Helceletka

Jak vybrat, jestli příměstský nebo pobytový tábor?

Vaše dítě konečně dorostlo do věku, kdy se může bez problému zúčastnit příměšťáku, nebo pobyťáku s DDM Helceletka. Ať už je předškolák, má za sebou teprve první třídu nebo je ostřílený páťák, vybrat tábor může být někdy těžké. Nejprve však doporučujeme zodpovědět jednu z prvních otázek –⁠ mám dítě poslat na příměstský, nebo pobytový tábor?

Pro děti a jejich zkušenost z tábora hrají velkou důležitost i malé detaily –⁠ jestli dítě nerozumí táborovým aktivitám nebo jsou pro něj příliš složité, jestli nevydrží delší odloučení od rodiny nebo jestli si během tábora nezíská kamarády či nezapadne do kolektivu. To všechno může hrát klíčovou roli v tom, jestli dítě z tábora odchází s nadšením, nebo smutkem a strachem.

Jaké dítě poslat kam?

K zohlednění se tedy nabízí hned několik faktorů. Hned ze začátku byste měli především popřemýšlet nad těmi, které se bezprostředně týkají vašeho dítěte. Při výběru příměstského nebo pobytového tábora u Helceletky tak zvažte:

 • –⁠ věk; 
 • –⁠ zralost a samostatnost;
 • –⁠ komunikační a sociální dovednosti;
 • –⁠ zájmy dítěte a očekávaný zážitek.

Mladší děti uvítají možnost se s rodiči potkávat každý večer, nesamostatnější zase budou rády za blízkost domova a rodiny, holky a kluci stranící se kolektivům nebo méně komunikativní zase mohou mít problém navazovat přátelská pouta. Pro takové děti rozhodně doporučujeme spíše příměstské tábory (alespoň z počátku).

Starší děti naopak budou zvládat odloučení od svých nejbližších podstatně lépe, ne-li ho nepocítí vůbec. Samostatní si dokonce užijí volnost, kterou jim tábory poskytují, a budou rádi, že jsou z domu pryč. Také komunikativnější děti se mohou cítit jistější a otevřenější delšímu pobytu. Když si jednoduše získají kamarády, týden uteče mrknutím krka. Takové děti bychom bez problémů poslali na pobytové tábory. 

Příměstský tábor –⁠ co od něj čekat?

Příměstský tábor s Helceletkou je v podstatě tak trochu mix družiny a pobytového tábora. Dítě ráno přivedete a celý den mu zajistíme program. Na konci odpoledne si ho zase vyzvednete a dítě máte doma. 

Příměstský tábor tak kombinuje to nejlepší z obojího –⁠ důvěrně známé prostředí našich domečků, celodenní náplň, aktivity a zábavu, velké a nové kolektivy dětí a závěrem vždy čekající rodinu a domácí prostředí. Díky tomu jsou pro děti příměšťáky méně náročné na psychiku, hodí se tak pro mladší a menší děti, bojácnější nebo ještě ne zcela samostatné.

Přesto příměstské tábory nepřinášejí o nic méně zábavy nebo zkušeností než ty pobytové. Děti mají zajištěný celodenní program na domečku, někdy i s výletem, zakusí různorodé aktivity, navážou nová přátelství a vybudují si větší soběstačnost a samostatnost.

Pro rodiče může hrát roli i možnost velmi rychle a operativně během týdně řešit jakékoliv neshody či problémy. Rozhodující může být i cena, která je v případě příměstských táborů nižší.

 • –⁠ zajištěný celodenní program s profesionálními a zkušenými lektory;
 • –⁠ náplň skládající se z různorodých činností, aktivit a výletů;
 • –⁠ menší náročnost díky důvěrně známému prostředí a návratu domů za rodinou na konci dne;
 • –⁠ fungují jako dobrá příprava do budoucnosti na náročnější akce;
 • –⁠ lepší možnost kontroly, jak se dítěti na táboře líbí, a případně řešení jakýchkoliv problémů;
 • –⁠ nižší cena.

Pobytový tábor –⁠ co od něj čekat?

Pobytovým táborem je myšlen takový tábor, během kterého dítě na konci každého dne neodchází s rodičem domů, ale zůstává i přes noc, a to zpravidla po celý týden. Dítě je tak po delší dobu víceméně (mimo telefonu) bez rodičů a pohodlí domova.

Pro někoho může být pobyťák na Helceletce velmi výhodný a zajímavý, ale pro někoho zase zkušenost „jednou a dost“. Na vás, a případně také na dítěti, samozřejmě záleží důležité posouzení, zda si dítě odnese spíše pozitivní zážitek z takového tábora.

Především je pobytový tábor pro dítě náročnější, protože je úplně odloučeno téměř od všeho známého (mimo lektorů), a naopak je vhozeno do nového prostředí, nového místa a nového kolektivu. Starší, samostatnější a komunikativnější děti pravděpodobně nebudou mít problém. Pro méně vyspělé může být situace složitější, takže pro větší jistotu pozitivního zážitku je dobré, pokud jedou se sourozenci nebo kamarády.

Výměnou za to je ale zaručenou výhodou získání obrovské porce zážitků, zkušeností, větší nezávislosti a samostatnosti. Děti jsou po celé dny ve víru táborového tématu, her a událostí, jsou v kontaktu pouze s novými kamarády (se kterými díky absenci rodičů navážou o to pevnější přátelství), setkají se s novými či netradičními aktivitami, někdy i netypickými pro život ve městě (např. večerní posezení u ohně, noční obloha bez světelného smogu).

Pro rodiče to přináší i jistou volnost, kdy se o dítě nemusí takřka vůbec starat. Za pobytový tábor ale člověk zaplatí o něco více než za příměstský tábor.

 • –⁠ celotýdenní program s profesionálními a zkušenými lektory;
 • –⁠ náplň skládající se z celotáborové tematiky, her, aktivit a výletů;
 • –⁠ větší psychická náročnost kvůli novému prostředí v novém kolektivu, bez rodiny a domova;
 • –⁠ díky tomu získání větších zkušeností, samostatnosti, silnějších kamarádství;
 • –⁠ pro rodiče větší volnost, kdy se o děti nemusí vůbec starat;
 • –⁠ vyšší cena.