Helceletka

Na dálku jsme společně tvořili strom

Co by to bylo za ukončení školního roku naší výtvarné pobočky, aniž bychom uspořádali závěrečnou výstavu? Na Dominu se můžeme pochlubit stromem, který sice nerostl ze země, zato vznikal společnými silami několika dětí skrze on-line prostředí.

Každý z výtvarníků byl na jiném konci Brna, někteří z nich snad i za hranicemi jihomoravské metropole. Přesto s Janou Podzemnou z Domina nakreslili v jeden čas společný obraz – strom, jehož jednotlivé dílky maloval vždy někdo jiný z pohodlí domova.

„Potřebovali jsme pouze základní materiál – barvy, štětce a pracovní podložku. Kromě toho stačily už jen papírové čtverce s připravenými částmi stromu, které jsem dětem přidala do výtvarného balíčku k vyzvednutí,“ popisuje jednoduchost nápadu Jana.

Jelikož měl každý doma vodovky, malovalo se právě jimi. Výtvarníkům pak už jen zbývalo vybrat paletu barev – vyhrály spíše studené tóny, anebo kontrastní s přídavkem teplých barev. Když už byla veškerá příprava hotova, děti mohly začít konečně kreslit.

„Tvořili jsme v přímém přenosu a on-line. Konzultovali jsme spolu různé postupy a domlouvali se na maličkostech. Děti měly především volnost při dotváření barevného pozadí a dalších motivů, které ke stromu patří, třeba detailů na větvích. Díky tomu krásně vynikla individualita každého tvůrce a strom jako by žil se svými obyvateli ve své vlastní, zvláštní atmosféře,“ básní Jana o stromu.

O podobné projekty, ať už přímo v dílně na Dominu nebo on-line, určitě nebude nouze i v našich výtvarkách v nadcházejícím školním roce. Jejich kompletní přehled je dostupný na www.helceletka.cz/domino/krouzky.

Kvůli tomu, že každý tvořil sám doma a seděl před počítačem, nešlo jednotlivé části vzájemně porovnat a barevně korigovat. „O to víc jsme se těšili, až obrázek poskládáme dohromady a uvidíme výsledek. To se nám nakonec poštěstilo krátce po částečném rozvolnění, kdy děti své výtvory přinesly v podstatě hned, jak jsme se mohli začít setkávat,“ neskrývá Jana své nadšení.  

Lidé ale nemusí zoufat, že on-line tvoření nestihli. Jana s Evou Heroudkovou z Veverky totiž natočily pro děti video s postupem a možnostmi, které tento výtvarný projekt skýtá. „Obě jsme se shodly na tom, že by to byla i krásná práce v kruhu rodiny, ale klidně i ve dvojici,“ láká Eva na videonávod.