Helceletka

Kroužkuj doma: Florbalová sezóna

Máte doma malého sportovce či sportovkyni? Rádi by si zahráli florbal, hokej, fotbal, nebo jinou oblíbenou hru, ale nejde to? Náš florbalový tým Gepardi Brno, pod vedením Michala Desse z pobočky Sluníčko, připravil (nejen) pro všechny nadšené sportovní fanoušky možnost si zahrát, ale tak trošku jinak. 

Desková hra nejen pro florbalisty

Florbalová sezóna je desková hra pro 2 – 4 hráče. Hráč prochází se svou figurkou tréninkem, sbírá míčky (náboje) a s nimi jde do zápasů, kde je jeho cílem porazit florbalové týmy a získat tak body. Cílem je získat během hry co nejvíc kartiček týmů – bodů.

Co potřebuješ:

K samotné hře potřebuješ jenom figurky (nejlépe z člověče – nezlob se) a šestistěnnou hrací kostku.

Před hrou je potřeba vytisknout hrací desku na tvrdý papír nebo ji podlepit a zastřihnout, aby hrací pole navazovalo. Dále je potřeba vytisknout a vystříhat kartičky týmů, kartičky míčků a speciální karty (fyzička, psychika). Uděláme si hromádky s kartičkami míčků, fyzičky, psychiky a týmů 1. koše, 2. koše a 3. koše a můžeme se pustit do hry.

Pravidla hry

Na začátku hry si hráči zvolí barvu hráče a svou figurku dají do domečku v rozích hrací plochy. Každý hodí kostkou a kdo má nejvyšší číslo, začíná. Od něho jdou hráči v pořadí proti směru hodinových ručiček. Hráč na začátku hází kostkou a snaží se hodit číslo 6. Pokud je v domečku, má tři pokusy. Pokud hodí 6, byl přijat do týmu Gepardi Brno, nasadí figurku na pole před domečkem a hází ještě jednou.

Hráč hází kostkou a se svou figurkou obchází hrací pole tréninku (světle žlutá políčka) proti směru hodinových ručiček. V hodech se hráči střídají. Pokud někdo hodí číslo 6, může házet ještě jednou. Během tréninku se hráč snaží posbírat co nejvíc míčků. Pokud skončí svůj hod na poli s míčkem, dostává míček (kartičku) a dává si ho na svou hromádku.

Pokud se dva hráči setkají na jednom poli, hází oba dva kostkou (hod na vyhození). Vítěz získává dva míčky, poražený jde do svého domečku. Při remíze se hází znovu. Hráč, který byl při setkání na tahu, má k hodu na vyhození bonus +1.

Speciální pole 

Pokud hráč stoupne na speciální světle zelené pole označené písmeny P nebo F, vezme si danou kartičku –psychika, fyzička – a přečte si je. Může takto získat bonusy k hodům, ale také postihy. Kartičku poté dává na spodek balíčku, pokud to není bonus, který chce využít později (např. bonus k hodům proti týmům apod.). Pokud si chce kartičku ponechat, dává si ji na svou hromádku a může ji použít kdykoliv během hry.

Zápasy

Pokud už má hráč nasbíraných dost míčků, může jít na zápasy – oranžová pole ve středu hrací plochy. Do zápasů jde vždy zprostředka kratší strany hrací plochy. Pokud zde stoupne na políčko se zápasem – 1,2 nebo 3, vezme si kartičku týmu z dané hromádky. Na kartičce má tým a počet míčků, které musí odevzdat, aby se soupeřem mohl hrát. Pokud daný počet míčků nemá, vrací se zpět do domečku.

Jakmile hráč odevzdá míčky, vybere si z ostatních hráčů soupeře. Oba hodí kostkou (hod na tým) a pokud hráč, který byl na tahu, vyhraje, získává kartičku týmu a dává si ji na svou hromádku. Pokud prohraje, vrací se zpět do domečku a soupeř získává míčky – za tým 1. koše 3 body, za tým 2. koše 2 body, za tým 3. koše 1 bod. Při remíze se hází ještě jednou. Hráč, který je na tahu, může využít bonusy z karet fyzičky nebo psychiky, jeho soupeř ne. Další kolo může hráč buď pokračovat na další zápasy, nebo se vrátit zpět na libovolnou stranu a pokračovat v tréninku a získávání míčků. Počet míčků, které jsou potřeba k poražení týmu, zároveň udává počet bodů, které hráč za kartičku dostává po skončení hry. V 3. koši jsou týmy, které jsou bodované 1 až 4 míčky, v 2. koši týmy 5 až 7 míčky, v 1. koši týmy 8 až 10 míčky.    

Konec hry

Ukončení hry může mít několik variant:

1) Dokud se nevypotřebují všechny kartičky týmů

2) Omezení na čas (například si zvolíme, že budeme hrát 30 minut)

3) Dokud některý ze soupeřů nedosáhne určitého počtu bodů (opět si můžeme zvolit, například 20, 30 apod.)