Helceletka

Kroužkuj doma: Vcucnuté vejce

Velikonoce pomalu končí a kvůli nedostatku koledníků v ledničce zůstala spousta vajíček? Už jste vyzkoušeli omeletu, topinky ve vajíčku i vajíčkovou pomazánku? Už vám zkrátka vajíčka lezou i ušima? V dnešním #krouzkujdoma jsme pro vás připravili řešení! Známý pokus, který potěší velké i malé. 

Co budeme k experimentu potřebovat?

Vajíčko
Lahev od kečupu, či od mléka
Sirky
Kousek papíru

Vajíčko si uvaříme. Ideální je, aby nebylo úplně natvrdo, ani naměkko. Nám se osvědčilo vařit jej 4 minuty. Ale pokus by měl fungovat s jakýmkoliv vařeným vajíčkem.

Vajíčko opatrně oloupeme, ať je co nejhladší, aby se u pokusu nerozpadlo.

Jakmile je vajíčko připraveno, nachystáme jej poblíž lahve, spolu se sirkami, dospělákem a malým kouskem papíru. Zdůrazňujeme, že dospělák je nedílnou součástí pokusu!!!

Dospělý asistent zapálí sirkami kousek papíru, který obratem vhodí do lahve. Dětský asistent následně vajíčko postaví špičkou dolů na hrdlo lahve.

Pokud jsme vše provedli správně, pozorujeme, jak je vajíčko vcucnuto do lahve. 

Jak je to možné? 

Vajíčko ve skutečnosti není vcucnuto, ale natlačeno. Vzduch zahřátý ohněm má menší hustotu a vstoupá v lahvi vzhůru. Tak vytvoří uvnitř lahve podtlak. Tlak v okolí lahve je větší, a tak natlačí vajíčko dovnitř.

Bonusová otázka:

Dokážete dostat neporušené vajíčko zpět z lahve? Napište nám, nebo natočte, jak se vám to povedlo!

Pokud se vám pokus podaří, můžete nám jeho záznam také poslat a pochlubit se vaším vědátorským umem. Svoje pokusy posílejte na info@helceletka.cz, nebo sdílejte na sociálních sítích pod hashtagem #krouzkujdoma