Helceletka

3 tipy na podzimní tvoření s dětmi

V dnešním článku vám představíme oblíbené tvořivé náměty, které jsme si sami vyzkoušeli v našich výtvarných kroužcích na Dominu. Postupy a inspirace jsme připravili tak, že je zvládnete i doma za použití základních materiálů a pomůcek.

Originální lucerničky

Lucernička krásně rozzáří podzimní i nadcházející zimní dny a vykouzlí nádherné světelné efekty. Tento námět je vhodný jak pro mladší, tak i pro starší děti. V případě zažehlování vosku je potřeba pomoc dospělého.

Budeme potřebovat:

– voskovky a strouhátko
– kancelářský papír velikosti A4, 24 ks
– vodové barvy, štětec, kelímek s vodou
– lepidlo, nůžky
– pruhy tvrdého papíru nebo vlnité lepenky
– krabička od kulatých tavených sýrů, drátek na úchytku
– sešívačku
– žehličku, novinový papír
– svíčku

 

Jak na to:

Válec lampionu vytvoříme ze 2 kusů bílého kancelářského papíru. Oba papíry spojíme slepením kratších stran cca 1-2 centimetry přes sebe. Vznikne nám dlouhý obdélník, který nazdobíme.

Podle vlastních představ a fantazie můžeme válec pokreslit mastnými voskovkami. Překrásného efektu lze docílit velmi jednoduchou technikou – papír posypeme ostrouhanými voskovkami. Zde platí pravidlo, že méně znamená více.

Vosk poté musíme zažehlit. Nejprve na vrstvu vosku položíme další 2 kancelářské papíry a noviny, poté opatrně zažehlíme. Nastrouhané voskovky se hezky vsáknou do papíru, vytvoří krásné efekty a v případě využití více různých voskovek vznikne také zajímavý mix barev. 

Tímto způsobem lze také vytvořit další nazdobené papíry na jiná tvoření.Nakonec můžeme papír ještě pomalovat a zatónovat vodovými barvami nebo naředěnými temperami.

K dokončení lampionu nebo lucerničky je potřeba z papíru stočit válec, toho můžeme docílit dvěma postupy:

1. varianta

Ještě před stočením přilepíme nebo upevníme sešívačkou na spodní a horní stranu ozdobné pruhy tvrdého papíru nebo vlnité lepenky, čímž lucernu zpevníme. Takový lampion však nemá dno, a proto ho nakonec umístíme okolo svíčky položené na vhodný talířek.

 2. varianta:

 Jako dno využijeme krabičku od kulatých sýrů. Kolem krabičky nalepíme pruhy nazdobeného papíru. Případné přesahy ustřihneme. Držadlo lampionu namontujeme např. z tvarovatelného drátku.

Listové postavičky a skřítkové

Toto hravé tvoření, které podporuje fantazii, zaujme hlavně mladší děti a předškoláky. Inspiraci nám poskytly pohádky a příběhy Křemílka a Vochomůrky z pařezové chaloupky, které krásnými ilustracemi opatřil Zdeněk Smetana.

Budeme potřebovat:

– čerstvé, opadané listy
– temperové barvy (stačí trocha)
noviny na podložení
štětec nebo houbička
papíry na otisky
kreslicí potřeby (třeba fixy)

Jak na to: 

Postup je snadný. Na spodní stranu listů s vystouplejším žilkováním naneseme trošku temperové barvy. Dobře se to dělá houbičkou, ale lze i štětcem. Otisky můžeme provést na tvrdý i měkký papír.

Pak už se můžete nechat vést vlastní představivostí nebo se inspirovat náměty z našich fotografií, např. si můžete vyrobit zvířátka, postavičky nebo třeba právě skřítky.

Natištění listů v zajímavých kombinacích a dokreslení detailů dodá obrázkům ten správný výraz a šmrnc. Nejhezčí výtvory doporučujeme vystavit nebo využít na další tvoření.

Dýně malované prstem

Toto tvoření je velice zábavné. Zároveň je možné pohrát si  nejen s typicky podzimním motivem, jakým je dýně, ale i s dalšími jednoduchými obrázky. Určitě doporučujeme podložit si pracovní plochu třeba novinami a mít v blízkosti navlhčený hadřík na otření prstů a rukou. A pozor… Možná zjistíte, že vám oranžová barva nebude stačit.

Budeme potřebovat:

– euroobal s vloženým papírem (měkký nebo tvrdý)
– temperovou barvu (černá nebo oranžová)
houbičku
hadřík, noviny na podložení
vatovou tyčinku
kancelářské papíry na otisky (i barevné)

Jak na to:

Na euroobal nebo jakoukoliv rovnou, plastovou podložku natupujeme houbičkou menší množství oranžové barvy. (Je potřeba to vyzkoušet.) A hurá! Můžeme se pustit do kreslení! Protože na tento podklad se kreslí jednoduché tvary buď prstem, nebo třeba vatovou tyčinkou. V našem případě uděláme dýni.

Pokud nejsme napoprvé spokojeni s tvarem, nevadí. Setřeme houbičkou a zkoušíme dále. Když se vám obrázek líbí, je možné jej otisknout.

Na pokreslenou podložku položíme čis papír, který přitlačíme dlaněmi, čímž sejmeme otisk. Pokud není příliš výrazný, přidáme barvu. Pokud je oranžová barva příliš světlá, přibarvíme ji kapičkou červené. Pokud se nám barva slévá a kresba není dobře vidět, znamená to, že jsme to s množstvím barvy poněkud přehnali.

Dýně také vypadají efektně vytištěné oranžovou barvou na černém výkrese. Na obrázku je použita černá tempera a na otisk oranžový papír.

Tímto způsobem můžeme trénovat kreslení jednoduchých tvarů a obrázků, které nás jen napadnou.

Přejeme mnoho zábavy a třeba i na viděnou v některé z našich výtvarek!