Helceletka

Jaké zajímavosti ukrývá tropický skleník na kamenačkách?

René Mitrenga, pedagog, Přírodovědná stanice Kamenačky

Zažili jste někdy tropy na vlastní kůži? Já je zažívám každý den. Co jsou to ale tropy? Pro mne příjemná teplota mezi 25 až 28 °C.  O něco méně je pohodlná vyšší vzdušná vlhkost nad 80%, kdy z člověka při práci občas kape pot. Plno rostlin a zvířat a sem tam i nějaké to zubaté překvapení za rohem. To je moje pracoviště, tropický skleník Přírodovědné stanice Kamenačky. 

Caiman crocodylus
Mamulda - samička kajmana brýlového.

Pojďme do skleníku nakouknout a poodkrýt pár jeho zajímavostí.

Nejnebezpečnějsí jsou určitě kajmani, jakožto jedni z vrcholových predátorů. Na ně si ovšem člověk dává pozor, už jen proto, že se pohybují zcela neslyšně a dokážou vklouznout do vody, aniž by zčeřili hladinu. Po letech společného „soužití“ už podle jejich chování poznám, kdy si můžu troufnout je „poškrábat na ocase“, nebo kdy se mám naopak raději klidit z cesty. Nejvíce zranění mám ovšem od trnité obrany některých našich rostlin, především různých druhů bromélií.

Caiman crocodylus
Kajman brýlový "Taťulda" číhá na mělčině.
Bromeliaceae
Trnité listy bromélií, slouží jako ochrana před býložravci.

Nejmenšími obyvateli skleníku jsou malé žabky – bezblanky (rod Eleuterodactylus). V dospelosti měří 2 až 3 cm. Abyste je viděli, musíte vědět, co hledáte (mají krycí hnědé zbarvení) a kam se podívat (žijí skrytě ve vlhkých úkrytech). I přes svou malou velikost je to zvíře současně nejhlasitější. Za vlhkých letních večerů se samečci ozývají výrazným hlasem. A drží i další „rekord“. Ve skleníku jsou druhem nejpočetnějším (žije jich tam více než 50 jedinců).

Eleuterodactylus sp.
Vypouštení skupiny bezblanek do volného chovu ve skleníku.
Dyscophus guineti
Parosnička srdíčková, tato nádherně zbarvená žába pochází z Madagaskaru.

Nejtěžší  je Jeníček, samec kajmana klínohlavého (Paleosuchus trigonatus). To je naše težká váha, váží kolem 70 kg. I přesto nás překvapil. Dokázal „přelézt“ padlý kmen, který slouží jako dělící zábrana v centrální expozici. Odborná literatura se o tomto druhu malého kajmana zmiňuje, že dokáže lézt po stromech a my můžeme potvrdit, že to platí.

Paleosuchus trigonatus
Kajmani klínohlaví - Jeníček a Mařenka. Rozhlíží se z padlého kmene, asi přemýšlí kam dál by se dalo vyšplhat.

Největším květem se pyšní marniera (Marniera chrysocardium), její bílý květ měří kolem 30 cm. Nejmenší květy, měřící kolem 1 cm, má jeden ze stromů, kakaovník (Theobroma cacao). Z takto drobných kvítků, může po opylení vyrůst plod – bobule o velikost kolem 30 cm a váhy až půl kg.

Marniera chrysocardium
Marniera chrysocardium - rostlina patřící mezi kaktusy
Theobroma cacao květ
Kakaovník kvete drobnými kvítky přímo na kmeni a větvích (kauliflorie).

Nejchutnější záležitost skleníku? To záleží na tom, co máte rádi. Výborné byly banány i ananas, které nám ve skleníku dozrály. V Jižní Americe považují za pochoutku i takového leuguána zeleného (Iguana iguana), jehož maso prý chutná jako kuřecí. Našim leguánům „Bobovi a Dušaně“ opravdu nehrozí, že by skončili na talíři, jsou to mazlíci.

Ananas
Dozrávající ananas.
Musa sp.
Plodící banánovník.
Iguana iguana.
Dušana a Bobo, naši leguáni zelení.

Nejdelší není 2 m krajta kobercová (Morelia spilota), jak by vás mohlo napadnout, ale liána tetrastigma (rod Tetrastigma). Délka jejích šlahounů ve skleníku přesahuje 100 m a roste tak bujně, že ji musíme krotit pravidelným stříháním.

Morelia spillota
Portrét našeho nejdelšího chovaného hada - Krajty kobercové.
Tetrastigma
Tetrastigma -bujně rostoucí tropická liána s příbzenstva vinné révy.

To byl jen krátký průlet zajímavostmi, které můžete v našich tropech vidět. Ve skleníku žije 26 druhů zvířat, nejvíce zastoupeni jsou velcí plazi. Rostlin jsou desítky, možná i stovky druhů, ty ani spočítat nedokážu. Skleník zaujímá plochu jen 100 m², ale můžete v něm vidět „kousky“ celého světa. Pro výuku využíváme nejen jednotlivá zvířata a rostliny, ale osvětlujeme i ekologické vztahy mezi nimi navzájem a člověkem. Celý tropický skleník využíváme jako názornou ukázku jednoho z ohrožených biomů Země (výukový program Mizející pralesy). Zaujal vás skleník a rádi byste do něj také nakoukli? Taková možnost je vždy během dnů otevřených dveří, kdy vás na Kamenačkách moc rádi uvidíme.

Děti z kroužků a účastníci výukových prgramů při jedné z komentovaných prohlídek ve skleníku.
Kvetoucí orchideje na jednom z epifytických kmenů.
Různorodá tropická vegetace ve skleníku.
Chelonoidis denticulata
Portrét želvy pralesní.
Lonchura oryzivora
Ptačí obyvatel skleníku - rýžovník šedý.