Pastvinka
Klub pro předškolní děti od 2 do 4 let, které se těší na pobyt v kolektivu. Výuka pomocí bloků sestavena do zájmových aktivit je přípravou na MŠ. Program respektuje věk, individuální a vývojové schopnosti dětí. Podporujeme přirozený tělesný rozvoj, osobní úspěch ve vzdělání. Aktivní rozvoj a učení usnadní a připraví dítě na další vzdělávací etapu. Děti získávají postupně jistotu v novém prostředí, učí se všestranným dovednostem. Osvojují si nové poznatky hrou, upevňují hygienické a stravovací návyky a sebeobsluhu. Program je koncipován do pěti bloků, jejichž součástí je výtvarná, hudební, jazyková a pohybová část a všeobecný rozvoj. Jednotlivé bloky se prolínají dle vzdělávacích potřeb dětí.
Klub bude začínat 20. září ve své provozní době. Během prvních dvou týdnů v září nabízíme prohlídku prostor a adaptační pobyt dítěte s rodičem. Je nutné se předem domluvit na termínu. Všem přihlášeným se sami ozveme s nabídkou.
Z kapacitních důvodů prosíme o upřesnění, které dny bude dítě do klubu chodit, a to nejpozději do 20. září. Při první návštěvě je potřeba donést podepsanou přihlášku a potvrzení od lékaře.
Přihlašování
– online v sekci kroužky
– po přihlášení vám zašleme v.s. k platbě a vše potřebné
– každý si může vybrat docházku a permanentku dle svých potřeb a dle kapacity zařízení, veškerá specifika prosíme písemnou formou
– k přihlášce je nutno doložit potvrzení od dětského lékaře (zdravotní způsobilost k docházce, očkování)
Přijímáme děti i během školního roku.
Provozní řád
Provozní doba: Po, Út, St, Čt: 8:00 – 13:00 hodin
Pastvinka neprobíhá ve státních svátcích, prázdninový režim oznamujeme dostatečně dopředu.
Platba hlídání:
Platba se provádí vždy předem na účet. • Každý rodič si předplatí permanentku, z níž se mu odečítají hodiny, které dítě v Pastvince stráví. • Cena permanentky se odvíjí podle počtu zakoupených hodin (viz. ceník).
Přihlášení dítěte:
Věk dítěte pro přijetí je od 2 do 4 let. • Zákonný zástupce je povinen vyplnit elektronickou přihlášku, včetně prohlášení o zdraví dítěte, musí souhlasit s provozním řádem a zaplatit úhradu za hlídání.
Předání dítěte do klubu:
Zákonný zástupce předá dítě osobně lektorce, která má právo nepřijmout nemocné dítě. • Zákonný zástupce nahlásí osobu, která bude dítě vyzvedávat, případně aktuální změny. • Dítě je možné předat a vyzvednout kdykoliv během provozní doby klubu, prosíme ale o informaci o času předávání.
Pobyt dítěte v klubu:
Dítě si s sebou v batůžku přinese podepsané trvanlivé jídlo a pití. Náhradní oblečení, včetně spodního prádla a ponožek, přezůvky a pleny má dítě uloženo v plastové krabici, kterou si dítě do klubu donese. Krabice musí být podepsaná. Děti se při pracovních činnostech a při pobytu venku mohou trochu umazat, volte proto vhodné oblečení. • Doporučujeme vše podepsat. Dítě do klubu nenosí cenné věci, žvýkačky, bonbóny a žádné nebezpečné předměty.
Provoz:
Provoz klubu zajišťují tři až čtyři lektorky. • V případě nedomluvené či nepravidelné docházky je nutné si zjistit, zda je v požadovaný den v klubu volné místo. • Pokud je dítě nemocné, musí ho zákonný zástupce odhlásit, a to do 24 hodin předchozího dne (na všechny dny, kdy bude dítě nepřítomné). V případě pozdní omluvy činí storno poplatek výši jednoho vstupu. • Zákonný zástupce je povinen hlásit jakoukoli nakažlivou nemoc, kterou má jeho dítě (např. neštovice, spála apod.). • Při známkách respiračního onemocnění (rýma, kašel apod.) nemůžeme dítě do klubu přijmout. V případě alergie je předem nutné doložit potvrzení od lékaře.
Tento měsíc
Vítáme Vás – začátek a seznámení
Děti si zvykají na nové prostředí, seznamují se s novými věcmi a zjišťují, k čemu co slouží. Každý se seznámí s lektorkami, s kamarády, hračkami a prostorem – hernou, třídou, šatnou i zahradou. Kamarádi – seznamujeme se s jednotlivými kamarády, s tím, co mají rádi, co rádi dělají. Všichni o sobě můžou promlouvat a říct více o své rodině. Seznámíme se s celkovým chodem Pastvinky a pravidly, která budeme všichni dodržovat. Učíme se seznamovací rituál – přivítání s loutkou Rákosníčka + uvítací básničky.
