Helceletka

Velikonoční vajíčka z plsti

Velikonoce už jsou za dveřmi, společně je oslavíme za necelý týden. To je nejvyšší čas vykouzlit si doma tu pravou velikonoční atmosféru. Ačkoliv bude letošní oslava svátků jara vypadat trošku jinak, nic nám nebrání vytvořit si s dětmi krásné dekorace na výzdobu domova.  Jak na to poradí Maruška Severová z pobočky Sluníčko, která děti provází (mimo jiné) kroužkem Šitíčko. 

 V dnešní výzvě #krouzkujdoma vám ukážeme, jak si vyrobit krásné velikonoční ozdoby z plsti a různých zbytků stužek či krajek, které najdete v šuplíku po babičce, nebo v šitíčku. Pojďme na to:

Potřebujeme:

– Kousek pevnější plsti (můžete použít i tenkou plsť či nějakou jednobarevnou látku, ty ale nedrží tak dobře tvar, proto je dobré je podlepit papírem, nebo ušít jako dvouvrstvé)

– Stužky, krajky, hadovky (stačí i malé kousky, takže u této aktivity krásně využijeme různé zbytky, které se nám doma nastřádaly)

– Nůžky

– Papírová šablona vajíčka (tu si určitě zvládne každý vyrobit sám podle toho, jak chce mít vajíčka velká, ale pokud si nevěříte, můžete použít šablony například odtud)

– Jehla a niť (budou se hodit i špendlíky)

postup:

Přiložíme šablonku vajíčka na plsť, obkreslíme ji a vystřihneme vajíčka podle předkresleného obrysu. Tato vajíčka měla pro představu rozměry 9,5 x 6,5 cm.

Nyní přijde na řadu nejkreativnější část této činnosti: navrhování barevných kombinací.

K tomuto kroku se nebojte pustit děti. Nechte je zkoušet různé kombinace barev a materiálů.

Teprve až si budete jistí tím, že chcete tento návrh, nastříhejte si jednotlivé kousky stužek, hadovek a krajek. Je dobré stříhat stužky či krajky cca o 1 cm delší z každé strany, protože se jim mohou třepit okraje, tak aby nám nekazily přední stranu. Tyto přečnívající kousky přišpendlíme k zadní straně vejce a můžeme se pustit do přišívání!

Nyní si ustřihneme niť a navlečeme ji do očka jehly. Na konci nitě uděláme suk a takto nachystanou nití začneme jednotlivé ozdobné části přišívat k plsti.

Je v podstatě jedno, jakým stehem ozdoby přišijete, jestli předním či zadním stehem. Ovšem mějte na paměti, že i samotný steh může mít dekorační funkci, obzvlášť, když zvolíte kontrastní barvu, tak buďte pečliví.

Okraje vejce, kde jsme si přišpendlili jednotlivé stužky a krajky, prošijme víckrát, abychom zabránili párání a třepení stužek.

Je důležité, abychom po došití konec nitě zasukovali, jinak by se nám stehy mohly vypárat. Po zauzlování přebývající konce odstřihneme.

Jako poslední krok přišijeme ke špičce vajíčka stužku, abychom si mohli vajíčko někam pověsit.

Tip pro více zdatné

Ozdoby na vajíčko můžete přišít i pomocí šicího stroje. A krom stužek a krajek můžete využít i korálky či knoflíky. Fantazii se meze nekladou.

Tip pro mladší děti

Pokud se necítíte na šití, můžete vybrané krajky a stužky k plsti přilepit lepidlem na textil a nebo disperzním lepidlem např. Herkulesem.

A máme hotovo! Už nám zbývá jen vybrat vhodné místo, kde nám budou vajíčka dělat největší parádu!

Budeme moc rádi, když se nám pochlubíte, jak se vám velikonoční vajíčka podařila. Sdílejte své fotky na sociálních sítích pod hashtagem #krouzkujdoma, nebo nám je pošlete na info@helceletka.cz. 

Na závěř Maruška všem dětem vzkazuje: Když nemůžeš chodit do kroužků, netrap se a kroužkuj doma!