Helceletka

Za mláďaty hurá na Kamenačky

Přežít zimu je základním předpokladem, že se zvířata (a koneckonců i lidé) budou moct zúčastnit další sezóny a užít si teplé měsíce a radosti života. Nicméně ta letošní byla opravdu ošklivá – ani ne tak co se počasí týče, ale radostí jsme si všichni užili pomálu. Zato starostí bylo všude dost.

Mnoho z nás bylo nemocných nebo mělo nemocné členy rodiny, přátele a kamarády. Téměř všem se zkomplikoval pracovní, školní i domácí život. Všichni jsme museli omezit svoje záliby a čas strávený ve společnosti. Navíc to celé trvalo strašně dlouho. Tak velká změna denního režimu zde ještě nebyla. Ale nedalo se nic dělat, zvládnout se to muselo.

Červorovec vzplyvavy
Narozené mládě zvláštních obojživelníků - červorovců vzplývavých.
Pogona vitticeps
Mláďata agamy vousaté.

I my na Přírodovědné stanici Kamenačky jsme museli trochu zabojovat. Práce totiž neubylo – nadále jsme pečovali o zvířata, zajišťovali krmení a stelivo, starali o provoz a dělali všelijaké opravy. Alespoň nás to spolehlivě zaměstnalo a odvádělo částečně pozornost od mizérie. Také jsme se vrhli na filmovou tvorbu, aby lidé uzavření ve svých domovech věděli, co se na stanici děje.

Později na jaře, když opatření začala zvolna polevovat, jsme nachystali pár terénních nebo zahradních individuálních akcí pro ty, kteří už zkrátka měli po činnosti a Kamenačkách absťák.

Řady se rozrostly o axolotly, agamy a králíčky

A po dlouhém a chladném jaru čas pomalu přispěchal k létu. Prodlužující se dny a zkracující se noci přivedly spoustu zvířátek na veselejší myšlenky. Naše fotografie dokládají, že lásky na světě není nikdy dost a bez ní by život nebyl.

Axolotli mexičtí (Ambystoma mexicanum) vyprodukovali desítky malinkých vajíček a jejich různobarevné larvy už vesele plavou v bedýnkách ve skladu, kde je z celého objektu nejnižší a pro ně nejvhodnější teplota. Velkou radost nám udělaly agamy vousaté (Pogona vitticeps), které z dvanácti vajíček měly jedenáct krásných, životaschopných mláďat, která se mají čile k světu. Velká legrace byli letošní malí králíčci, ale to by bylo na delší povídání.

Avšak ne všem zvířátkům se nakonec podařilo přivést na svět mláďata, ale tak už to v životě někdy chodí. Varani ostnoocasí (Varanus acanthurus) si letos vajíčka jen vyzkoušeli nanečisto, stejně tak bohužel vypadají i vejce od Mařenky a Jeníka v líhni. Červorovcům zploštělým (Typhlonectes natans) se to povedlo tak napůl – tři nádherná mláďata žijí a rostou. 

Nakonec stále očekáváme, jak dopadne březost scinků dlouhonohých (Eumeces schneideri), kteří u nás zimovali poprvé a evidentně jim to prospělo.

Všechna mláďata mohou už teď vidět děti v našich kroužcích. Ty byly obnoveny na poslední chvíli, takže v podstatě se na jedné schůzce přivítáme a na druhé rozloučíme. Přesto z toho máme ale velkou radost a nezbývá nám než si přát krásné léto, vydařené příměstské tábory a doufat, že po prázdninách už bude vše lepší.
Varanus acanthurus
Páření varanů ostnoocasých.
Eumeces schneideri
Po zimním klidu se scinkové dlouhonozí věnovali především shánění krmení a partnera.

Díky patří především vám

Přes to všechno bychom teď neoslavovali nová mláďata nebýt všech (a že jich bylo hodně), kteří nám pomohli letošní uzavřenou zimní sezónu přežít a překonat.

Děkujeme všem bezejmenným i jmenným, kteří nám věšeli a dosud věší na kliky u branek suché pečivo, ovoce a zeleninu. Běžně děti a jejich rodiče na zvířátka průběžně myslí a pokud mají přebytky, vezmou je s sebou. Když ale děti nechodily do kroužků, pečivo nám rychle došlo. Kromě toho nám během zimy se sběrem pečiva pomohla další spousta lidí a my jsme jim za to nesmírně vděční.

Velké poděkování patří také těm, kteří nás podpořili svou účastí na našich distančních akcích, čímž nám dali najevo, že jim Kamenačky chybí. Moc nás to potěšilo. Mnozí z účastníků dokonce dobrovolně navýšili účastnický poplatek, aby nám pomohli. Vážíme si toho.

Krásně vybarvení afričtí zlatohlávci druhu Chlorocala africana oertzeni se věnují plození nové generace.
Neočekávaná mláďata králíků.