Helceletka

Kroužkuj doma: Kvetoucí pokus

Dnes je Den Země. Pokud se nechystáte na procházku do přírody, připomeňte si její krásy alespoň u vás doma společně s naší dnešní výzvou na #krouzkujdoma. Zaměříme se na to, jak krásné mohou být jarní květy a jakou moc mají fyzikální zákony. Dnešní rozkvetlou výzvu pro vás připravili kolegové ze slatinské Fantázie. Užijte si ji. 

Rozkvetlé domácí jezírko

Na dnešní kvetoucí pokus budeme potřebovat pár základních věcí, které jistě u vás doma určitě bez problémů najdete. Připravte si papír, tužku, nůžky, fixy a misku nebo talíř s vodou.

Na papír nakreslíme tužkou květy (ideálně do velikosti cca 7 cm) s několika okvětními lístky. Inspirujte se právě kvetoucími jarními rostlinkami, nebo klidně popusťte uzdu fantazii a vyrobte si vaše vysněné květy.

Předkreslení květy vymalujeme fixkami a vystřihneme.

Okvětní lístky postupně složíme dovnitř – pozohýbáme. Tím vznikne „poupátko“, které následně opatrně položíme na hladinu vody.

Pozorujeme, co se bude dít.  Poupě postupně rozkvete do celé své krásy – okvětní lístky se vztyčí a pak se položí na hladinu vody.

Jak je to možné?

Díky vzlínavosti stoupá voda do malých prostorů mezi vlákny papíru a zaplní je.  Ohyby se narovnají a květ  rozkvete.

Zároveň se začnou rozpouštět fixy a na hladině vody začnou vytvářet krásné barevné obrazce.

Další tipy 

Na hladinu vody můžete položit třeba vystřiženou dlaň s uhnutými prsty či jiné pozohýbané tvary – vyzkoušejte, zda se vám také narovnají. 

Jak se vám dnešní nápad líbil, zkusili jste? Nezapomeňte se na sociálních sítích pochlubit pod hashtagem #krouzkujdoma, nebo nám napište na info@helceletka.cz. Budeme moc rádi za zpětnou vazbu.