Helceletka

KRoužkuj doma: Jarní dekorace z proutí

Vyzdobit si domácnost jarními dekoracemi? Žádný problém. Za pomocí pár věcí budete mít jaro i doma. Najděte s dětmi vrbovou větvičku, nebo jiný jarní proutek, co vám roste třeba na zahrádce, a pojďme na to!

Inspirací na tuto aktivitu nám byla kupa vrbového proutí, které jsme objednali na původně plánované velikonoční programy na pobočce Bystrouška. Ale protože Velikonoce na Bystroušce nebudou, necháváme proutí před domem k rozebrání. Věříme, že vám udělá radost a doufáme, že všichni, co nejsou z Bystrce, a drží se v bezpečí domova, se potěší větičkou z nejbližšího okolí. 

Dnešní tipy na výrobu velikonočních dekorací z proutků pro vás připravila Míša Jelenová, právě z Bystroušky.  ,

Pomůcky:

Zahradnické nůžky, nebo jiné silné nůžky na proutky, vázací drát nebo provázek, tavná pistole (ale dobře poslouží i drátek a provázek), nůžky

Dekorace: mašle, látkové kytičky koupené v galanterii, drobné ozdoby (vajíčka, zajíci, kuřátka, umělá tráva, pírka) koupené v květinářství, ozdoby se dají vyrobit také z papíru (zkuste třeba sakurové květy od Jany)

Postup:

Aby se proutky daly dobře tvarovat, je nejdřív potřeba je po celé délce zohýbat. Proutek chytnete oběma rukama svrchu, ruce jsou vedle sebe. Proutek opatrně ohýbáte přes oba palce, až ucítíte, že proutek se vevnitř mírně nalomil. Proutek posouváme v rukách a místo po místě ho jemně prolámeme. Pak se s ním lépe pracuje.  Silné konce proutků se tvarují špatně a nejjednodušší je spodních 10 cm prostě odstřihnout. Celá délka by se vám hodila na pomlázku, ale její výrobu necháme až na příště. 

Závěsné dekorace

Při výrobě závěsných dekorací je nejlepší stahovat proutky kouskem drátu. Zároveň se z něj dá udělat závěsné očko. Na vytvarované proutky lepíme dekorace tavnou pistolí (menší věci by šly i Herkulesem, ale déle to schne, nebo připevnit pomocí kusu drátku či provázku) a vážeme mašle. Závěsná rybička je vypletená vlnou. Čím silnější vlna, tím rychleji jde práce od ruky. Dají se použít i dvě vlny různých barev. Oko je ze skleněné pecičky, můžete použít třeba i korálek.

Dekorace do květináče

Proutky ovažte mašlemi, příp. na ně navlečte pár korálků s velkými dírkami, a zapíchejte do květináče. 

Výrábění z proutků je opravdu jednoduché a přitom udělá velkou radost. Míša i celá Helceletka vám přeje úspěšné tvoření!