Helceletka

Kroužkuj doma: Malované písničky

V dnešní výzvě #krouzkujdoma nás čeká něco pro malé i velké hudebníky, ale na své si přijdou i zvídálci a výtvarníci. Společně procvičíme porozumění textu, jemnou motoriku, a potrápíme i naše rytmické a hudební cítění. Milou aktivitu pro vás připravila naše výtvarnice a hudebnice v jedné osobě, Vendula Zavřelová z pobočky Domeček

Velikonoce se nám kvapem blíží a s nimi i oblíbené velikonoční písničky, koledy a říkadla. Jednou z nich je určitě i dobře známá koleda Hody, hody doprovody, já jsem malý zajíček, která má ale možná méně známe další sloky. Pojďme je proto společně prozkoumat a užít si u toho i spoustu zábavy.

Jak na to?

Podle not (které si můžete stáhnout tady) si mohou koledu zahrát hudebníci na různé nástroje, jako je třeba flétna, klavír či kytara. A kdo doma žádné nástroje nemá, nezoufá. K této jednoduché rytmické písničce se výborně hodí například hrnce a vařečky, které doma určitě najde každý.

Společně si přečtěte text písničky a pečlivě ho prozkoumejte, je v něm totiž spousta záludných slov.

Jak vypadá remízek? Co vlastně znamená to „hody, hody, doprovody“? A kolik je kopa vajíček? Tomu všemu můžete společnými silami přijít na kloub.

Remízky jsou meze u polí, které dříve určovaly hranice jednotlivých polí. Jsou hojně porostlé drobnou vegetací, jako jsou keře a traviny a poskytují úkryt malým zvířátkům. Hody, hody, doprovody se říká proto, že dříve se Velikonoce slavily osm dní. Od Velikonoční neděle (které se také říká Hod boží velikonoční) trvaly až do první neděle po Velikonocích, která se právě nazývala Provodní neděle, či zkráceně provoda.  A kopa vajíček? To je přesně pět tuctů, nebo čtyři mandele. Takže zajíček nesl opravdu velký náklad vajec.

Pro výtvarníky a zvídálky je určena následující část výzvy. Rozkreslili jsme pro vás celé znění písničky do jednotlivých obrázků. Můžete si je vykreslit, rozstříhat a pokusit se je seřadit podle celé koledy Hody, hody, doprovody.

Ani při vykreslování ale nezapomeňte na text koledy! Nese náš předkreslený zajíček správný počet vajíček? Jakou barvu mělo vajíčko, které chtěla koroptvička od zajíčka? Bylo zelené, modré nebo snad červené? Co zajíčkovi koroptvička nabízela výměnou? Kde bydlí strýček zajíček? A nakonec si můžete namalovat svoji kraslici podle vlastní fantazie.

Pokud se vám tato výzva zalíbila určitě vyzkoušejte i další připravenou malovanou písničku V zahradě na hrušce.

A že jsou pro vás předkreslené obrázky příliš jednoduché? Tak to je ta pravá výzva pro vás! Můžete se totiž pokusit rozkreslit text jakékoliv vaší oblíbené písničky, a určitě se nám výsledkem nezapomeňte pochlubit. Vaše výtvory sdílejte na sociálních sítích pod hashtagem #krouzkujdoma, nebo nám je pošlete e-mailem na info@helceletka.cz.