Helceletka

Kroužkuj doma: Květinová brož

Zpříjemněte si zamračené dny v pohodlí domova a pojďte si s námi připravit malou radost ať už pro sebe, nebo někoho blízkého, v podobě květinové brože. Je na vás, jestli si ozdobou zkrášlíte domácnost, nebo třeba oblečení, tašku, batoh či klobouk. Návod ja na to pro vás připravila Šárka Horáková z pobočky Sluníčko a výrobu jistě zvládnou i všichni školáci. 

Co budeme k výrobě brože potřebovat:

Tenkou látku o rozměrech 15x15cm
Tužku
Nůžky
Šablonu (můžete použít i např. malý talířek nebo cokoli s kulatým dnem)
Jehlu a pevnou nit
Zavírací špendlík
Knoflík o velikosti 2-3 cm

Pusťme se do práce. Nejprve si obkreslíme naši šablonku tak, aby na látce kolem obkreslení zůstal minimálně ještě jeden centimetr látky navíc. Kolečko z látky vystříhneme asi o 0,5 cm větší (na obrázku jsou dva kruhy, stříháme ten větší). 

Navlékneme si asi 60 cm dlouhou nit. Dáme ji dvojitě a na spojeném konci uděláme uzlík. Stehovacím stehem sestehujeme kolečko do jakéhosi váčku, pytlíčku. Stehujte pečlivě! Pokud uděláte chybu, nepůjde kolečko do váčku stáhnout.

Váček rozplácněte tak, aby místo stažení bylo uprostřed vzniklého kolečka. Po utažení, musíte nit zapošít/zauzlovat, aby se nám steh nerozvázal. Můžete i tak, že několikrát prošijete na druhou stranu a zpět.

Teď máte dvě možnosti. Kdo chce, může jen přes roztřepené místo vprostřed šití přišít knoflík a má hotovou kulatou kytičku. Kdo je šikovnější, může se pustit do obšití vzniklého dvojitého kolečka tak, že vytvoří 5 samostatných lístků květu a až pak přišívá na střed knoflík (může být i ze zadu). Záleží opravdu jen na vaší šikovnosti a odvaze zkusit si něco nového.

Nyní přichází na řadu zavírací špendlík. Opět jsou různé varianty. Můžete ho přilepit tavnou pistolí. Můžete využít přešití okraje na okvětní lístek a provlíknout tudy zavírací špendlík, nebo můžete zavírací špendlík přišít po celé jeho pevné části.

A máme hotovo! Jak se vám brož povedla a kde bude připnutá? Dejte nám vědět na info@helceletkacz, nebo sdílejte na sociálních sítích pod hashtagem #krouzkujdoma.