Helceletka

Ochutnejte naše “dorty” aneb pracovní dny na Dominu

Ač jsme výtvarná pobočka, pojmu tento článek o naší pracovní činnosti malinko kuchařsky. Na pobočce se setkávám s kolegyní Janou Tichotovou. Obě vedeme výtvarné a keramické kroužky a často tak trochu výtvarně „vaříme“ a kutíme.

Naše pestré dny plné pracovní náplně si dovolím přirovnat k dortům. Náplně do dortu se u nás ještě rozlišují podle toho, zda jde o vedoucí pobočky nebo interního zaměstnance se svými úkoly.

Pro zjednodušení se v naší „cukrárně“ vyskytují v různých obměnách a frekvencích typické 3 druhy dortů. Tedy pracovních činností, které v návaznosti na sebe tvoří tu lahodnou kombinaci, tu divočejší variantu odvážného kuchaře. Často i dort pejska a kočičky.

Naše pracovní dny by se daly zjednodušit do tří typů:
1. Den typu hutná a výživná kulinářská bomba – nechybí typická třešnička na ozdobu
2. Dny typu lehký a lahodný dortík
3. Den zvaný netradiční zákusek

Den typu hutná a výživná kulinářská bomba - nechybí typická třešnička na ozdobu

U varianty č. 1 nebudu čtenáře moc dlouho zatěžovat podrobným popisem toho, co se všeobecně nazývá administrativa. Vše je vykresleno na obrázku. Formulářů není nikdy dost a ty ohledně bezpečnosti, hygieny a vnitřních pravidel je potřeba vyplnit a zajistit tím bezproblémové fungování organizace.

Den může začít psaním e-mailů a pozvánek na on-line výuku klientům. Je proložen kontrolou přihlášek a plateb, pokud běží nějaká akce. Průběžně přípravuji po konzultaci s kolegyní propagaci na sítích. Vše může být okořeněno psaním článku nebo zadáním inzerce (blíží-li se uzávěrky). V hutném dni se toho sejde hodně, třeba i on-line schůze nebo vyřizování telefonátů, či drobné opravy. Šup a je tu odpoledne. A hurá připravit inspiraci a materiál na kroužky. Obhlédnout provoz, podívat se, jak se suší keramické výrobky, případně naložit pec. Vydat pár balíčků. Připravit nové balíčky – v případě opravdu hutného dne. Kroužky s dětmi, nyní prostřednictvím on-line připojení jsou tou pomyslnou třešinkou na dortu a završením celého dne.

Moc se na setkání v kroužcích alespoň „na dálku“ těšíme. Naše dílna je nyní skladištěm výtvarných příprav na on-line vysílání. Učíme totiž výtvarky jak pro starší, tak i pro mladší děti. Keramiku a šití. Každý kroužek vyžaduje jiný materiál, přístup i přípravu.
Ke konci dne jsme s kolegyní rády, že se ještě na pracovišti vyznáme. Případně dumáme nad potřebou úklidu, na kterýžto však již nemáme sílu :).

Den typu lehký a lahodný dortík

K variantě dne jako lehkého dortíku si vybereme jakékoli 3 položky z varianty 1. Smícháme a lahodíme si. Například vyřídíme pár e-mailů a kocháme se vypálenou keramikou při vyládce pece. Nafotíme i pár propagačních fotek. Nechybí výuka v kroužcích a přípravy. Vše probíhá jako na drátkách, sluníčko svítí, lidé jsou veselí a usmívají se. Kohoutek nekape, podlaha nevrže. Stihneme ještě uvařit si čaj i kávu a vytrhat trochu plevele na zahrádce domečku.

Den zvaný netradiční zákusek

Je zvláštní a trochu se vymyká pravidelnému řádu. Ani o tyto dny není u nás nouze. Zpravidla je tento zákusek chutný. Může jít o setkání s kolegy při přípravě a natáčení výtvarných výukových videí pro děti. Většinou na to padne celý den, točíme do zásoby. Velmi si navzájem užíváme proces a výměnu zkušeností. Věříme, dle ohlasů, že tím obohatíme i naše klienty. Hodně akčním zákuskem jsou i naše tábory či akce. Celé dny se v tento čas věnujeme dětem, ať už společně tvoříme, připravujeme hry nebo jsme na výletě. Ostatní věci nyní mají svůj čas. Jsmešťastní, když vše klapne, jak má a dětem se u nás líbí.