Mladí nadšenci robotiky zavítají do Brna. Své síly změří v souboji robotů

TISKOVÁ ZPRÁVA; 13. 2. 2024

BRNO –  O tom, kdo letos naprogramoval nejlepšího robota, se přesvědčí soutěžící jedenáctého ročníku Robotiády, a to 1. 3. 2024 v brněnském VIDA! science centru. Robotickou soutěž pro mládež už podruhé organizuje Helceletka – středisko volného času Brno, p. o., za podpory Jihomoravského kraje a pod záštitou náměstka ministra školství Jiřího Nantla.

Studenti, kteří si sestavili a naprogramovali vlastní roboty, si ověří své programovací schopnosti v Brně na Robotiádě, jedné z největších robotických soutěží v České republice. Na robotické klání pořádané střediskem volného času Helceletka se tak sjede přes tři sta mladých kutilů z různých koutů Evropy. “Kromě českých týmů máme přihlášené i týmy ze Slovenska, Polska nebo Maďarska,” komnetuje organizátorka Robotiády Jitka Svobodová. Utkají se spolu první březnový den v brněnském zábavném a vědeckém centru VIDA!

Příznivci robotiky si své síly mohou nově změřit pomocí disciplíny Sumo, kde bude úkolem robotů v daném čase vytlačit soupeře z ringu. “Zařazení souboje robotů bylo přáním účastníků. Věřím, že to bude velmi napínavé,” vysvětluje Svobodová. Soutěžní týmy mohou vybírat dohromady ze sedmi disciplín, povinně se musí zúčastnit alespoň jedné. U soutěží je rozhodující čas, jedině u disciplíny freestyle je to originalita. “V kategorii freestyle dáváme prostor kreativitě. Soutěžící mají možnost ukázat, co všechno jejich roboti umí. Týmy sestavily například hlídacího psa, kávovar, nebo robotickou ruku,” vzpomíná Svobodová na minulý ročník soutěže, kterého se zúčastnilo 140 týmů a 375 účastníků. K sestavení většiny robotů soutěžící musí využít platformu Lego, aby byly zajištěny co nejvíce rovné podmínky. 

Na robotické klání se může přihlásit kdokoliv ve věku do devatenácti let, registrovat se ale musí předem. Právě systém registrace je další novinkou. “Už je to možné přímo na stránkách Robotiády. Na webu mají letos vedoucí týmů navíc k dispozici sekci – můj tým. Před soutěží se jim zde zobrazí startovní časy a harmonogram. Doufáme i v zobrazení průběžných výsledků,” popisuje Svobodová digitalizaci. Kromě věku žádné speciální podmínky pro přihlášení nejsou. Robotiáda je příležitostí nejen pro týmy ze základních a středních škol, ale i pro týmy sourozenců, nebo týmy z volnočasových kroužků robotiky. 

Na Robotiádu naváže sobotní robotický den. Návštěvníci si u stánku střediska volného času Helceletka budou moci prohlédnout soutěžního robota, nebo si vyzkoušet programování a pájení. „Programování a robotika rozvíjí logické myšlení, umění řešit problémy, smysl pro detail, kreativitu a především spolupráci. A zkusit to může opravdu každý,“ dodává Svobodová.

Helceletka – středisko volného času je příspěvková organizace, která nabízí širokou škálu volnočasových aktivit pro děti i dospělé. Mezi deseti pobočkami po celém Brně je i pobočka Robotárna, která se specializuje především na aktivity technického zaměření, programování a 3D tisk. Pod touto pobočkou spoluvznikla i soutěž Robotiáda.

Brno, 13. 2. 2024

Zpracovala:

Vendula Jarošová

PR asistentka

+420 702 122 154  | vendula.jarosova@helceletka.cz

Další kontakty: 

Mgr. Jitka Svobodová

organizátorka Robotiády

+420 602 617 056 | robotiada@helceletka.cz