Říjen – podzim
Děti se učí charakteristiku podzimu. Znají jeho znaky, dokáží vyjmenovat, co na podzim dělají lidé, zvířátka, příroda. Učíme se charakteristické rysy podzimu a uplatňujeme je při výtvarných činnostech – vytváříme: listí, ježky, opadané stromy, pouštíme draky, sbíráme kaštany a pracujeme s nimi atd. Sledujeme počasí za oknem a bavíme se o něm (déšť, slunce, mlha, sychravo,…). Děti se učí tematické básničky a cvičící hry k tématu.
Listopad – rodina, kamarádi
Děti mluví o své rodině – znají rodiče, sourozence, prarodiče, popř. bratrance a sestřenice či jiné příbuzné. Děti znají jména všech členů rodiny, znají adresu svého bydliště. Umí povídat o tom, kde bydlí, jestli mají svůj pokojíček a jaké v něm mají hračky, kdo si s nimi hraje a o činnostech, které s rodinou rádi dělají (výlety, zoo, …) Děti umí projevit lásku vůči rodině, vědí, co udělá rodičům radost a co je naopak rozzlobí – dokáží sami rozpoznat své úspěchy a rodičům se pochlubit. V rámci povídání o rodině se s dětmi bavíme i o lidech, které potkáváme mimo rodinu – o kamarádech. Děti vypráví, kam chodí, koho potkávají, jak se jejich kamarádi jmenují a jak si s nimi hrají. Chápeme podstatu kamarádského vztahu – pomáháme si, půjčujeme si hračky, víme, že ne všichni kamarádi jsou stejně staří, že jim musíme ukazovat věci, kterým ještě nerozumí a že se o ně musíme starat.
Prosinec- Mikuláš a Vánoce
Koncem listopadu se s dětmi začínáme bavit o tom, co přinese následující měsíc. Nejprve bude chodit Mikuláš s čertem a andělem. Postupně se seznámíme se všemi postavami. Děti vykládají, co už vědí. Na obrázcích si ukazujeme, jak vypadají a proč nás vůbec chodí začátkem prosince navštěvovat. Učíme se básničky a písničky, které děti mohou využít, až k nim trojice přijde. Hodnotíme, jestli byly děti hodné a jestli si zaslouží odměnu. Děti pomáhají tvořit výzdobu. Povídání o Vánocích. Děti vzpomínají na minulé roky, na to, co už od Ježíška kdy dostaly. Vypráví o rituálech. Vyprávíme o vánočních tradicích – stromeček, pečení cukroví, vánoční výzdoba, dárečky, koledy, tradice (lití olova, rozkrojení jablíčka). Píšeme (malujeme) dopis Ježíškovi.
Leden – zima, sníh
Děti se učí charakteristiku zimy jako dalšího ročního období. Znají jeho znaky, dokáží vyjmenovat, co v zimě dělají lidé, zvířátka i příroda. Učíme se charakteristické rysy podzimu, sledujeme počasí za oknem a bavíme se o něm (déšť, slunce, mlha, sychravo, sníh). Děti umí sami vyvodit, co se se sněhem dá dělat – sněhulák, bobování, sáňkování. Dostanou vysvětlení, proč nám sníh padá na zem a proč jej nemáme po celý rok. Probíráme jiný šatník – čepice, rukavice, šály, teplá bunda i kalhoty. Proč?
Únor – zvířata
Děti umí poznávat základní zvířata. Naučíme se i cizokrajná a netradiční zvířátka, o každém si něco řekneme. Děti umí rozlišit, o jakém zvířátku mluvíme. Zvířátka poznají na obrázcích, poznají je podle zvuku, poznají i obrysy. Dokážeme rozdělit zvířátka do skupin podle toho, kde je můžeme potkat – domácí (na dvorku, na farmě, doma v bytě), zoo, vodní zvířátka, volně žijící zvířata apod. Některá zvířátka umí děti i nakreslit.
Březen – město, vesnice, doprava
Povídání o městě – kde nyní žijeme, je větší než vesnice. Lidé bydlí spíše v panelácích a bytech. Lidé doma nemají moc zvířátek. Povídání o vesnici – je menší, nejezdí zde MHD, lidé bydlí v domečcích a mají zahrádky – chovají zvířátka (už víme která) a pěstují ovoce a zeleninu. Povídáme si o tom, jak cestujeme – tramvaj, trolejbus, auto, autobus, vlak, loď, letadlo, kolo, koloběžky, tříkolky apod. Děti vědí, jak jednotlivé dopravní prostředky vypadají, poznají je na obrázcích, umí je napodobit. Vědí, kde a jak se prostředky pohybují.
Duben – jaro
Příroda se začíná probouzet k životu. Děti popisují, co se okolo nich děje. – rostou květiny, zpívají ptáčci apod. Sledujeme počasí a všímáme si změn – sluníčko, modrá obloha, jasno, tepleji. Už nenosíme tak teplé oblečení – proč?
