Více kroužků na Nové Bystroušce? Helceletka je připravena

12. 5. 2024

BRNO –  Obyvatelé Bystrce si mohli v neděli pomyslně projít prostory Centra volného času Nová Bystrouška. Ta by v budoucnu měla nahradit stávající zázemí bystrcké pobočky střediska volného času Helceletka, a umožnit tak rozšíření nabídky volnočasových aktivit.

Na více kroužků v novém moderním prostředí se můžou těšit obyvatelé brněnské Bystrce v plánovaném Centru volného času Nová Bystrouška. Vedení SVČ Helceletka tak v neděli připomnělo podobu a stav projektu možné výstavby na komunitním setkání, kde představilo i svou vizi pro využití nového centra. Nová Bystrouška by aktuální zázemí plně nahradila a především by vyřešila jeho omezenou kapacitu. “Jsme připraveni reagovat na poptávku obyvatel Bystrce i jejího okolí a rozrůstat se dál,” okomentovala vedoucí bystrcké pobočky Adéla Vampolová. 

Novou budovu lidé v budoucnu najdou na Horním náměstí při ulici Kamechy. Jak bude vypadat je známé od roku 2017, kdy se svým návrhem vyhrál Petr Pelčák s kolektivem otevřenou architektonickou soutěž. Hotový je i projekt na interiér, jehož vizualizaci zpracovalo Studio 97 A minulý rok. Krokem dál k realizaci je také schválené stavební povolení. To ale letos na podzim vyprší a radní z Bystrce už museli požádat o jeho prodloužení.

Od nového centra volného času teď obyvatele dělí zařazení stavby do rozpočtu. Na financování by se mělo podílet především město Brno spolu s městskou částí Brno-Bystrc. “Stavbu bychom chtěli podpořit až trojnásobným navýšením finanční spoluúčasti, budeme to navrhovat v červnovém zastupitelstvu,” popsal starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl plánovaný krok.

Budoucnost Nové Bystroušky je tak prozatím nejasná. Do té doby děti i dospělí mohou nadále trávit svůj volný čas v původním zázemí na Fleischnerově ulici, kde SVČ Helceletka provozuje svou pobočku Bystroušku už dvacet osm let. Samotná budova je z roku 1970, ale i přes její stáří se vedení snaží prostory neustále modernizovat a poskytnout tak adekvátní prostředí pro kroužky. Mezi ty nejoblíbenější na Bystroušce patří přírodovědné se zvířaty z teraristiky, technické a výtvarné.