Modely je třeba vytisknout na tvrdší papír. Ideálně na papír s gramáží 120, v nouzi na klasickou čtvrtku (gramáž 160). Je lepší začít s jednoduššími modely (málo dílů, velké díly, rozsah jen jedna či dvě stránky) a teprve poté zkusit ty složitější.
Nejprve je vhodné narýhovat všechny hrany místa, kde se bude papír ohýbat. Nějakým tenkým (ale nikoliv ostrým) předmětem (na naší fotce velký špendlík) pečlivě přejedete podle pravítka po čárách, které se budou ohýbat. Nesmíte příliš tlačit, abyste neprodřeli díru skrz papír (narýhované čáry nesmí být vidět ze zadní strany papíru).
Poté, co narýhujeme všechny díly vystřihovánky, je postupně začneme vystřihovat, ohýbat a lepit. Zatímco rýhování je lepší provést u celé vystřihovánky najednou, tak vystřižený díl hned zohýbáme a slepíme. Kdybychom vystřihli hodně dílů najednou, tak by se nám snadno pomíchaly nebo ztratily.
Při ohýbání dílů dbejte na to, aby byly ohyby přesně podle čáry a hrany ohybu byly ostré (pomůže přejetí ohnuté hrany nehtem).
K lepení je nejvhodnější klasické lepidlo Herkules, které máte pravděpodobně doma. Lepící tyčky nepoužívejte, nedrží dost silně.
Lepidlo si odlijte do nádobky (dobře poslouží víčko do petky) a malým štětcem ho nanášejte na chlopně. Vrstva lepidla musí být souvislá, ale nesmí tvořit “kopečky”. Když lehce přiložíte díl natřený lepidlem k druhému dílu, tak je po sobě můžete jemně posouvat. To využijte k přesnému umístění dílu. Pracovat musíte hodně pečlivě, chyba jeden milimetr a více už bývá problém.
Teprve po správném umístění oba díly pevně stiskněte. V nedostupných místech můžete dovnitř strčit konec štětce či špendlík a o ty se zvenku opřít prsty.
Pokud lepíte více chlopní vedle sebe, bývá lepší slepit jednu, nechat ji dvě až pět minut zaschnout, aby spoj držel a až poté lepit další. Mezitím můžete vystřihnout další díl.
Při lepení pozorně sledujte návod, a pokud si nevíte rady, ptejte se dospělých. U některých dílů není úplně jednoduché poznat, co se má k čemu přilepit.
Další tipy:
Pokud díl potřebujete zaoblit, přejeďte papírem přes hranu stolu.
Při lepení si dejte na stůl noviny, abyste ho nezapatlali od lepidla.
Štětec namáčejte jen do půlky chlupů a otírejte z něj přebytečné lepidlo.
Udržujte si čisté ruce. Prsty, opatlané od lepidla, zanechávají na modelech ošklivé skvrny. Není ostuda si jích každou chvíli umýt ruce.
Na přidržení menších dílů je vhodné použít pinzetu.
Na delší podržení spoje, který nechce držet, použijte kolíček na prádlo.
Pokud vám vadí bílé hrany v místech, kde se ohýbá papír, lze je opatrně zamalovat vhodným odstínem fixy.
Po práci vždy pečlivě vymyjte ze štětce lepidlo (po stlačení z chlupů štětce, má vytékat jen čirá a ne bílá voda). Pokud na to někdy zapomenete a štětec vám ztvrdne, postavte ho na půl hodiny do nádoby s vodou.
Velkým nepřítelem modeláře je průvan, kýchání a rozlité tekutiny.
Pokud přestřihnete, co nemáte, nalepte zezadu dílu “záplatu” z kusu papíru.
Pokud se vám něco hodně nepodaří, nezlobte se a vytiskněte si nepovedený díl znovu.
Přejeme hodně trpělivosti a krásné výtvory! Budeme rádi, když nám svoje originální kousky pošlete, psát můžete na info@helceletka.cz, nebo sdíllejte vaše fotky na sociálních sítích pod hashtagem #krouzkujdoma.