Květen – příroda, zahrada, les
Děti vědí, co je čeká, když půjdou na procházku do lesa i na zahradu. Vyjmenuje rozdíly mezi lesem a zahradou – při hře v lese se můžeme snáz ztratit, někam spadnout, můžeme potkat zvířátko, které tam žije,… Vědí, jaká zvířátka mohou v lese potkat. Učíme se zásady, jak se v lese chovat – chodíme potichu, dáváme pozor na to, co se kolem nás děje, nešlapeme na nic živého. V lese může sbírat hřiby – naučíme se nejznámější zástupce, ale i květiny či listy. Děti si vštěpují základy ekologické výchovy. Snaží se porozumět tomu, že my můžeme přírodě pomáhat – víme, na co jsou odpadkové koše, víme, co přírodě ubližuje apod.
Červen – hurá, jsou tu prázdniny, letní dny, radovánky, i loučení
Končí školní rok a některé děti nás opouští a od září nastupují do „velké školky“. Ostatním dětem vysvětlujeme, proč se s dětmi loučíme a co je po prázdninách čeká. Charakterizujeme blížící se léto, pozorujeme počasí a vidíme citelnou změnu. Přizpůsobujeme se teplu i v oblékání – proč? / co nosíme? Co znamenají letní radovánky – koupání, bazén, dovolená, tábory, kempování, grilování a opékání párků. Všechna zvířátka už jsou probuzená a my je můžeme vidět všude kolem nás. Začínají prázdniny – dětem vysvětlíme, co jsou prázdniny, co se o nich dělá, čeho je to přelom (školního roku) apod.
Program dne
8.00 – 9.00
převlečené dítě rodič doprovodí ke dveřím třídy a předá do péče Pastvinky. Herna s dozorem.
9.00 – 9.45
výuka v blocích – všestranný rozvoj dle individuálních potřeb a zájmů, bloky výtvarné, hudební + pohybové, logopedické výchovy, výukové hry
10.15 – 10.30
základy angličtiny pro nejmenší
10.30 – 12.30
výuka v blocích – výukové pásmo dle ŠVP, dle počasí a momentální situace pobyt venku
12.45 – 13.00
odchod domů
Blok Hrajeme si
Děti přicházejí, vítáme se, umýváme si ruce a každý si vybírá své místečko. V této době si děti mohou zvolit, jakou formu hry chtějí (plastelína, malování, puzzle, knížky, hračky apod.). Děti se snažíme vést k vlastní kreativní činnosti. Děti se nenásilnou formou učí hrát si pospolu a rozdělovat si jednotlivé role při hře (př. paní doktorka, pacient).
Blok Cvičíme a zpíváme
Cvičíme a zpíváme pro radost. Společně si řekneme uvítací básničky a protáhneme se. Hrajeme na hudební nástroje a zpíváme Cvičení je vždy motivované na téma, kterému se v průběhu určité doby věnujeme. Učíme se anglická slovíčka a posloucháme dětské anglické písničky.
Blok Tvoříme
Děti rozdělíme do dvou skupin. První skupina jde do výtvarné dílny, kde obstarává program paní učitelka (výtvarnice). Druhá polovina dětí má buď činnost v prostorách herny. Buď čteme pohádku, zpíváme, jsme na písku anebo děláme cokoli jiného, co společně vymyslíme.
Blok V říši pohádek
Děti si s lektorkami prohlíží pohádkové knížky, ocitají se v loutkovém divadle jako diváci nebo jsou přímými účastníky některé z pohádek při jejím dramatickém zpracování. Také skládáme puzzle nebo procvičujeme tvary, barvy apod. za pomoci knížek s magnetkami.
Blok Rozvíjíme dovednosti
Blok je zaměřen na grafomotorická cvičení, procvičování jazýčků pomocí logopedických cvičení a rozvíjení kreativity prostřednictvím rukodělných prací.
Jednotlivé bloky mohou být přizpůsobeny situaci a individualizovaným potřebám dětí a čas může být s posunem.
Cena
Cena hlídání se odvíjí od zakoupené permanentky.
Cena hlídání se odvíjí od zakoupené permanentky. Můžete si vybrat jednu ze dvou permanentek podle Vaší potřeby. Permanentky se liší jednak v celkové ceně, ale také v sazbě za den (viz. ceník).
Poctivě zapisujeme příchody dítěte a postupně Vám je odepisujeme z permanentky. Jakmile se předplacené vstupy na permanentce ke konci, budete upozorněni, že je potřeba zaplatit novou permanentku.
Permanentka platí 3 – 5 měsíců nebo do konce školního roku. Smluvené dny, kdy vaše dítě nemůže přijít, si můžete po domluvě s námi nahradit jiný den, pokud je volná kapacita. Platnost permanentky se dá prodloužit, ale pouze ze závažných důvodů.
První návštěva dítěte bez rodiče v klubu je ZDARMA! Vstupy z permanentky strháváme až při druhém a všech dalších příchodech na dopolední bloky.
Ceny permanentek platné od 1. 9. 2022:
10 vstupů – 5.000 Kč, platnost 3 měsíce
20 vstupů – 9.000 Kč, platnost 5 měsíců
V ceně permanentek není jídlo. Cena je konečná, nemusíte připlácet za žádné pomůcky ani program klubu (angličtina, hudba, tvoření, logopedie, grafomotorická cvičení…).