Helceletka

výtvarné dobrodružství – naše výstava v knihovně

Dali jsme si s dětmi ve výtvarných kroužcích záležet a tvořili už od ledna! Výstavu pod názvem Výtvarné dobrodružství jsme uspořádali ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena. Po kratší výstavní pauze jsme se opět domluvili s paní knihovnicí Martinou Bartákovou a rádi přijali nabídku na uspořádání výstavy ve vestibulu knihovny. Bylo ji možno navštívit po celý duben na pobočce knihovny v Králově Poli. Pokud jste nestihli výstavu navštívit, podívejte se alespoň na fotodokumentaci z výstavy v tomto článku. Děti máme letos extrémně šikovné a obrázky stojí určitě za vidění!

Výtvarné dobrodružství

Tento název nesla celá výstava. Děti ve věku 5-14 let z výtvarných kroužků pracovaly s lektorkami Janou Podzemnou a Janou Tichotovou na různých tématech s využitím klasických i experimentálních technik a kombinací. Pro děti je v našich kroužcích tvoření zcela určitě zážitek a doufáme, že na vás dýchne i z jejich prací.

 

Pestré techniky a témata

Vypořádali jsme se s tématem portrétu, kdy děti kreslily rudkou a uhlem. Další skupinka dětí vyzkoušela kreslení obličeje rafinovanou technikou s názvem protisk, kdy vznikají 2 originály. Neváhali jsme a využili obrázkových dvojic pro výstavní účely…

Létající koberec

Díky spolupráci několika skupinek jsme si nazdobili „létající koberec“ pomocí vlastnoručně vyrobených razítek a tiskových matric. Kam jsme se imaginárně na létajícím koberci podívali? Fantazie nás v kroužcích přivedla do starověku, kdy jsme se inspirovali dávnými kulturami celého světa. Děti takto vytvořily nádherné obrazy starodávných nádob pomocí kombinací technik. Pracovali jsme s uměleckými křídami, tušemi a klovatinou.

Brány do jiných světů

Experimentálním zážitkem byla výroba okének, bran, portálů, kdy si je děti mohly představit jako bránu, přechod do jiného světa. Děti si vytvářely předlohy bran z tvrdého papíru. Následně jsme je barvili a otiskovali jako monotyp na papír pomocí barev vyrobených s přísadou gelu. Vznikaly nám zajímavé barevné kombinace díky hrudkovatému gelu. Nebudeme tajit, že se jedná o princip náhody, kdy tento efekt nikdo nečekal. Ve výtvarce to však takto někdy chodí:-).

Jarní zátiší

V březnu už jsme netrpělivě očekávali jaro a také se blížil termín výstavy. Tvorba zátiší rozhodně nebyla nuda. „Výroba“ trvala 2 lekce. Postupně jsme znázornili ubrus, inspirovali jsme se klasickým modrotiskem. V podání dětí samozřejmě vznikaly mnohem uvolněnější nápady a vzory! Využili jsme kreslení zmizíkem do inkoustu. Vázu s kočičkami jsme si předkreslili tužkou a tuší. Kouzlili jsme s vykrýváním klovatinou, která skryla linie, které měly zůstat černobílé. Posledním efektem bylo vymalování pozadí pastelem. Podle fantazie s vlastním výběrem barev.

Linoryty

Se staršími dětmi jsme oprášili tiskařský lis, rydla a věnovali se technice linorytu na volné téma.Výhodou grafických technik je jejich možnost množení více originálů. Děti tedy nemusely čekat, až se jim obrázky vrátí z výstavy.

Výstavnictví v praxi

Děti se zapojily i do příprav velkých výstavních panelů. Díla jsme společně sestavovali a lepili na výkresy o velikosti A0. Děti velmi bavilo vyřezávat písmena na našem speciálním řezacím strojku, zdobit je a připravovat nadpisy. Vyzkoušely si tak sestavovaní kompozic na větší formát i práci s písmem.

Aktivní podíl dětí na přípravě výstavy hodnotíme jako velký přínos a vstup do samotné praxe výtvarníka. Stejně jako samotnou výstavu, která je nejen pěkným zakončením školního roku, ale určitě i motivací pro děti. Prostě stojí za to tvořit!

Pro děti, které chtějí výtvarničit s námi, chystáme od 1.6.2022 zápisy do kroužků na nový školní rok.

Napsat komentář