Pořádně se protáhnout, procvičit mozkové buňky a ještě si vlastnoručně vyrobit květináček s jarním osením?
Akce Velikonoční zahrádka je ideální jarní zábavou pro rodiny s menšími dětmi. Úkoly nejvíce ocení předškoláčci od 2 do 7 let. Kromě 7 stanovišť s velikonočními úkoly, které vás na zahradě čekají, si domů odnesete jarní balíček plný dalších námětů na vyrábění nebo povídání o Velikonocích.
Kdy si Velikonoční zahrádku s dětmi projít? Čekáme vás v příštím týdnu od pondělí 29. března až do aprílu, čtvrtku 1. dubna. Před návštěvou je potřeba se předem přihlásit. Díky přihlášení si spolu domluvíme konkrétní termín vaší návštěvy a budete mít jistotu, že si úkoly projedete s bezpečnými rozestupy. Navíc vás bude na konci čekat velikonoční balíček.
Co musíte vědět o Velikonočních tradicích
Až se doma pustíte do velikonočního vyrábění, nezapomeňte si připomenout, co pro nás Velikonoce vůbec znamenají a jak se slavily dříve. Víte, že každý den ve velikonočním týdnu má svůj specifický název?
Týden před Velikonocemi se nazývá Svatý týden a začíná Květnou nedělí, kdy se kostely zdobily květy, nejčastěji kočičkami nebo vrbovými větvičkami. Co vyrazit na procházku a podívat se po rozkvetlé větvičce?
Na Modré pondělí se zase kostely zdobily modrým a fialovým suknem. Zkuste prohledat skříně a vyšňořit se do modré, nebo fialové barvy. Šedivé úterý bylo věnováno úklidu. Tento den je náplň práce jasná. Se Škaredou středou je spojena lidová pověra, že pokud se bude člověk mračit, zůstane mu to po celý rok. Předsevzetí, že se na sebe budeme celý den usmívat, nezní vůbec špatně.
Na Zelený čtvrtek si určitě dejte něco zeleného. Třeba špenát, pokud nepatří mezi vaše oblíbené jídlo, tak by prošel i hrách nebo zelí. Dříve se dokonce připravovala jídla z jarních kopřiv. Ta měla zaručit zdraví po celý rok.
Velký pátek se váže také se zajímavou tradicí. Podle pověstí se otevíraly hory, které ukrývaly poklady. Zkuste vyrazit na výlet do lomu nebo kolem skal, třeba se tam nějaký poklad ještě schovává.
Během Bílé soboty se pletly pomlázky, pekly se beránci, mazance, bochánky i jidáše. V tento den dívky malovaly vajíčka a zdobily kraslice. Na Velikonoční neděli se jedly pokrmy z vajec, mazance, maso, chléb a pilo se víno. Dopřejte si pořádnou hostinu i letos.
Velikonočnímu pondělí se říká červené. Už tradičně je tento den spojen s pomlázkou a koledováním. Chlapci se s pomlázkou vydávají koledovat a vyšlehat děvčata, při tom říkají velikonoční koledy a děvčata jim za odměnu dávají malovaná vajíčka. To sice letos podniknout nemůžeme, ale doma se určitě najde někdo, komu vaše namalované vajíčko nebo koleda udělá radost.
A pokud se vám povedlo během týdne splnit nějakou z našich výzev a chcete se s námi podělit, sdílejte fotku na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit (@ddmfrikulin), nebo nám napište na frikulin@helceletka.cz.