
2.pololetí klepe na dveře…
Ani ve druhém pololetí není pozdě začít s kroužkem! Od února začíná druhé pololetí školního roku 2022/2023. Stále máme volná místa v zájmových kroužcích. Je libo deskovky, koumálek nebo šikovné tlapky? Vyber si i ty z ÓBR nabídky!
Mechoviště
Novinkou naší zahrady na pobočce Fantázie je mechoviště. Malý živý svět schovaný za sklem obyčejného akvária. Skleněné akvárium na rybičky se změnilo v života-hojnou mechovou miniaturní džungli. Kousek lesa v zahradě a my ho můžeme pozorovat v průběhu celého roku.
Co je to mech? Mech je nejstarší suchozemská nízkorostoucí rostlina, která roste hlavně na stinných, vlhkých místech. Svým vzhledem se nepodobá klasické rostlině, protože tělo nemá jednoznačně členěné na kořen, stonek, list a květ. Mech má výraznou schopnost zadržovat vodu. Vodu přijímají celým povrchem stélky a rozvádějí ji vodivými pletivy (specializované buňky hydroidy, kapilární prostory uvnitř stélky) nebo po snadno smáčivém povrchu rostlin. Je-li vyvinuta voskovitá kutikula, může sloužit k usměrnění toku vody do určitých částí mechové rostlinky. Způsob, jakým mechy hospodaří s vodou, jim umožňuje využít i velmi malých a horizontálních srážek (např. rosa apod.) Velký povrch a snadná prostupnost stélky také znamená, že mechy jsou citlivé na kvalitu ovzduší i srážek. Slouží tak jako bioindikátory znečištění.
Využití: zadržují vodu, pomáhají zpevňovat půdu, rašelina- lze použít jako fosilní zdroj energie, rašelina a výluhy z ní se používá k úpravě vody v akvaristice, též jako materiál pro dno akvária, ve stavebnictví, v medicíně, jako dekorace.
Jaký je cíl? Cílem tohoto “mechového” projektu je umožnit dětem pozorovat jednotlivé druhy mechu během roku.
Podpořit u dětí zájem o životní prostředí, prohloubit dětské vnímání světa a schopnost komunikovat, diskutovat o problému.
A jak vlastně vzniklo naše mechoviště? Dno akvária je pokryto drobnými kamínky, které se používá jako podestýlka pro akvarijní rybičky. Na tyto kamínky byly vyskládány různé typy mechu, který jsme nasbírali v lese. Mech má rád vlhkost a vodu. Proto byl pokropen vodou, aby si vlhkost zachoval. Následně budeme mech s dětmi zalévat jemným tlakem vody každé dva týdny, po dobu dvou měsíců. Poté ho budeme pozorovat a zjišťovat, jak se mech mění s ohledem na množství srážek. Můžete zde vidět mech na kameni nebo třeba na kůře stromu. Mech zadržuje vodu a tím prospívá lesům.
Jaké druhy mechu u nás můžete vidět? Na první fotce můžete vidět jak naše mechoviště vypadá. V akváriu můžete vidět: plotník ztenčený, měřík čeřitý, rašeliník a další.
Zdroj informací: Wikipedia