Helceletka

Kroužkuj doma: Pastičkomobil

Dnešní domácí výzva je pro fanoušky Lega. Nebo pastiček na myši. Nebo vozítek, autíček, samochodů, vehiklů, zkrátka všeho, co má kola a hýbe se. Pokud vše půjde hladce, budete mít na konci docela funkční lego vozítko, poháněné pastičkou na myši. Třeba jako je jedno z těchto:

Co budem potřebovat? Dnes se neobejdeme bez všelijakého nářadí. Bude potřeba vrtačka s vrtákem 8mm, tavná pistole, štípačky, utahovací pásky. Samozřejmě pastička na myši – na velikosti nezáleží. Budem potřebovat jídelní hůlky, pevnou nit nebo naopak slabý provázek. A samozřejmě také lego kostky. Určitě budou potřeba dvě delší legotechnic ramena (aspoň 15 děr) – bez těch se nepohneme, alespoň jedna křížová tyčka (oska), dvě kola s křížovým vstupem (čím větší, tím lépší) a dvě jakákoli jiná kola. Pro širší pastičky se bude hodit ještě konzolový rámeček.  Budem potřebovat pár spojovacích pinů a pokud zbylá kola nemají křížový vstup, tak také šedé (prokluzovací piny).
Připraveno? Jdem na to! 

Do pastičky vrtneme 4 díry – do každého rohu jednu. Vzdálenost děr na delší straně pastičky si vyměříme a tužkou vyznačíme podle děr v technic ramenu (bude se nám pak lépe připojovat páskem).

Na drátek pastičky připevníme tavnou pistolí a vazacími pásky dřevěnou jídelní hůlku. Nepopalte se! Tyčka musí pevně držet. 

Protáhneme vazací pásek shora do každé díry v pastičce a nejméně třetím okem v rameni zase zpátky. Pořádně dotáhneme. Dvě oka si nechte volná na připojení dalších. 

Pokud máte širokou pastičku, bude potřeba “vrazit” mezi obě ramena rámeček. Zajistíme si tím, že budou ramena vůči sobě jakž takž vodorovná a budou se nám dobře točit kola. 

Na ramena pak připojíme pomocí černých (propojovacích) pinů další ramena a kostky. Záleží na tom, co doma najdete a co se bude hodit. Fantazii se meze nekladou. 

Vyplatí se vyvložkovat ramena buď jinými, kratšími kostkami nebo třeba rámečkem. Celé vozítko bude jednak pevnější a také zajistíme ideální polohu obou ramen, které budou držet osu s koly, která budeme pastičkou roztáčet. 

Připravíme hnací osku. Mezi zadní ramena (jsou to ta, na kterých vám v tuto chvíli neleží sklapnutá jídelní hůlka) navlečeme osku – křížovou tyčku. Na obrázku vidíte náš typ – dali jsme na ni motýlek (pro lepší uchycení provázku) a hladké kolo, aby se nám do motýlku provázek neplantal (tím pádem se hezky se navíjel i odvíjel).

Navlečte kola. Nezapomeňte, že musí mít křížový vstup, jinak je oska nebude schopná popohnat. Kola je dobré udržet žlutými závlačkami kus od ramena, tak aby se hezky otáčela. Do motýlku provlečte (a pokud jste menší tak i zavažte) provázek, který protáhněte hladkým kolem. 

Vyměřte si provázek. Musí vystačit pár centimetrů za nataženou jídelní hůlku. Necvakněte si prst! Nám se vyplatilo obětovat ještě jeden vazací pásek (a trošku tavky) – provázek vám pak neklouže po dřevu níž. 

Pohrajte si s předními rameny. Na ramena lze pomocí černých spojovacích pinů připevnit technicbricks s otvory a na nich už můžete stavět co budete chtít. Jen dávejte pozor, ať výzdoba nezavazí provázku. 

Paráda! Dobrá práce. Máme z vás radost. Opatrně namotejte provázek na osu zadních kol (schválně, víte kterým směrem?). Dávejte pozor, aby se vám provázek nevyvlekl (pokud není přivázaný) nebo aby se nedostal za hladké kolo. Jakmile bude provázek napnutý, opatrně natahujte pastičku a pořád namotávejte. 

Jakmile bude rameno z jídelních hůlek skoro dole (nenapínejte provázek na maximum) prostě ho pusťte.