Helceletka

Kroužkuj doma: Barvení vajíček

Velikonoční pondělí se blíží a pomlázka bude! Tento rok sice nebude spojena s návštěvou rodin a kamarádů, ale i u vás doma může být veselo. Vyzkoušejte s dětmi barvení vajíček přírodními barvivy s jarními motivy. Podle našeho návodu, který připravili kolegové z pobočky Fantázie a Sluníčko, to děti zvládnou jen s mírným dohledem. 

Jaká vejce budete potřebovat?

Syrová, bílá či světle hnědá, hlavně ne nakřapnutá. Zlehka poťukej 2 vejci o sebe a pokud zvuk bude „nakřapnutý“, pozorně vypátrej, které má naprasklou skořápku a odlož jej bokem, lepší službu udělá při pečení velikonočních dobrot. Dobrá vejce opatrně omyj, zbav mastnoty a nečistot.

Ještě budeš potřebovat:

hrnec na vaření vajíček, lžíci či vařečku, utěrku, chňapky

cibulové slupky (pokud jich není dost, neboj se použít červenou řepu, černý čaj či mletou kávu

– nastříhané čtverce ze silonových punčocháčů

– gumičky

– rostlinky, které najdeš na zahradě nebo v blízkosti domu. Vlož je do vody, ať nezvadnou.

trošku sádla či oleje a papírové ubrousky

Jdeme na to!

Cibulové slupky či ostatní barviva dej do hrnce, zalej vodou a zatím nechej vyluhovat. Na utěrku polož vejce, pečlivě na něj přilož vybraný list či květ a dle fotonávodu oběma rukama co nejvíce roztáhni silonový čtverec a utáhni jej přes celé vejce a zajisti gumičkou. Kromě silonek a rostlin můžeš využít také čtverec ze síťky od brambor či cibule, do kterého zabalíš vajíčko stejným způsobem. Místo gumičky můžeš použít také provázek.

Všechna takto připravená vejce vlož do hrnce s barvivem a zkontroluj, zda jsou všechna celá ponořená. S pomocí dospěláka je dej vařit. 

Od počátku varu vař vejce 10 minut. Jak voda zchládne (asi za 30 minut), pomocí lžíce přenes vejce v silonové košilce do mísy ze studenou vodou a dobrodružství může začít! Odstřihni silonový obal a objevuj! Studená vejce potři zlehka papírovým ubrouskem, na který si dáš trošku sádla či oleje, a máš hotovo. Každé tvé vajíčko bude originál a určitě sklidíš uznání. Užij si to! A nezapomeň nám poslat, jak se ti vajíčka povedla. Napiš nám na Facebook, Instagram nebo e-mail info@helceletka.cz.

Veselé Velikonoce!