Šablony I – DDM Helceletka
Nové „šablony“ podporují kvalitu vzdělávání i profesní rozvoj našich pedagogů
Projekt je zaměřen na kombinaci následujících témat: personální podpora, osobnostně sociální a profesní rozvoj pracovníků ve vzdělávání, inovativní vzdělávání dětí/žáků/účastníků zájmového vzdělávání, spolupráce s rodiči dětí, žáků, účastníků zájmového vzdělávání a veřejností.
Projekt realizujeme v období od 1. 9. 2022.
Vzdělávání a profesní rozvoj našich pedagoů
Díky projektu absolvují naši pedagogové řadu kurzů. školení a stáží, které míří na rozvoj jejich odborných kompetencí ve ve vybraných oblastech. Za kurzy mohou pedagogové také vyjet mimo Brno, což nám pořádně rozšířilo možnosti. Naopak jsme také schopni nechat si ušít kurz „na míru“ – přímo pro naši sborovnu. Jsme nesmírně rádi, že kromě podpory v jejich pedagogických specializacích myslí projekt také na „měkké dovednosti.“ Můžeme tak realizovat manažerské vzdělávání, koučink nebo supervize pobočkových týmů.
Inovativní vzdělávání na pobytových táborech
Do programu některých našich pobytových táborů jsou zařazeny aktivity, směřující k osobnostnímu rozvoji účastníků, zvyšování jejich sociálních kompetencí a prevenci školního neúspěchu. Jedná se o 32 hodin inovativního vzdělávání, které naši lektoři realizují prostřednictvím zážitkové pedagogiky, tandemového vyučování, vzdělávání s využitím moderních technologií nebo aktivizačních metod. Program pro každou skupinu řídí pedagog, který má v těchto oblastech potřebné zkušenosti.
Výměna zkušeností mezi pedagogy
Tato část projektu je pro naši organizaci velmi důležitá. Umožňuje nám realizovat setkávání našich pedagogů, ve kterých jeden z nich předává ostatním vlastní expertízu v různých oblastech. Tyto tandemy podporují nejenom profesní rozvoj našich lektorů, ale také jejich vzájemné užší provázání, spolupráci, a pomáhají budovat stabilní, akceschopný a flexibilní tým. Výměny navíc mohou probíhat i v jiných organizacích a můžeme skrze ně podporovat také naše budoucí kolegyně a kolegy – současné studenty pedagogických fakult.
Komunitní a odborná setkávání s veřejností
V této větvi projektu budeme postupně realizovat drobnější akce, určené veřejnosti (a rodičovské veřejnosti) zaměřené na různá témata a na podporu komunity v místech, kde naše organizace působí. Pro řadu z našich pracovišť jsou tyto aktivity zásadní a přirozenou součástí vlastní identity, proto jsme rádi, že je můžeme skrze projekt podpořit. Velkou měrou se tyto akce budou dotýkat také enviromentálních a ekologických témat. Součástí aktivit budou i přednášky a workshopy s odborníky, nebo snaha o větší otvírání poboček veřejnosti.
Podpora společného vydělávání v pedagogické praxi
Zapojili jsme se do projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi
V souvislosti s novelou školského zákona (č. 82/2015 Sb.) jsou i na naše školské zařízení kladeny vysoké nároky ohledně zajištění rovného přístupu ke vzdělávání všech dětí, žáků a studentů tak, aby byl plně využit potenciál každého jedince a zároveň nedocházelo ke snižování nároků žádné skupiny. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli stát se jedním z 336 škol a školských zařízení zapojených do projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi, který realizuje Národní institut pro další vzdělávání.
Benefity pro naše školské zařízení:
Díky projektu bezplatně získáme:
koučink a mentoring v oblasti profesního rozvoje pro vybrané pedagogy a vedení ŠZ,
služby odborných poradců (např. školního psychologa, speciálního pedagoga, metodika pro školské poradenské zařízení, metodika DVPP apod.),
kurz pro vedení školského zařízení určený řediteli a jeho zástupci, který proběhne ve skupině 10 vybraných vedoucích pracovníků škol a ŠZ z kraje,
příplatek pro vybraného pedagoga, který je garantem zavádění této podpory v našem DDM
kurz základní přípravy zaměřený na praktické informace z oblasti inkluzivního vzdělávání,
vyhodnocování inkluzivních podmínek a procesů v našem DDM,
podporu při nastavení služeb v rámci našeho poradenského pracoviště.
Zároveň se staneme součástí krajské sítě podpořených škol a školských zařízení, se kterými navážeme užší spolupráci prostřednictvím výměny zkušeností a příkladů dobré praxe, například formou odborných stáží.
Centra podpory školám v oblasti společného vzdělávání
V každém kraji vznikla při krajských pracovištích NIDV Centra podpory školám v oblasti společného vzdělávání, která poskytují konzultace a poradenství nejen školám a školským zařízením, ale i zájemcům z širší veřejnosti. Kontakty na centra podpory naleznete na tomto odkazu: www.nidv.cz/centra-kontakty
Informační semináře
V návaznosti na aktivity center podpory budou probíhat také informační semináře pro odbornou i laickou veřejnost. Jejich cílem je sdílet zkušenosti se zaváděním inkluzivního vzdělávání na konkrétních školách a školských zařízeních v kraji, rozšířit vhled do této problematiky i široké rodičovské veřejnosti a diskutovat o konkrétních problémech a tématech. Více informací o projektu získáte na webových stránkách NIDV: www.nidv.cz.
Projekt Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi (registr. číslo: CZ.02.3.61/0.0/0.0/16_020/0004015) je spolufinancován EU. Prohloubením kompetencí pedagogů a řídících pracovníků škol cílí projekt na zvýšení dostupnosti kvalitního vzdělání pro žáky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami, a tím směřuje i k naplnění specifického cíle 3: Podpora společného vzdělávání Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV).
Šablony 2
Projekt ŠABLONY 2
Projekt ŠABLONY 2 byl spolufinancován Evropskou unií.
Hlavní cíle: Zlepšení kvality vzdělávání a výsledků žáků v klíčových kompetencích. Zvyšení kvality vzdělávání a odborné přípravy včetně posílení jejich relevance pro trh práce.