Helceletka

Za zvířátky do pohádky: Den po dni na příměstském táboře

Pět společných dní, pět výletů za zvířátky, spousta jedinečných zážitků a nových přátelství. Příměstské tábory se zvířecí tématikou každoročně pořádá nejen pobočka Kominíček. Oblíbené jsou také mezi dětmi na Sluníčku, na Bystroušce a letos si zvířecí příměšťák zažil svou premiéru také na Frikulínu. Jak si svůj vysněný zvířecí týden užily děti v Komíně prozradí vedoucí tábora Hanka Müllerová.

První den tábora zpravidla věnujeme vzájemnému poznávání a vytváření pravidel, kterými se budeme společně s dětmi v dalších dnech na táboře řídit. Proto často na pondělí volíme klidnější aktivitu, během níž se můžeme mezi sebou trošku poznat, zjistit, kdo má co rád, na co se nejvíce těší, navázat první přátelství, ale také na co si dát pozor a čemu se vyvarovat. Na táboře Za zvířátky do pohádky jsme na pondělí vybrali malování táborových triček. Příjemnou, klidnou aktivitu s parádním výsledkem a milou táborovou vzpomínkou. Až na pár zapomnětlivců si všechny děti odnesly krásné výrobky a během malování se nám opravdu podařilo se společně seznámit a užít si prima dopoledne.

V druhé části dne jsme se vydali na první výlet za zvířátky, navštívili jsme oblíbenou oboru Holednou v Kohoutovických lesích. Prošli jsme naučnou stezku, kde jsme zjistili různé poznatky o přírodě. Také jsme měli možnost si prohlédnout divoká prasata, která zrovna v tu dobu měla spoustu malých selátek. Tato zvířata jsou již tak zvyklá na přítomnost lidí, že bachyně i se selátky se procházely přímo u plotu a děti tak měly možnost si tato zvířata detailně prohlédnout.

V úterý jsme navštívili pobočku Kamenačky a za velmi vstřícného a milého doprovodu vedoucí stanice, Romany Křížové, jsme měli možnost si prohlédnout terarijní zvířátka, papouška, morčata, činčily, králíky, prase domácí a další zvířátka. Děti byly nadšené a měly dokonce možnost si pohladit některé plazy, morčata, králíky a další zvířata. Tuto zajímavou návštěvu jsme završili na nedalekém hřišti, kde se děti ještě pořádně vyřádily a zahrály si nejednu oblíbenou hru. Hřiště nám doporučila paní Křížová, které bych tímto ještě jednou ráda poděkovala za nevšední zážitek a ochotu při představení všech živočichů Kamenaček. Děkujeme . Zbytek úterního dne jsme strávili péčí o suchozemskou želvu, kterou jsem v rámci tábora a úterního tématu přinesla. Děti měly možnost si vyzkoušet péči, kterou tato želva potřebuje. Vyzkoušely si její koupání, krmení, ale také procházku a dozvěděly se další zajímavosti ze života tohoto plaza.

Středu jsme strávili na Hádech v místním Lamacentru, kde se děti vydaly po stopách “pokladu Inků”. Program byl plný nápaditých úkolů pro děti a nechyběl samozřejmě i intenzivní kontakt se zvířaty.  Děti měly možnost si tamní lamy prohlédnout i pohladit. Nejvíce unešení jsme byli  z nejmladšího lamího samečka, kterému byly teprve tři měsíce, a prý nejkontaktnějšího mláděte, které kdy v Lama centru odchovali.

Ve čtvrtek jsme se vydali do jezdeckého klubu Eliot, který je umístěný v nádherné Žebětínské krajině. Prohlédli jsme si jezdecké koně a zapůjčili poníka Barušku, na které se všechny děti svezly. Taborníci si také pohráli s místním ovčáckým psem, který dětem bez přestání „aportoval“ cokoli mu děti hodily. Protože byl v místě i rybníček, kde již při vstupu do jezdeckého areálu byl slyšet „zpěv“ žab, měly děti možnost si prohlédnout malou žabičku velmi z blízka. Po návratu do Kominíčku nám ještě zůstalo dost času, aby se děti pustily do oblíbené aktivity, vyrábění přívěsků z dřevěných korálek. Navlékání korálků je velmi dobrá činnost i pro starší děti na procvičení jemné motoriky. Kromě pohybu rukou čekalo na táborníky také procvičení dosud nabitých znalostí o zvířátkách. Vědomosti ověřili v pracovním listu, který na ně čekal v táborovém deníku, kam si děti mimo jiné celý týden zapisovaly svoje zážitky a poznámky z jednotlivých výletů. 

Celý páteční den jsme strávili návštěvou ZOO Brno. Jedním z největších zážitků celého dne bylo komentované krmení surikat a lvice, která si děti přišla prohlédnout až k bezpečnostnímu sklu ve svém výběhu.

Táborem nás, jak název napovídá, provázely i pohádky – příběhy Pejska a kočičky, dále krásně zpracovaná kreslená pohádka Zootropolis a Madagaskar. Pohádky byly vždy doplněné důležitým ponaučením (např. jak se chovat ke zvířatům). Některé pohádky jsem dětem četla při cestách a posezení v přírodě a dvě animované pohádky jsem dětem pouštěla na etapy v době odpočinku, kdy jsme ve vraceli unavení do Kominíčku. 

Na táboře se setkala úžasná skupinka dětí se zájmem o zvířata i nadšením zkoušet nové věci. Na zodpovědnou partu táborníků jsem se mohla spolehnout. I díky tomu jsme se mohli bez problémů pouštět do spousty aktivit a zvířecí týden si spolu všichni moc užili.