Pracujeme s pradávným přírodním materiálem
Keramická hlína je fascinující materiál, přírodní, příjemný, tvárný s relaxačními účinky. Kromě odpočinku nám přináší také radost z vlastnoručně vytvořených výrobků. To ví všichni účastníci našich keramických kroužků, které obvykle už na začátku přihlašování praskají ve švech.
Slovo keramika pochází z řečtiny a znamená “hrnčířství“. Výrobky z keramiky jsou tu s námi už od pravěku, od doby, kdy naši dávní předkové poznali účinek ohně. Hlínu, ať už náhodou či záměrně, pomocí ohně vypálili a objevili kouzlo jejího ztvrdnutí. Od té doby nás provází historické nálezy keramických sošek a nádob až po dnešní moderní využití, které se objevuje i ve formě kachliček či umyvadel.
Kde se keramická hlína bere?
“Hlína jako hlína”, řekli byste si. Ale věřte nám. Z hlíny, kterou najdete na zahrádě, by se nám hrníček vyrobit nepodařilo. Tu si necháme na pěstování rostlinek. Když se však vybavíme rýčem, silnými svaly a tipem na dobré naleziště, máme šanci narazit na mazlavou hmotu – jíl. Jíl je základem keramických hmot, obsahuje jemné částečky minerálů, které ovlivňují zbarvení hmoty. Odstíny se většinou pohybují v přírodních tónech od světlých okrů po hnědočervené až skoro černé zabarvení.
Do keramických dílen a kroužků si hlínu samozřejmě objednáváme už průmyslově zpracovanou, vyčištěnou a slisovanou do kvádrů po 10 kg. Zabalenou neprodyšně v igelitu. Každý druh je označen speciální značkou a teplotou výpalu. Hlínu je potřeba uchovávat pečlivě zabalenou proto, aby nevysychala.
Tajemství výpalu
Krása hlíny vynikne až po vypálení. Proměny, kterými keramika během výpalu prochází, člověka neznalého procesu překvapí. Balík našedlé hlíny v syrovém stavu se díky šikovným rukou modelováním nebo točením promění ve výrobek. Vypálením dojde k další proměně, tentokrát barevné. Šedá hlína většinou zesvětlá. U dalších druhů je to různé. Proto si vyrábíme vzorníky a testujeme. O překvapení v keramice není nikdy nouze, a to jsme teprve na začátku!
Ve videu uvidíte výrobu chaloupky, kdy můžeme nechat vyniknout krásu přírodních barev hlíny.
Proč ta výroba tak dlouho trvá?
Ano, keramika chce čas. Hotový výrobek je potřeba nechat pořádně zaschnout, teprve pak se naloží do keramické pece a následuje první výpal.
Většinou si vypálenou keramiku chceme ještě nazdobit pomocí glazur, engob nebo oxidů. Tyto tajemné názvy označují speciální barvy na keramiku. Jsou pěkně záludné. Zpočátku vypadají velmi světle až průhledně a ve své plné kráse vyniknou teprve po druhém vypálení. Proto tak dlouho čekáme na finální výrobek!
Tenkrát, když jsme ještě tvořili v dílně…
Setkání, relaxace, tvoření společné povídání a příjemná atmosféra. Spousta pomůcek a udělátek, hrnčířské kruhy pro speciální kroužky. Sdílená radost z hotových výrobků. Náš čas v keramických kroužcích a dílnách. Už je to víc než půl roku, kdy jsme se spolu takhle viděli naposled. Dokážeme to udržet a předat našim klientům a hlavně dětem i v době, kdy se nemůžeme scházet společně? Budou vůbec naši příznivci chtít hlínu domů? To byly myšlenky, které nás v říjnu po oznámení, že musíme zavřít, napadaly. Za zkoušku nic nedáme, řekli jsme si a skočili do online výuky rovnýma nohama.
Ne každý má doma speciální vybavení, kruh apod., museli jsme proto lekce výrazně zjednodušit. Stačit nám musely naše ruce, podložka, nožík, špejle a hlína. Případně speciální barvy – engoby, kterými lze malovat přímo na syrovou hlínu nebo skleněná drť. Ta se při vysoké teplotě během výpalu roztaví a svým vzhledem připomíná glazury.
I s jednoduchým vybavením jde udělat spousta parády. Přesvědčily nás o tom vaše výtvory. Postupy a návody ukazujeme v online lekcích, kdy tvoříme v přímém přenosu přes Google Meet. I takový kontakt, kdy jsme v jednom čase, na jednom “místě” a bavíme se společnou aktivitou nám během pandemie pomáhá. Můžeme si radit, konzultovat postupy a hlavně se vidět a třeba si i popovídat.
Předtočená instruktážní videa zase vyhovují klientům, kteří si sami zvolí dobu, kdy se pustí do tvoření, nebo se nemohou účastnit online lekcí.
Poznejte online výuku ve 4 základních krocích
- Nachystáme balíčky s hlínou a materiálem k vyzvednutí
- Natočíme instruktážní videa, nebo se připravujeme na online vysílání
- Propojíme se s dětmi přes aplikaci Google Meet, tvoříme společně, vše si názorně ukazujeme krok za krokem
- Klienti hotové výrobky přepraví opatrně k nám do dílny na vypálení
Skvělý instruktážní návod na výrobu želviček od lektorek z naší pobočky Veverka.
Kde všude je možné se na Helceletce potkat s hlínou?
Zabořit ruce do hlíny a pořádně si odpočinout můžete hlavně na kroužcích pro děti i dospělé, teď zrovna na spoustě online kroužků a dílen. V létě budou mít všichni kreativci hlínu až za ušima na našich příměšťácích a chystáme i letní kurzy pro dospělé.