JAk na modelování obrazu pomocí techniky Paper mache
Dnes společně nakoukneme pod pokličku technice “papier mâché”, čti [papírmaš], což je technika při které si vytváříme tzv. papírovou masu, směs papíru vody a lepidla, z níž následně vyrábíme obrazy, či modelujeme objekty. Tato technika pochází již ze starověké Číny, kde se používala například pro výrobu masek či helem pro válečníky. Pro nás má velkou výhodu v tom, že na ni potřebujeme pouze pár základních “ingrediencí”, které určitě najdeme doma, nebo snadno seženeme.
Pracovat budeme s toaletním papírem, lepidlem a akrylovou barvou, nebo temperou. Co se na obraze objeví, bude jen na vás. Sami se rozhodněte, jestli máte chuť si domů přenést kvetoucí louku, nebo malou zoologickou zahradu. Kromě kytiček a zvířat, budou hezky vypadat také broučci, domy, nebo třeba celý jarní les. Zkrátka, co vás jen napadne.
Co budeme potřebovat:
– Výkres A4 (klidně i menší)
– Papírovou lepicí pásku
– Pevnou podložku (dřevěná deska, tác atp.)
– Ruličku toaletního papíru
– Asi 250 ml teplé vody
– Disperzní lepidlo (např. Herkules)
– Ploché štětce
– Dva kelímky (např. od jogurtu)
– Akrylové barvy (nebo tempery smíchané s kapkou disperzního lepidla např. Herkules)
– Víčko od kelímků (jako paletu)
– Kelímek na vodu pro čištění štětců
Postup:
Do kelímku natrháme na drobné kousky toaletní papír. Na obrázek formátu A4 vám bude stačit asi polovina kelímku od jogurtu napěchovaná papírem. Zalijeme ho teplou vodou a necháme asi 10 minut rozmáčet.
Následně můžeme rozmixovat tyčovým mixérem, ale stačí i promíchávat rukou a mělnit na drobnější částečky. Až jsme s konzistencí spokojeni, mokrou hmotu vymačkáme a dáme do dalšího kelímku. Přidáme tekuté disperzní lepidlo (např. Herkules) v poměru 3 díly papírové hmoty a jeden díl lepidla. Řádně promícháme do úplného spojení hmoty s lepidlem. Vznikne vám tvárný materiál, lepivý, ze kterého může začít modelovat.
Směs můžete použít i k modelování drobných sošek nebo pro závěrečnou povrchovou úpravu větších objektů s předem vytvořenou konstrukcí z kartonu. My si vytvoříme plošný modelovaný obraz.
Výkres formátu A4 přilepíme papírovou páskou po celém obvodu k pevné podložce. Pásku nalepte tak, aby tvořila rovnoměrný rámeček kolem obrázku. Papír se při práci bude trochu vlnit díky navlhčení, proto ta páska. Můžete si předkreslit základní tvary vašeho motivu. Výkres těsně před začátkem práce maličko navlhčete, třeba přetřením vlhkým hadříkem.
Pak už buď za pomoci plochého štětce, špachtličky, nebo jen prstů můžete začít nanášet a modelovat jednotlivé části vašeho motivu. Z hmoty by mělo jít modelovat. Pokud tomu tak není, přidejte si do ní trochu dalšího rozmočeného, ale vymačkaného toaletního papíru.
Nanášenou hmotu maličko přitlačte. Hmota na papíře nedrží hned ale až po zaschnutí. Po skončení nanášení nechte pozvolna prosychat nejlépe do druhého dne.
Po úplném proschnutí můžete nanášet barevnou vrstvu. Barvíme akrylovými barvami (nebo temperou smíchanou s lepidlem). Barvu „natíráme“ jen v místech, kde není papírmaš. Na zaschlou hmotu barvu nanášíme tupováním (ťukáním) plochým štětcem tak, abychom nevynechali žádný bílý kousek. Můžeme mít nachystaných více štětců různých šířek.
Ukázkový obrázek je podmalovaný na většině povrchu tmavou barvou a světlejší barvy pak zvýrazňují motiv.
Do barev nepřidávejte vodu! Čím řidší bude barva, tím víc se vám znovu rozmáčí nanesená hmota papírmaše na obrázku. Je-li nutné barvu trochu naředit, přidávejte do ní vodu pouze po kapkách ze štětce.
Když budete mít hotovo, opět nechejte obrázek zaschnout nejlépe do druhého dne.
A je to. Tvořit mohou malí i velcí. Vyrábět můžete obrázky, sošky i různé objekty (s konstrukcí). Jak se vám při tvoření dařilo, nám můžete nasdílet na sociální sítě pod hashtagem #krouzkujdoma, nebo nám napsat na info@helceletka.cz.