Helceletka

Malování pěnou na holení

Máte chuť si s dětmi něco hezkého vytvořit a rádi byste zkusili něco nového? Na Dominu jsme pro vás připravili tip na výtvarnou aktivitu, během které se příjemně odreagujete a zkusíte si s dětmi trošku zaimprovizovat. 

Dekorování papíru pomocí holicí pěny

Malováním pěnou na holení vytvoříme skvělý mramorový a barevný efekt. Tato technika je výborná na dekorování papíru. Ozdobené papíry pak využijeme na různé koláže a výrobky z papíru. Pěkně vypadají také skládačky, záložky, nebo třeba obal na menší knížku. Pomocí vystřižení jednoduchých oválných tvarů můžeme například dokreslením detailů a nožiček vytvořit barevné broučky a další motivy. Fantazii se meze nekladou.

Této technice se podová styl zvaný Ebru. Je to technika malování pomocí olejových skvrn na vodní hladině nebo tzv. benzinový papír. Zde se pracuje s olejovými barvami a ředidly. Mramorování pěnou na holení je skvělá nízkonákladová a bezpečná alternativa, skvělá zejména pro děti.

Potřeby a pomůcky:


  • ubrus
  • papíry na otisky (i kancelářské)
  • tácek a pěna na holení
  • špejle, špachtle/pravítko
  • barevné tuše/naředěné tempery ( i potravinové barvy atp.)
  • hodí se kapátko/štětec
  • papíry 
  • fixy
  • lepidlo na dotváření

Jdeme na to!

Připravíme si předem čisté papíry, které budeme otiskovat v pěně. Na tácek vytlačíme trochu pěny, srovnáme rovinu pomocí špachtle. Přidáváme postupně 2-3 barvy, promícháme špejlí nebo vidličkou a ihned na to položíme papír. Trochu zatlačíme do pěny, vyndáme a můžeme po chvíli pěnu setřít kouskem kartonu. Snažíme se sundat pěnu rovnoměrně a tlačit karton co nejvíce dolů k podložce.

Objeví se krásný mramorový efekt. Můžeme pokračovat a přidáváme kapky barev, mícháme špejlí nebo dřívkem a pokračujeme v otiskování tak dlouho, dokud pěna není špinavá od míchání barev.

Je hodně důležité položit papír velmi brzy do pěny, hned po té, co nakapeme barvy a trochu promícháme. To vznikají nejkrásnější efekty. Když se pěna dlouho míchá, není to ono (a děti bývají dosti rychlé a míchání je velmi baví). Pokračujeme ve vytváření otisků, dokud jsme spokojeni s barvami a pěna není šedo-hnědo špinavá. Pak je čas ji vyměnit. Špinavou pěnu lze dobře smýt a pokud aktivita baví, pokračovat s čistou dávkou nové pěny.

Podrobný návod na techniku představila Jana Podzemná v Dobrém ránu v České televizi. 

Jak na malování pěnou na holení v Dobrém ránu na ČT.