Helceletka

Prázdninové příměšťáky letos děláme na desítky různých způsobů

Některé děti mají rády pohybové tábory plné běhacích her, jiné raději tvoří a malují, některé naopak propadly kouzlu divadla a vstupují do záře reflektorů. Abychom každému dítěti vyhověli, pořádáme letošní prázdniny na Bystroušce nespočet příměstských táborů s rozmanitými programy.

Na Dívčí kemp hledáme všechny slečny, které by chtěly o prázdninách kreslit, šít, vařit nebo vyrábět. „Společně si nakreslíme portrét, vyrobíme šperky, uvaříme něco dobrého k snědku nebo ušijeme taštičku či obal na mobil,“ popisuje program lektorka Zuzana Matonohová. Dívčí kemp je pro všechny ve věku od 8 do 14 let a začíná hned první červencový den. 

Z kraje prázdnin jsme na Bystroušce také připravili netradiční příměstský tábor Impro Workshop, který je zaměřen na rozvoj řečnických a improvizačních schopností a který je určen spíše pro starší děti ve věku od 12 do 17 let. 

„Během tří dnů se naučíme základní principy improvizace. Budeme rozvíjet svou fantazii, představivost a týmovou spolupráci za pomocí improvizačních a divadelních cvičení a her. Zapracujeme taky na veřejném vystupování a prezentačních dovednostech,“ shrnuje náplň Impro Workshopu jeho vedoucí Adéla Vampolová.

Vrcholem třídenního workshopu pak bude improvizační show pro přátelé a rodinu, kde táborníci předvedou všechny získané dovednosti.

V půlce července se děti ztratí ve světě plném protikladů, které se spojují v jedno – ve světě jógy. Účastníci příměšťáku Jóga a hry se vydají do světa fantazie, zvířat, barev, ale i různých kontinentů a zemí světa.

„Za pomocí představivosti si zacvičíme tradiční jógové pozice. Třeba když dětem nabídnu foukání větru, z dětí se nafouká hromádka a stočí se do klubíčka, hromada se pak zvětšuje a děti přechází do pozice kočky nebo psa. Dále už děti rozhodují o tom, co budeme cvičit a jestli budou příště slonem, opicí nebo velbloudem. Já je během toho koriguji, abychom cvičili symetricky na obě strany,“ vysvětluje vedoucí Eliška Škarková.

Po jógové „lekci“ pak Eliška dětem vypráví nebo čte, díky čemuž si nejen zacvičí a rozvinou své fyzické dovednosti, ale prožijí i příběhy a potrénují svou fantazii. Tábor Jóga a hry je pro děti ve věku od 6 do 12 let a kromě cvičení nabídne i tvoření a pár letních výletů.

V půlce srpna čeká na děti dramatický příměstský tábor Cesta do budoucnosti, kde budou hrát roli hlavních hybatelů děje. Dobrodruh Will Frog se totiž zasekne při cestování časem v naší době, a proto potřebuje najít slavnou profesorku Motyčkovou, která jediná dokáže jeho rozbitý cestovatelský stroj opravit. Jenže i když ji najde, časostroji chybí několik součástek a tak je jen na dětech, jestli Willovi pomohou získat součásty, a on se tak bude bude moct vrátit zpátky do budoucnosti.

„Děti se vžijí do role vědců a padouchů. Naučí se pracovat s hlasem a vlastním tělem. Zkusí si, jaké je to stát na prknech, které znamenají svět. Kromě divadla ale budeme také tvořit, chodit ven do přírody, hrát nejrůznější hry. Prostě příměšťák se vším všudy,“ přibližuje aktivity Zuzana Matonohová.

Vedoucí tábora zároveň připomíná, že není potřeba mít zkušenost s hraním divadla, ale naopak je důležitá hlavně chuť si zkusit něco nového a užít si teplo prázdninových dnů.

Vyrábění, malování, kreslení, stříhání a lepení. Jednoduše, na příměšťáku Výtvarný tábor s tvořením se dělá přesně to, co má v názvu – tvoří se a maluje

„Společně se budeme věnovat různým technikám při kresbě i malování. S papíry a pastelkami se vydáme do přírody. Vyrábět budeme také z přírodních materiálů a nakonec se i naučíme, jak využít staré a nepotřebné věci a vyrobit z nich něco nového a úžasného,“ těší se lektorka Petra Křivánková.

Pro děti sehrají roli průvodců světoznalí umělci, kteří jim pomohou s hledáním výtvarníkova pokladu. Výtvarný tábor s tvořením na konci srpna je otevřený pro všechny děti ve věku od 7 do 12 let.

Nakonec i závěr prázdnin bude na Bystroušce ve velkém stylu. Poslední dva dny před začátkem školního roku pořádáme akční a pohybový tábor Prázdninové řádění pro děti ve věku od 7 do 12 let.

„Budeme hrát pohybové hry i spoustu deskovek, půjdeme se podívat ven do přírody, zaskočíme si za zvířátky do našeho zvěřince, také si vyzkoušíme pár chemických pokusů,“ plánuje Zuzana Matonohová, táborová vedoucí.

Pro děti je připravena i akce Noční řádění s večerním programem a přespáváním, která se ponese v duchu hlavně pohybových her. Avšak jelikož ne každému dítěti vyhovuje spaní na Bystroušce, je potřeba se na akci přihlásit zvlášť.