Helceletka

Kroužkuj doma: Veselé velikonoční vyrábění

Velikonoce jsou svátky radosti a veselí a právě taková má být i výzdoba v našich domácnostech. Zažeňte nudu velikonočními přípravami a pojďte si s dětmi vyrobit závěsné dekorace v podobě květinek, vajíček či ptáčků. V dnešním #krouzkujdoma si přijdou na své předškoláci, školáci i dospělí. Tipy pro vás připravily Šárka Horáková ze Sluníčka, Míša Jelenová z Bystroušky a naše zástupkyně Eva Rozehnalová s dcerou Teou .

Papírové tvoření podle Šárky a Míši

Vytvořte si s dětmi ptáčky a vajíčka pro radost.  Z jedné šablony si můžete nazdobit ptáčky na kolíčku, ptáčky jako zápich do květináče i ptáčky na pověšení, to stejné platí i pro jiné tvary.  Při vyrábění si vystačíte s pár základními věcmi, které se najdou v každém výtvarném kufříku. 

Budeme potřebovat:

  • Barevný papír  (stačí zbytky)
  • 2x výkres A4
  • Nůžky
  • Tyčinkové lepidlo na papír (ideálně KORES)
  • Tužku
  • Vytištěné a vystřižené šablony (šikovnější zvládnou nakreslit sami)
  • Nitku
  • Kolíček
  • Kdo má tak i jedno, dvě peříčka cca 4 cm dlouhá

Vystřihneme si šablony a obkreslíme je vždy 2x na výkres (ptáček a křídlo stačí jen jednou). Barevné papíry si nastříháme na různě široké proužky různých barev od 0,3 mm do 1 cm. Postupně si základní tvary polepíme proužky.

Nejdříve lepíme barevné proužky z jedné strany, ale vždy tak, aby proužky přesahovaly okraj tvaru. Až si polepíme jednu stranu každého tvaru, opět postupně odstřihneme přečnívající barevné konce. Poté stejný proces opakujeme z druhé strany. Pro koho by byla práce s proužky příliš náročná, překreslí si celou šablonku na barevný papír, vystřuhne a poletí šablonku tímto celým tvarem. Kromě papíru v tomto případě dobře poslouží také látkové ústřižky. Polepení (ať už pruhy papíru, nebo celým tvarem) je důležité proto, aby se celý výrobek zpevnil.

Dalšímu kroku věnujte pozornost. Nastřihněte plochu tvaru přesně v polovině a pouze do středu výšky tvaru. Jednu část shora, druhou část zespod.      

Nástřih mírně roztáhněte a trochu natřete lepidlem. Teprve potom nasuňte obě části výrobku do sebe. A hotovo! Teď už můžete jehlou připevnit nitku na pověšení a radovat se z krásné ozdoby! Podobným způsobem si lze nazdobit také ptáčky. U ptáčků dopočujeme nedělat 3D model, ale raději připevnit ze zadní části kolíček (lze připevnit lepidlem, ale lépe poslouží tavná pistole) a přicvaknout na větvičku tímto způsobem. Ptáčci se dají nazdobit také velmi jednoduše pomocí křidélka a domalování očiček, což hravě zvládnou i ti úplně nejmenší. 

Na zadní stranu ptáčka nalepte izolepou špejli. Pod ptáčka můžete navázat mašličku. Ptáček se dobře vyjímá v květináči.
Ptáčka můžete nalepit na kolíček i tímto způsobem. Ta část kolíčku, která drží prádlo, tvoří nožičky a vyčnívá pod tělem ptáčka.

Velikonoční zápich z filcu podle Evy

Na výrobu této ozdoby budeme potřebovat jen pár věcí. Vystačíme si s filcem, bavlnkami, knoflíky, nůžkami a jehlou.

Jako první je potřeba si rozmyslet, co budeme z filcu tvořit. My se rozhodly pro velikonoční kuřátko. Teda já pro velikonoční kuřátko, dcera chtěla moderní kuřátko. A tak jsme zvolily strategii půl na půl. Nakreslila jsem si šablonu kuřátka v požadované velikosti. Je možné jej i vytisknout z internetu (nebo použít šablony od Šárky s Míšou). Obkreslily jsme kuřátko každá na svůj filc. A následně jsme ho vystřihly.

Totéž jsme udělaly s křidélkem. Potom už jsme si každá vybrala bavlnky, kterými budeme kuře obšívat, a knoflíky místo očí. Samozřejmě je možné místo očí použít filc a krásně očka dozdobit pomocí obšívání. My zvolily tuto rychlejší variantu.

A teď už jen obšíváme. Nejprve křidélko a potom knoflík. Jak je z fotek zřejmé, jedna půlka kuřátka je pořád tradiční a druhá, řekněme, moderní. Když přišíváte křidélka a očka, dávejte pozor, abyste je přišili na správnou stranu a šly vám potom jednotlivé poloviny spojit.

Jakmile máme obě poloviny připraveny, sešijeme je k sobě. Nesešíváme je úplně. Musíme nechat díru, kterou kuře vyplníme. Je důležité myslet na to, že díra má byt vespod, protože do ní nakonec budeme dávat špejli. My použili klasickou výplň, ale je možné využít i vatu či zmačkané papírové kapesníky.

Jakmile máme kuřátko naplněné, vložíme do kuřátka špejli a sešijeme i zbytek. Pak už je potřeba se jenom rozhodnout, která strana vám bude zdobit obývák.

A pokud by vás tvoření z filcu bavilo, přikládáme fotku zajíčka pro pokročilé.

Do kterého z výrobků jste se s dětmi pustili? Podělte se s námi ať už na sociálních sítích pod hashtagem #krouzkujdoma, nebo pomocí e-mailu. Psát nám můžete na info@helceletka.cz. Vaše výrobky moc rádi zveřejníme.