Helceletka

kde se vzaly v česku tábory a kolik jich máme na helceletce?

Pořádání dětských táborů je v České republice běžnou součástí prázdnin. Málokdo si asi dovede představit léto bez kamarádů, celotáborových her, výletů nebo táboráků. Děti se na táborová dobrodružství těší celý rok a dospělí vzpomínají, jak je sami jako školáci nebo vedoucí zažívali.

Napadlo vás ale někdy, kde se dětské tábory vůbec vzaly? Jaká je jejich historie a kdy se v České republice konal tábor vůbec poprvé? Nebo v jakých státech až tak oblíbené nejsou?

Historie dětských táborů

Své historické kořeny mají dětské tábory pravděpodobně v 19. století. Datují se do roku 1861, kdy v USA proběhl úplně první pod vedením Fredericka W. Guna.

U nás na letní tábory mohly děti vyrazit až o několik desítek let později. K jejich vzniku přispěl především Junák a jeho zakladatel Antonín Benjamin Svojsík. Právě on v roce 1912 uspořádal v Lipnici nad Sázavou v Orlovských lesích první skautský tábor u nás. Ve stejném roce uskutečnila spisovatelka Popelka Biliánová skautský tábor i pro děvčata. 

V této době vznikly také putovní tábory. Oblíbené puťáky tak mají více než stoletou tradici. 

V historii dětských táborů u nás hrály velkou roli i pionýrské tábory. Byly inspirovány tábory Sovětského svazu. Za ukázkový byl považován tábor Artěk, který vznikl roku 1925 na Krymu. Po roce 1989 se Pionýr zbavil své politické orientace a to proměnilo i ráz pionýrských táborů.

svojsík
Antonín Benjamin Svojsík

Dětské tábory kolem světa

Věřili byste tomu, že ve Spojeném království Velké Británie a Irska na letní tábory vyráží jen minimum dětí? Hlavním důvodem je, že zdejší školní prázdniny trvají jen 6 týdnů a během této doby děti tráví typicky dva nebo tři týdny na dovolené se svou rodinou. 

Oproti tomu v Kanadě a v USA jsou letní tábory velmi oblíbené. Navštěvují je miliony dětí a lektory jsou mladí lidé z celého světa. 

Odhaduje se, že ve Francii na tábory vyráží zhruba čtvrtina všech dětí, a neméně populární jsou i na Kypru nebo v Řecku

Pro Finsko jsou typické tábory organizované církvemi. 

Snad ve všech zemích světa bychom našli i typické skautské kempy, hodně rozšířené jsou ale i ty vzdělávací. Přestože existuje nepřeberné množství dětských táborů, s různým zaměřením, pro děti různých věkových skupin, jejich poslání je všude na světe stejné. Aby si děti pořádně užily léto.

Tábroy na Helceletce v číslech

Protože letošní školní rok ještě není u konce a tábory nás teprve čekají, podívejte se, jak se našim táborům dařilo loni v létě 2020. Letos jich chystáme 103. 

celkem

138 dětských táborů

2 916 nadšených táborníků