Sopečná činnost u vás doma
Dříve, než se doma budete věnovat stavbě sopky a jejímu následnému výbuchu, je fajn vyrazit do přírody a nasbírat si vše potřebné, co budete potřebovat. My zvolili hlínu, kterou si holky samy nasbíraly z dědovy zahrádky, kameny a sedmikrásky.
K této přírodní výbavě jsme si doma dále připravili:
– Jedlou sodu
– Ocet
– Prázdný kelímek od jogurtu
– My jsme ještě použili keramickou hlínu jako základ sopky, ale klidně ji můžete nahradit obyčejnou hlínou (kdyby nešla tvarovat, přimíchejte vodu a půjde to raz dva), anebo plastelínou.
TIP:
Výrazně doporučuji si pod sopku dát tác, anebo jiný podklad, ať vám sopka nepřeteče
Postup:
Na tác si postavíme kelímek, anebo jinou nádobu. Kelímek má takovou optimální velikost. My vyzkoušely i dózu od kávy. Sopka byla hodně vysoká a spotřebovaly jsme na ni velké množství hlíny. Jakmile máme rozvržený pracovní prostor, začínáme modelovat sopku.
Následuje finální úprava tvaru sopky a výzdoba okolí…
Jakmile máme prostor kolem sopky podle našich představ, přicházíme k fázi výbuchu. Budeme potřebovat dvě suroviny. Jedlou sodu a ocet. Já holkám nasypala sodu do hrnečků a nechala jsem je, aby si ji samy nasypaly do útrob svých sopek. Na menší sopku stačily tři vrchovaté lžičky, na větší sopku jsme jich pro jistotu použily pět. Ocet jsem holkám nalila do panákových skleniček, aby se jim dobře vlíval do sopky. A teď se dostáváme k té nejočekávanější fázi pokusu – k výbuchu. Obě holky si, s velkou opatrností, po lžičkách nasypaly jedlou sodu do svých sopek.
Poté se chopily octa a BUM! Bohužel se dvěma dětmi a dvěma výbuchy se nám nepodařilo samotný závěr vyfotit lépe. Pokud se to povede vám, budeme za bublající fotky moc rádi. Sdílejte na Facebooku, nebo Instagramu pod hashtagem #krouzkujdoma, případně pošlete na mail info@helceletka.cz. Těšíme se na vaše výbuchy!