Sumo zápasy robotů, nebo automatický kráječ rohlíků. I to je Robotiáda

TISKOVÁ ZPRÁVA; 2. 3. 2024

BRNO – S vlastnoručně sestavenými roboty se snažili zabodovat studenti z různých koutů světa na páteční robotické soutěži – Robotiádě. Tu letos už podruhé organizovala Helceletka – středisko volného času Brno. Prostory brněnského VIDA! science centra tak zaplnilo půl tisíce účastníků a stovky robotů. Zvítězili ti nejrychlejší a nejoriginálnější.

Mladí robotici si poměřili své dovednosti v programování v pátek na Robotiádě, jedné z největších robotických soutěží u nás. Na jedenáctý ročník brněnského robotického klání zavítalo přes pět set účastníků z Česka, Slovenska, Řecka, Ukrajiny a Polska. Naprogramovaní roboti jezdili, bojovali, a jiní zase vystřelovali bonbóny, nebo mluvili.

Letošní novinkou byl sumo zápas robotů, ve kterém bylo hlavním cílem v daném čase vytlačit robotického soupeře ze soutěžního hřiště. “Souboj byl velmi oblíbený. Měl druhou nejvyšší účast mezi všemi disciplínami,” říká organizátorka akce Jitka Svobodová ze SVČ Helceletka. Své síly si mezi sebou změřilo sedmdesát tři týmů v bezmála tři sta soubojích. Toho nejlepšího zápasníka sestavili studenti z olomouckého gymnázia.

Nadšenci robotiky se mohli účastnit až šesti dalších disciplín. “I letos byla nejnáročnější disciplína Autonomní medvěd. Je největším oříškem na dobré programování. Úspěšně ji zvládla třetina přihlášených týmů. Minulý rok to byla ale jen čtvrtina,” komentuje Svobodová výsledky. V této disciplíně robot musí být naprogramovaný tak, aby ve vyznačené dráze našel plyšového medvěda a odvezl ho zpět na start, a to zcela autonomně – tedy bez dálkového ovládání. Nejrychlejší byl tým Op[ti]mum z Ukrajiny, který si tak potvrdil vítězný titul z minulého roku.

Rychlost nerozhodovala v kategorii Freestyle. “V této disciplíně nejsou limity. Týmy mohou ukázat, co všechno umí,” vysvětluje Svobodová. Rozhodující je naopak originalita, provedení a kreativita. Mezi roboty všech barev a tvarů se tak objevily nejrůznější vylepšováky. A to například automatický kráječ na rohlíky, tiskárna Morseovy abecedy, nebo zavlažovač rostlin. K vidění byl i robotický humanoid nebo chatovací robot propojený s umělou inteligencí. 

Letos se v robotickém klání utkalo dohromady sto devadesát týmů ze základních a středních škol, klubů a volnočasových kroužků. “Soutěž Robotiáda motivuje mládež ve vzdělávání v oblasti robotiky. Pomáhá rozvíjet logické myšlení a spolupráci,” dodává Svobodová. Soutěž se konala za podpory Jihomoravského kraje, pod záštitou náměstka ministra školství Jiřího Nantla a městské části Brno-střed. 

Ochutnávku z Robotiády si mohla vyzkoušet i veřejnost na sobotním robotickém dni ve VIDA!, kde si návštěvníci u stánku střediska volného času Helceletka mohli vyzkoušet sumo zápas se soutěžními roboty, programování ozobotů, nebo pájení.

Helceletka – středisko volného času je příspěvková organizace, která nabízí širokou škálu volnočasových aktivit pro děti i dospělé. Mezi deseti pobočkami po celém Brně je i pobočka Robotárna, která se specializuje především na aktivity technického zaměření, programování a 3D tisk. Pod touto pobočkou spoluvznikla i soutěž Robotiáda.

Brno, 2. 3. 2024

Zpracovala:

Vendula Jarošová

PR asistentka

+420 702 122 154  | vendula.jarosova@helceletka.cz

Další kontakty: 

Mgr. Jitka Svobodová

organizátorka Robotiády

+420 602 617 056 | robotiada@helceletka.cz