Helceletka

Kroužkuj doma: Minecraft server & EduPoint

Zpřístupňujeme náš server Helceletkov! Pro všechny!

Také naše MC sekce nechtěla být pozadu a přispěla svou trochou do mlýna. Proto otvíráme dveře našeho serveru Helceletkov MC.sgve.eu:25252 pro všechny hráče Minecraftu. Tedy pokud máte nainstalovanou legální verzi, samozřejmě. Hrajeme na aktuální verzi a rozlehlý svět nabízí spoustu prostoru pro stavění i těžbu. Pravidla serveru si můžou hráči přečíst na Spawnu (po přihlášení).  Ve vzdálenosti 1500 kostek od Spawnu si můžete stavět a příkazem /sethome i nastavit “domeček”. 

Edupoint: trochu jiné učení

Posledních pár dní (a hlavně nocí) jsme tvrdě makali na našem skvělém výukovém centru EduPoint. Je plné vzdělávacích miniher, které hráčům nabídnou různé logické úkoly a vědomostní kvízy z různých oblastí. Další učebny už máme v hlavách a EduPoint rádi rozšíříme. 
Hráči se do EduPointu dostanou portálem z knihoven v menším chrámu u Spawnu. Pravidla EduPointu jsou u jeho vstupu. Zadání všech úkolů je v knihách před jednotlivými učebnami. 

Dějepis: Letopočty

Pojďme si procvičit důležité letopočty! Jednoduchá spojovačka letopočtů a událostí ti ale může pěkně zamotat hlavu. Koberce se mezi sebou budou plést a nebude jednoduché chodbičky dobře poskládat… Neznáš některou z událostí? Neva! Zeptej se rodičů a nebo googluj. U nás jsou taháky povolené!

Fyzika: Zapojení sekundárních okruhů

Tahle učebna tě bude bavit! A přitom pořádně potrápí tvoje mozkové závity. Dokážeš připojit všechny spotřebiče na elektrické (ruditové) obvody tak, abys je zapnul správnými vypínači? Že je to úkol pro děcka? Je! Tak připoj tytéž spotřebiče ještě na jeden tzv. “sekundární” obvod, tak aby se jím zapnuly všechny spotřebiče najednou.  

Matematika: Slovní úloha

Z města A vyjede v 16:00 vlak. Z města B vyjede v 16:03 jiný vlak… Známe je všichni. Slovní úlohy! Pojďme si otestovat, zda budou naše výpočty fungovat! Postav trať pro vlaky tak, aby všechny dorazily do stanice ve stejný čas! 

Z bodu A vyjede po zatažení za páku vlak rychlostí asi 6 bloků za sekundu (na napájených kolejích).
Za 3 sekundy vyjede další vlak stejnou rychlostí z bodu B. Za další 3 sekundy další vlak z bodu C, a konečně za další 3 sekundy další vlak z bodu D.

Postav napájené koleje na červené ploše (ruditové bloky) tak, aby všechny vlaky dorazily do cílové stanice ve stejný čas.

Jak to spočítat?

Jako poslední vyjede vlak z bodu D a tím pádem bude mít nejkratší cestu. Tu postav jako první a spočítej, kolik sekund do stanice vlak pojede. Každá další trať musí být dlouhá stejně, plus tolik, kolik je zpoždění vlaku.Pro vlak C je to 3 sekundy, a délka trati je tím pádem

dC = (3 x 6) + dD

 

Čeština: Indiktáta Jones

Tohle bude úplně jiné jazykové cvičení, než psaní do sešitu… Jedna špatná odpověď a míříš do lávy, k masožravým rybám, nebo ti dojde vzduch v zaplavené komoře. Dobrodružná trať plná měkkých a tvrdých i/y, malých a velkých písmenek a šílených pastí mě/mně je připravena. Lano a klobouk s sebou! 

Zeměpis: Vlajky

Neboj, ulehčíme ti to. V truhlách máš barevné kostky přesně v počtu a barvách, které potřebuješ. Ale jak jdou barvy po sobě? A jsou tam vůbec pruhy? To už musíš vědět (nebo zjistit) sám. 

Výtvarka: Pixelart

Žes to slovo ještě nikdy neslyšel(a)? Neva! Pixelart jsou obrázky tvořené z poměrně velkých barevných bodů (pixelů), které až z dálky dávají smysl. Hodně se to blíží dalším výtvarným technikám jako byl pointilismus a svým způsobem i impresionismus. Naše výzva je jednoduchá: Postav do mřížky 5×5 barevné kostky tak, aby obrázek dával smysl. Náš mozek je skvělý! Dokáže číst a rozumět i takovým zjednodušením. 

Tělocvik: Skoky do výškodálky

Už máš našich vzdělávacích úkolů plné zuby? Snad o ně nepřijdeš na našem Slizolympijském stadiónu, kde na tebe čeká závodní dráha skoků do výškodálky. Pořádně si je vyměř. Je tam nějaká láva, kaktusy a roztomilé bazénky. S piraněmi.