Helceletka

Open House Brno 2020

Navštívit zajímavé budovy a místa, kolem kterých běžně chodíme, ale nemůžeme se do nich podívat? Na této myšlence je založen festival Open House Brno 2020, který návštěvníkům umožňuje zdarma nahlédnout, jak vypadají zevnitř architektonicky zajímavé stavby, jak fungují administrativní a technické budovy či co zbylo z industriálních staveb.

Už podruhé se do festivalu letos zapojí také Helceletka, konktétně naše pobočka Frikulín, která sídlí v budově z první poloviny 20. století, v Kubově vile na adrese Gromešova 1 v Řečkovicích. Historie Kubovy vily, v níž pobočka funguje, sahá až do 30. let minulého století. Společnými silami vybudovali bratři Kubové funkcionalistickou rodinnou vilu s přilehlou parkovou zahradou, sadem a vinohradem. Jako jejich rodinné sídlo sloužilo pouze do války. Od té doby krása vily vlivem několika nevítaných nájemníků uvadala a pomyslný hřebík do hrobu jí zatloukla výstavba čtyřproudé silnice v těsné blízkosti areálu.

Od roku 2009 získala naše pobočka Frikulín možnost využívat Kubovu vilu pro svoji činnost. Ve vnitřních částech probíhají výukové programy, dopolední i odpolední kroužky pro děti i dospělé. Zahrada pravidelně ožívá během rodinných a sousedských akcí, jako je například blížící se Velikonoční jarmark.

Přijďte během víkendu 25. a 26. dubna nahlédnout do prostor vily a připomenout si její jedinečnost a historii. Kromě toho, že vás kolegové z Frikulínu vilou provedou, pro vás připraví také kreativní dílny pro děti i dospělé související s významnými momenty minulého století.