Na 2 lívancové dortíky (které bohatě stačí pro 4 osoby) budeme potřebovat:
250 g hladké mouky
6 g (1/2 sáčku) přášku do pečiva
1 vrchovatá lžíce másla
150 g bílého jogurtu
350 ml mléka
2 vejce
pár lžic másla navíc na opékání lívanců
Na ozdobení dortíku:
marmeládu/mražené ovoce + trocha cukru
mascarpone/smetanu ke šlehání/tvaroh (podle toho, co doma najdete)
vanilka/vanilkový cukr
2 lžíce moučkového cukru
citronová kůra/šťáva na dochucení
ovoce/sušené ovoce/čokoláda/oříšky/javorový sirup
Už samotná příprava surovin může být velkou zábavou. Vážení přesného množství ingrediencí je pro větší děti velkou výzvou, sypání surovin do mističek si zase užijí i ti nejmenší.
Kromě surovin na vaření, potřebujeme také nějaké to kuchyňské náčiní. Ale nebojte jde opravdu pouze o základní nádobí, které najde doma téměř každý.
Připravte si dvě větší misky, metličku, nebo alespoň vařečku na míchání, rendlík na rozpuštění másla, pánev, obracečku, lžíci na nalévání lívanců, nůžky, cukrářský sáček a zdobící špičku (lze nahradit i jinými způsoby zdobení, viz níže). Práci dále usnadní stěrka, vyšší a užší nádoba, ale bez problémů se obejdete i bez nich. Máte-li citron, bude se hodit také struhátko na kůru.
Pojďme na to. Prvním úkolem je nasypat do jedné z misek mouku a přidat k ní prášek do pečiva. Mezitím si můžeme v rendlíku rozpustit lžíci másla.
Sypké ingredience společně dobře promícháme. Hezky se tím provzdušní mouka a pomůže nám k tomu, aby byly lívance hezky nadýchané.
Jakmile máme promícháno, připravíme si druhou misku, do které budeme přidávat naopak tekuté suroviny.
Přidáme jogurt. Dobře bude fungovat klasický bílý jogurt s 3,5 % tuku, ale rozhodně nic nepokazíte ani jiným typem jogurtu, nebo třeba zakysanou smetanou.
K jogurtu přidáme mléko. Opět vyberte zkátka to, které máte doma po ruce.
Přidáme rozpuštěné máslo, jen dejte pozor, aby nebylo příliš horké a směs se vám nesrazila.
Na řadě je vyklepnutí vajec. Ať už si přitom budete s dětmi povídat o původu vajec, chovu slepiček, necháte děti vejce rozklepnout, a nebo budete lovit skořápky, zábava je v tomto případě zaručena.
Směs s tekutými surovinami máme kompletní a nyní už jenom mícháme.
….a mícháme a mícháme, dokud nebudeme mít krásně hladkou a nadýchanou tekutinu. Dobře nám k tomu pomůže metlička.
Máme-li promícháno, přichází čas obě směsi spojit. Tekutou část nalijeme k sypkým surovinám.
Mícháme, ideálně opět metličkou a snažíme se míchat tak dlouho, dokud nebudeme mt hladké těsto bez jakýchkoli hrudek.
Kdo preferuje lehce nasládlé těsto, může ještě přidat trošku cukru. My jsme do těsta dali cukr vanilkový, který kromě sladkosti přidá lívancům také příjemnou vůni a chuť.
A jdeme k plotně! Pokud ještě nemáte rozpuštené máslo, je nejvyšší čas si jej připravit. Na rozpálenou (na střední až vyšší stupeň) pánvičku kápneme trošku másla a větší lžící naléváme jeden lívanec za druhým. S dozorem zvládnou tuto činnost i děti od 3 let, stačí jen učící věž, nebo klasická židle, kam si mohou kleknout. Skvělý je pro děti také palačinkovač a fajn jistě bude i lívanečník, který zajistí krásně kulaté výtvory.
Sledujte bublinky! Jakmile se jich na lívanečku žačne dělat větší množství a jsou čím dál větší, lívanec otočte. Nebojte se pustit k otáčení i děti, sice bude možná potřeba trošku důkladnější úklid kuchyně, ale za tu legraci to přece stojí.
Hotové lívance rozprostřeme, aby nám rychleji vychladly. Pokud bychom je krémem zdobili horké, rozpustil by se.
ekání na správnou teplotu lívanců si zkrátíme přípravou krému. My jsme využili mražené ovoce, které jsme krátce povařili s cukrem, přidali citronovou šťávu a vmíchali do mascarpone, zbytek rozvaru jsme si nechali na potírání lívanců. Tady ale opravdu záleží, jaké suroviny máte dostupné. Skvělý bude tvaroh, ricotta, šlehačka, zakysaná smetana, nebo i smetanový jogurt. Dochutit krém můžete např. citronem, cukrem, vanilkou, marmeládou.
Pokud budete mít možnost využít hutnější krém, je pěkné použít zdobící sáček. Nejenže bude dortík hezky vypadat, ale samotné používání sáčku je zábava a děti se tak budou moci na chvíli proměnit v opravdové cukrářské profíky.
Jestli sáček nemáte, nebo máte-li tekutější krém, zdobit se dá lžičkou, vidličkou dělat vlnky, nakreslit něco pěkného třeba špejlí nebo párátkem.
Budete-li používat sáček, doporučujeme vložit zdobící špičku do sáčku, naměřit si vhodné místo k ustřihnutí špičky, špičku povysunout a sáček ustřihnout.
Sáček se nejlépe zdobí krémem, vložíte-li jej ho nějaké vyšší užší nádoby.
Krém se do něj potom hezky nabírá a většinou se podaří jej všechen vložit do sáčku a ne na kuchyňskou linku :).
Jakmile máme naplněno, mačkáním posuneme krém ke špičce a jdeme zdobit!
Aby byl dortík hezky promazaný a krémový, je dobré každý lívanec potřít ovocným rozvarem, nebo třeba marmeládou.
Jako další vrstvu přidáme krém a přiklopíme dalším lívancem.
Nemáte lívance dokonale kulaté? Vymyslete si k dortíku příběh. Vyrábíme rybu, pejska, nebo třeba želvu?
Krémy se samozřejmě dají kombinovat. Kdo by nechtěl víc barev, víc chutí, víc cukru?
My jsme si jako druhý krém vyšlehali šlehačku a dochutili cukrem, vanilkou a citronovou kůrou. Věřte nám, velká dobrota!
A máme skoro hotovo! Teď už je naservírovat dortík na oblíbený talíř, kochat se a hlavně, hlavně si pochutnat!
Tak dobrou chuť!