Jaký program zajistit dětem přes léto? Tuto otázku nyní řeší většina rodičů. Kvůli nejasnostem a nepředvídatelné budoucnosti během tzv. karantény, která dopadla na každého z nás, se plánování letních aktivit téměř zastavilo. „V průběhu měsíce března se přihlášky na letní tábory zcela zastavily. Teprve koncem dubna jsme opět zaznamenali nepatrné zvýšení zájmu a nyní už místa ubývají velmi rychle. Je vidět, že si lidé pomalu začínají plánovat léto a tábory pro děti jsou jeho nedílnou součástí,“ říká zástupce ředitelky brněnského Domu dětí a mládeže Helceletka Petr Sedlář.
Každý navíc nemá možnost dát děti na celé léto k babičkám. Dnešní prarodiče jsou často zaměstnaní, nebo naopak tráví léto regenerací v lázních, případně bydlí daleko od rodiny. Rodiče tak řeší zásadní problém, jak zajistit péči o děti a současně jim dopřát atraktivní program. Velkou výhodou příměstských táborů je právě zajištění pestré zábavy přes den, ale večer a noc strávená doma s rodiči. Taková forma trávení prázdnin je příjemná i pro mladší děti, které se na pobytový tábor zatím neodvážily, nebo i pro všechny, kteří sice na nějakém táboře již byly, ale další odloučení od rodiny na celý týden by pro ně bylo příliš dlouhé. Na tom, že příměstský tábor je vhodnou průpravou do budoucna se shodují i samotní vedoucí táborů. „Aktivity jsou podobné jako na táboře pobytovém. Denně hrajeme hry, program je vždy zaměřen tematicky, podle toho, co si děti vyberou za téma, seznámí se se spoustou kamarádů, ale přitom zůstávají ve svém přirozeném prostředí a ví, že si je odpoledne opět vyzvednou rodiče,“ vyjmenovává benefity příměstských táborů vedoucí jedné z poboček Domu dětí a mládeže Helceletka Ivana Bláhová.
Samotný program příměstských táborů je velmi pestrý. Děti mají šanci proměnit se ve vědce, pořádně si zasportovat, užít si výtvarné tvoření, zkusit si povolání hrnčíře, případně zažít letní dobrodružství během každodenních výletů na atraktivní místa.
A jak mají rodiče poznat, že dávají děti do dobrých rukou? Garancí kvality je určitě tradiční osvědčená organizace, ideálně ta, která připravuje aktivity pro děti celoročně a kde tím pádem pracují dobře připravení a proškolení lektoři. Známkou dobré organizace je také její zřizovatel a kladné reference od rodičů, kteří tábory vyzkoušeli v předchozích letech. Při výběru pomohou i přehledné webové stránky, kde si o táboře zájemci mohou zjistit podrobnosti, případně osobní či telefonický rozhovor s vedoucím tábora. Díky němu si rodiče udělají svoji představu o kvalitě služby a péče, které se dětem na táboře dostane.