Pozorování jarní přírody
Sice nás moc mrzí, že se společně nemůžeme vídat v kroužcích, ale na druhou stranu je zrovna teď nejlepší čas vyzkoušet si přírodovědu v terénu, tak proč toho nevyužít. Do přírody je navíc žádoucí (stejně jako pro současnou společenskou situaci) vyrazit v malých, rodinných skupinkách, abychom zvířata co nejméně plašili. Město Brno má nádherné okolí a spoustu míst, kde určitě nepotkáte davy turistů, ale naopak si užijete soukromou přírodní exkurzi.
Protože období rozmnožování obojživelníků je v plném proudu, podíváme se k vodě. Zkuste vyrazit k některému z menších lesních rybníčků a podívat se, jaké druhy žab si tam daly sraz.
Na procházce jarní přírodou určitě potkáte Ropuchy obecné (s postupujícím jarem i Ropuchy zelené). Oba tyto druhy můžete spatřit i přímo na území Brna. Dále jistě uvidíte některé skokany. Pokud vyrazíte směrem od Brna na jih, uslyšíte (a ti pozornější z vás i uvidí) Kuňky ohnivé. Na mnoha lokalitách jsou v současnosti na hladinách vidět shluky vajíček – zkuste si tipnout, kterému druhu by mohly patřit (pozn. správné odpovědi najdete na konci článku). Podívejte se, jak vypadají pulci ve vajíčkách – lokalitu můžete navštěvovat opakovaně, sledovat a zakreslovat, jak vývoj v čase probíhá a za jak dlouho se ze snůšek rozplavou pulci. Podívejte se také na ponořené části rostlin pod hladinu – víte, komu patří vajíčka ve šňůrách, které vypadají jako černé korálky? Jejich nalezení chce již trochu štěstí a cvičené oko, jejich rodiče je umějí dovedně ponořit pod vodní hladinu. A již nyní lze také spatřit našeho vodomilného hada – užovku obojkovou, která žáby loví.
Na výpravu za žábami si kromě vhodného oblečení a obutí nezapomeňte vzít foťák, dalekohled (přiblížená žába pořádně nabyde na velikosti a uvidíte mnoho detailů) a deníček na zakreslování zvířat a psaní poznámek. Vědecké pozorování vyžaduje spoustu údajů – lokalitu, datum, teplotu vzduchu, teplotu vody, zaznamenání denní doby, popis pozorovaných druhů a jejich aktivit. Lokality pak můžete srovnávat mezi sebou a vyhodnocovat, kde se konkrétní druh vyskytuje v největším počtu.
Kroužkujte doma, tedy spíše v terénu, a užijte si jarní přírodu a sluníčko, protože učení se v přírodě je tou nejlepší školou.
Na závěr pro vás máme ještě jednu kvízovou otázku.
I když by se mohlo zdát, že tyto žáby byly vyfocené někde v tropické Amazonii, není tomu tak. Koncem března byly k vidění asi 25 km jižně od Brna. Takto modré ale nejsou pořád, jen týden až 10 dní právě v březnu.
Víte, proč na toto krátké období v roce samci těchto žab zmodrají, v jakém životním období se tomu tak děje?
Určíte správně název této výjimečné žáby? (pozn. správné odpovědi najdete níže pod fotografií)
Správné odpovědi:
Vajíčka na obrázku patří Skokanům štíhlým.
Modře zbarvenenými žábami jsou Skokani ostronosí. Jejich samci jsou modří v době páření. Ozývají se tlumeným “huf, huf” a po spáření vyblednou a stanou se opět nenápadnými. Je to rarita u našich žab, opravdová perla naší přírody. Populace ohrožuje úbytek vody v jejich rozmnožovacích lokalitách, v poslední době mají pulci kvůli poklesu vody problém ukončit vývin včas, než voda vyschne.