Helceletka

Kroužkuj doma: Velikonoční dekorace na stůl

Včerejším modrým pondělím začal pašijový týden. Velikonoce jsou tady, a proto vám ode dneška až do Velikonočího pondělí každý den přineseme tip na milou velikonoční aktivitu, díky které si svátky zpříjemníte. Dnes je šedé úterý, den, který byl podle tradic věnován úklidu domova a jeho důkladné přípravě na Boží hod velikonoční. Pojďme vymést pavučiny a ozdobit si domov milou jarní dekorací. Dnešním vyráběním vás provede Šárka Horáková z pobočky Sluníčko

Jaro už je v plném proudu a zahrádky i okolí jsou plné proutků a nových větviček, které se dají využít i při našem tvoření velikonočních dekorací. Na vyrábění doporučujeme využít hlavně proutky z nutných prořezů v zahradách, nebo nepotřebných podrostů, které se nachází např. pod lipami apod. Pokud nemáte zahrádku, nemusíte nikam chodit a hledat vhodné větvičky, ale můžete si vzít ty, které jsme pro vás měli připravené na jarní dílny. Najdete je za brankou pobočky Sluníčko, kde na vás budou čekat od úterý 7. dubna.

Na dekoraci budete potřebovat minimálně 8 rovných silnějších prutů, nebo větší množství tenkých. Připravili jsme pro vás více ukázek, jak si velikonoční stůl nazdobit. Berte proto naše dnešní tvoření jako inspiraci pro společnou práci s dětmi a popusťte uzdu fantazii pro výrobu vašeho vlastního díla.

Vysoká dekorace

Pro výrobu vysoké dekorace budeme potřebovat: 

– Rovné větvičky (nastříhané na cca 12 cm)
– Zahradnické nůžky
– Šrubovací víčko od zavařovačky
– Tavnou pistoli a cca 4 náplně (dle velikosti)
– Dekorační stuhu, nebo lýko, nebo silnější barevné provázky, vlny (co kdo doma najde)
– Mech (najdete v trávníku pod stromy, nebo můžete využít umělý mech, či sysal dostupný v květinářství/hobby marketu)
– Živé nebo i umělé větvičky s lístky, nebo květy (zkuste náš tip na výrobu krásných umělých květů)
– Drobné dekorace – co kdo má doma, nebo si vyrobte např. vajíčko zdobené ubrouskovou technikou (stačí lepit Herkulesem) nebo kuře či slepička z polystyrenového vajíčka, kterou polepíte krepovým papírem, peříčky a barevnými papíry.

S chutí do práce

Nejprve si rozehřejeme tavnou pistoli. Pracujeme až asi po 5 minutách, až je lepidlo opravdu dobře rozehřáté. Jednotlivé tyčky (klacíky) vlepíme do dna víčka těsně k sobě. Stačí lepit jen ke dnu a v jednom bodě, kde se dotýká sousední tyčky. Až máme zaplněné celé víčko, svážeme ještě pevně k sobě všechny klacíky. Tím stejným provázkem (nebo stužkou) oblepíme i víčko samotné. Konce lepíme přes sebe.

Základ máme hotov, jdeme dekorovat!

Mašličkou ze stuhy nebo provázků schováme suk vprostřed našeho svazku. Shora do otvorů mezi klacíky můžeme nalít pár kapek vody. Opět shora do otvorů vsuneme živé, umělé nebo suché větvičky s listy, nebo květy. Kolem větviček pak položíme kousky mechu a dozdobíme dalšími dekoracemi.

Nízká dekorace

Pro vytvoření nízké dekorace budete potřebovat:

– Šroubobací víčko od zavařovačky
– Nakrátko nastříhané klacíky cca od 3-4 cm
– Tavná pistole a náhradní náplně
– Vatu, vodu
– Sedmikrásky i s kořínky
– Mech
– Nazdobené vajíčko

Postup je jiný, než u předchozí dekorace. Klacíky oblepíme kolem víčka, které nám bude tentokrát sloužit jako miska. Klacíky potom postupně zabezpečíme i oblepením z vnitřní strany. Dovnitř vložíme buničitou vatu, namočíme ji a můžeme vložit např. sedmikrásky, fialky (violka vonná) nebo jiné drobně kvetoucí byliny. V trávnících toho teď kvete hodně. Do dekorace denně přidáme pár kapek vody. Byliny vkládáme jen do středu, k okrajům přidáme mech a můžeme dozdobit např. vajíčkem, dekoračním kuřátkem či slepičkou.

Jaká dekorace u vás zvítězila a čím jste si přírodní vázičky a květináče ozdobili? Pochlubte se vašimi výrobky, na sociálních sítích pod hashtagem #krouzkujdoma, nebo nám fotky vašich výrobků pošlete na info@helceletka.cz.