Flipbook: Jeden z nejstarších tipů animace
V našich kroužcích Animáčku se snažíme rozpohybovat postavičky za pomocí foťáku a počítačového programu. Dnes si s námi ale může vyzkoušet animovat úplně každý. Nebudeme potřebovat žádné speciální věci a jistě se nám podaří vytvořit neobyčejnou animaci! Vyzkoušíme si jeden z nejstarších způsobů animace – flipbook, který se poprvé objevil již v roce 1868 a rychle se stal velmi oblíbeným. Dříve se tato technika nazývala „pohybující se kreslená knížka“ a to nám také hodně napoví, o co se vlastně jedná. Je to tedy příběh, ve kterém se rychle mění obrázky a vypadá to, jako by se pohybovaly.
Budeme potřebovat:
Na vytvoření flipbooku nám bude stačit tužka, pastelky, fixy nebo černý liner (fixa s tenkým hrotem). Pro vyzkoušení jiného druhu animace můžeme použít i děrovačku a barevné papíry.
A samozřejmě nesmíme zapomenout na to nejdůležitější – papír. Postačí nám několik archů papíru, které poskládáme tak, aby nám vznikla malá knížka. Nebo můžeme použít malý blok (nejlépe formátu A6, nebo A7, které se vejde do dlaně), ale překážkou není ani obyčejný školní sešit. Pamatujte však na to, že čím bude mít kniha více stránek, tím bude moci být příběh delší a propracovanější.
Jak na kreslený flipbook
Předtím než se pustíme do tvoření, je velmi důležité si uvědomit, jak bude flipbook fungovat. Bloček/sešit držíme v ruce a promítáme stránky. Je na vás, jestli budete promítat odzadu do předu, nebo naopak. Pravdou ale je, že se lépe promítá zepředu dozadu. Avšak pokud máme bloček již slepený, je určitě lepší začít kreslit od poslední stránky, protože obrázek může prosvítat. Také je důležité nezapomenout, že vzhledem k rychlosti přemítání je vhodné obrázek kreslit pouze do 1/3 bločku a to na vzdálenější stranu od vazby, tedy vždy na pravý okraj stránky.
Při tvorbě flipbooku je určitě důležité vymyslet si co nejjednodušší motiv – může se jednat například o letící šíp, skákající balón, mávajícího panáčka, či rostoucí květiny. Velkou výhodou kreslení od poslední stránky je také to, že předchozí obrázek může na té následující stránce alespoň trochu prosvítat, a tak se nám bude dařit obrázek lépe překreslit dále.
A dostáváme se k poslednímu, ale nejdůležitějšímu pravidlu. Každý obrázek na následující stránce musí vykonat co nejmenší pohyb, jaký je možný. To znamená, že poloha obrázku by se nám měla změnit pouze o pár milimetrů. Ve výsledku bude pohyb objektu vypadat o to více plynule. Na fotce níže je ukázáno o jaké drobné pohyby se jedná, konkrétně se pohybuje levá mávající ruka panáčka, vše ostatní zůstává stejné.
Tip při kreslení
A pokud papír neprosvítá je vhodné použít telefon či tablet (nastavený na nejvyšší možný jas, a otevřít například textový dokument, který má bílé pozadí) a použít ho jako osvětlení. Osvítí obrázek na předchozí stránce, a tak můžeme jednoduše obkreslit stojící objekty (na fotce je to bonbon) a obměnit pohyb u těch, které se nám budou v příběhu pohybovat (duch).
Flipbook za použití děrovačky
Pro ty kteří si na kreslení netroufnou, nebo chtějí vyzkoušet něco nového, je vhodné použití kancelářské děrovačky. A to tak, že využijeme koleček, které děrovačkou vykrojíme z barevných papírů. Vznikne nám poloplastická animace. Princip tvorby je stejný jako u kreslení. Vždy musíme pamatovat na co nejmenší velikost pohybu a směřování objektů do pravé části bloku.
Dokončení příběhu
Každý správný příběh, i ten animovaný má svůj název, takže i nám nezbývá nic jiného než si vymyslet trefný název našeho příběhu. Vyzdobte si desky bločku, napište název a nic nebrání tomu představit váš příběh ostatním!