Helceletka

Kroužkuj doma: Dalamánky

První jarní dny nám bohužel přinesou o něco méně sluníčka a vypadá to, že také citelné ochlazení. Zůstaňme tedy raději v teple a bezpečí domova a zahřejme se společně s dětmi doma u plotny. Dnešní nápad na #krouzkujdoma pro vás připravila Klára Horčicová ze slatinské pobočky Fantázie, která děti ve svých kroužcích seznamuje s rukodělnými aktivitami.

Nechce se vám do obchodů stále běhat pro pečivo? Dnes si ukážeme, jak si doma jednoduše upéct vlastní dalamánky. Můžete na nich pracovat společně s dětmi a z vlastní zkušenosti můžeme zaručit, že všem jistě zachutnají a provoní celou domácnost. 🙂 Tak hurá na to!

Postup: 

Aby nám dalamánky krásně nakynuly, je potřeba si nejdříve vyrobit kvásek.
Na něj budeme potřebovat:

– 200 ml vody
– 150 g žitné mouky (pokud doma nenajdete žitnou mouku, dobře poslouží i mouka pšeničká chlebová, nebo pouze pšeničná hladká)
– 1/2 kostky droždí

Všechny přísady důkladně smícháme a necháme odpočinout při pokojové teplotě po dobu 10 – 12 hodin. Kvásek je během odpočinku dobré přikrýt utěrkou.

Po 10 – 12 hodinách do mísy s kváskem přidáme:

– 200 ml v pokojové teplotě mléka
– 25 g rozpuštěného sádla
– 1  polévkovou lžíci oleje
– 1/2 kostky droždí

Vše dohromady dobře promícháme a do mísy dále přidáme:

– 1 kávovou lžičku kmínu
– 1 a půl kávové lžičky soli
– 1 kávovou lřičku cukru
– 1/2 kila hladké mouky

Těsto v závěru necháme asi 15 minut v teple kynout (ideální je např. trouba vyhřátá na 50 °C, nebo 45 minut při pokojové teplotě), dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.

Vykynuté těsto rozdělíme na 16 kusů. Každý díl rozdělíme na dva a vyválíme z nich dlouhé hady. Následně dalamánky zapleteme (plést samozřejmě můžeme i copánky, nebo jiné tvary, fantazii se meze opět nekladou).

Zapletené dalamánky naskládáme na plech vyložený pečícím papírem (vytřený sádlem a vysypaný mouku bude také dobře fungovat). Potřeme je rozmíchaným vajíčkem, posypeme solí, kmínem, či tymiánem. Pečeme asi 15 minut v troubě vyhřáté na 200 °C.

Dobrou chuť!

Povedlo se? Sdílejte s námi pod #krouzkujdoma na sociálních sítích, nebo pošlete fotky či videa z akce na info@helceletka.cz.