Rádi tvoříme věci pro radost i užitek. V tom je keramika bezvadná. Mističky, tácky a hrníčky se skvěle hodí pro domácí použití, nebo jako dárek. Zaměřujeme se i na témata pro radost, která mají děti rády. Bezkonkurenční je např. sochaření a výroba zvířátek, domečků a drobných kachlíků a obrázků, které mohou děti dotvářet podle svojí fantazie. Přinášíme několik fotografií přímo z procesu tvorby a milých výsledků.